Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Střední odborné učiliště stavební, odborné učiliště a učiliště Sabinovo náměstí 16 360 09 Karlovy Vary Bohuslav V i n t e r odborný učitel uvádí pro T1.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Střední odborné učiliště stavební, odborné učiliště a učiliště Sabinovo náměstí 16 360 09 Karlovy Vary Bohuslav V i n t e r odborný učitel uvádí pro T1."— Transkript prezentace:

1

2 Střední odborné učiliště stavební, odborné učiliště a učiliště Sabinovo náměstí 16 360 09 Karlovy Vary Bohuslav V i n t e r odborný učitel uvádí pro T1 tuto výukovou prezentaci : Mikroskopická stavba kůry

3 Stavba kůry a)Lýko. Skládá se, tak jako dřevo, z buněk vodivých, mechanických a zásobních : -vodivé buňky – jsou podobné cévám.Jejich dělící blány mají perforaci ve tvaru síta, proto se nazývají sítkovice; -m-mechanické buňky – jsou dvojí: lýková vlákna, které jsou podobné libriformu a kamenné buňky (sklereidy), které mají tvar parenchymatických buněk, ale blány mají velmi tlusté, zdřevěnělé; -zásobní buňky – tvoří lýkové paprsky, které jsou pokračováním dřeňových paprsků (jsou složeny rovněž z parenchymatických buněk) a lýkový parenchym.

4 Stavba kůry b)Vnější vrstva kůry. Nazývá se periderm. Její spodní část tvoří -zelená kůra – feloderm (vzniká z dělivého pletiva felogénu), vrchní část jsou -korkové buňky s tlustými stěnami, nepropustné pro vodu ani pro vzduch.V korkovém pletivu zůstávají v určitých místech malé úseky kyprého pletiva, které slouží jako ventilační kanálky a nazývají se lenticely (průduchy).

5 Kambium Při pečlivém měření lze zjistit, že vždy v dubnu, nebo květnu se obvod kmene začne zvětšovat; roste většinou v noci. Koncem léta se růst zastaví až do příštího jara. Kmen roste do šířky ve vnějších vrstvách pletiv, protože jeho střed je z pevného dřeva, a nemůže se tedy rozpínat. Kmen nemůže růst přímo na povrchu, protože mladé rostoucí buňky mají jemné a tenké stěny, které potřebují ochranu. Chrání je lýko a kůra. Dělivé buňky, které způsobují tloušťkový přírůst, jsou tedy umístěny v tenké vrstvě mezi dřevem a lýkem a nazývají se kambium. Ačkoliv z kambia vychází všechen tloušťkový přírůst, je neuvěřitelně tenké – je složeno jen z jedné vrstvy buněk.

6 Kambium Protože je kambium umístěno mezi dřevem a lýkem, tvoří se zde buňky dvojího pletiva. Při dělení kambiálních buněk vzniká směrem dovnitř kmene dřevo a směrem ven lýko. Neustálým přibýváním dřevních buněk se kambium a lýko stále více vzdaluje od jádra kmene. Vnější mrtvé buňky kůry se od stárnoucího kmene odlupují. Buňky vznikající v kambiu se liší podle ročního období. Na jaře je dřevo poměrně měkké, plné širokých buněk. V létě se tvoří mnohem tvrdší dřevo s četnými vlákny a tlustostěnnými buňkami.

7 Kambium Tak vznikají ve dřevě vrstvy, které se na příčném řezu jeví jako zřetelné soustředné kruhy. Každý dvojitý kruh světlejšího a tmavšího dřeva znamená vrstvu, která vznikla z kambia v jednom růstovém období. Objevují se tzv. léta, na nichž je možno vidět, jaké podmínky měl strom během růstu, jaké bylo počasí aj. Schéma dělení kambia: -k-kambiální buňka k odděluje dovnitř dřevní buňky d1, d2 atd. -v-vně buňky lýkové l

8 Kambium Kambium se protáhne Pak se oddělí vytvořená buňka Je to buňka dřeva,která se oddělí dovnitř kmene. Kambium se protáhne Pak se oddělí směrem ke kůře buňka lýka. Ještě si dělení kambia zkusíme předvést tímto animovaným způsobem:

9 Kambium A vše pokračuje ve stejném duchu dále po celý život stromu Chápeš, že ano !


Stáhnout ppt "Střední odborné učiliště stavební, odborné učiliště a učiliště Sabinovo náměstí 16 360 09 Karlovy Vary Bohuslav V i n t e r odborný učitel uvádí pro T1."

Podobné prezentace


Reklamy Google