Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Kyslíkaté deriváty uhlovodíků: Hydroxyderiváty - Alkoholy Materiál je určen k bezplatnému používání pro potřeby výuky a vzdělávání na všech typech škol.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Kyslíkaté deriváty uhlovodíků: Hydroxyderiváty - Alkoholy Materiál je určen k bezplatnému používání pro potřeby výuky a vzdělávání na všech typech škol."— Transkript prezentace:

1 Kyslíkaté deriváty uhlovodíků: Hydroxyderiváty - Alkoholy Materiál je určen k bezplatnému používání pro potřeby výuky a vzdělávání na všech typech škol a školských zařízení. Jakékoliv další používání podléhá autorskému zákonu. Projekt Škola činností CZ.1.07/1.4.00/21.30.20VY_52_INOVACE_60_Ch9 © Eva Grosmanová Tento výukový materiál vznikl v rámci Operačního programu Vzdělání pro konkurenceschopnost. Základní škola Loket, okres Sokolov

2 Název: Kyslíkaté deriváty Anotace: výkladová prezentace na téma hydroxyderiváty - alkoholy Autor: Eva Grosmanová Jazyk: český Očekávaný výstup: seznámí se s rozdělením dusíkatých derivátů a jejich zástupci Klíčová slova:deriváty, hydroxydariváty, alkoholy Druh učebního materiálu: výuková prezentace Druh interaktivity: aktivita Cílová skupina: žák Stupeň a typ vzdělávání: 2. stupeň ZŠ Ročník: devátý Vazby na ostatní materiály: žádné

3 Alkoholy mají v molekule vázanou hydroxylovou skupinu -OH

4 Názvosloví alkoholů jednoslovný systematický název Název uhlovodíku + přípona –ol např. methanol (doplň název) Pozn.: Název se dá také tvořit z názvu uhlovodíkového zbytku a slova alkohol: methylalkohol.

5 Rozdělení alkoholů podle počtu skupin –OH v molekule: a)jednosytné – obsahují jednu skupinu –OH b)vícesytné – obsahují více –OH skupin Vyhledej v učebnice příklad jednosytného a vícesytného alkoholu. Napiš do sešitu.

6 Vlastnosti alkoholů kapaliny s nízkým bodem varu, nižší s vodou mísitelné. vznikají v přírodě z cukrů kvašením jsou to látky jedovaté, narkotické, příjemně vonící

7 Výskyt alkoholů Ve volné přírodě se vyskytují alkoholy volné i vázané. Vznikají přírodním kvašením cukerných šťáv. Jsou součástí mnoha vosků, ovocných esterů a tuků. Víte, co jsou ovocné estery? Odpověď

8 Ovocné estry Vonné esence v ovoci Pozn.: Esence = koncentrát

9 Seznam použité literatury a pramenů: Zdroje: Základy praktické chemie pro 9. ročník základní školy. druhé aktualizované vydání. Praha: Fortuna, 2000. ISBN 80-7168-727-8. Základy chemie 2 pro 2. stupeň základní školy, nižší ročníky gymnázií a střední školy. Praha: Fortuna, 1996. ISBN 80-7168-324-8. Autor: Eva Grosmanová Základní škola Loket, okres Sokolov eva.grosmanova@zsloket.cz únor 2012 Objekty, použité k vytvoření sešitu, jsou součástí SW Smart Notebook nebo pocházejí z veřejných knihoven obrázků (public domain) nebo jsou vlastní originální tvorbou autora.


Stáhnout ppt "Kyslíkaté deriváty uhlovodíků: Hydroxyderiváty - Alkoholy Materiál je určen k bezplatnému používání pro potřeby výuky a vzdělávání na všech typech škol."

Podobné prezentace


Reklamy Google