Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Co je Atlas.ti ?  Program pro analýzu kvalitativních dat  Je možné analyzovat textové soubory, fotografie a vkládat zvukové nebo video soubory  Sám.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Co je Atlas.ti ?  Program pro analýzu kvalitativních dat  Je možné analyzovat textové soubory, fotografie a vkládat zvukové nebo video soubory  Sám."— Transkript prezentace:

1

2 Co je Atlas.ti ?  Program pro analýzu kvalitativních dat  Je možné analyzovat textové soubory, fotografie a vkládat zvukové nebo video soubory  Sám program nic nedělá, je pouze pomocným nástrojem pro analýzu kvalitativních dat  „aby myšlení bylo vidět“(Z. Konopásek)

3 Co jsou kvalitativní data ?

4 Co je to kvalitativní analýza ? - Nelze jednoduše odpovědět - Mnoho typů analýzy - Nepracuje s dotazníky, statistikou… - Analýza textů (jakýchkoliv), audio a video materiálů - Postup a úspěch analýzy velmi záleží na schopnostech výzkumníka - Nutné jisté nadání a cit pro správnou interpretaci sociální reality (sociologická imaginace)

5 Typy kvalitativní analýzy  Biografický výzkum  Etnografická analýza  Zakotvená teorie  Případová studie  Konverzační analýza  Diskursivní analýza  Kvalitativní obsahová analýza  Orální historie….a mnoho dalších metod

6 Způsoby kvalitativní analýzy  Výzkumná otázka ( v širším slova smyslu) …co nás zajímá, bez výzkumné otázky není dobrého výzkumu  Sběr dat: rozhovory, zúčastněné pozorování, sběr článků apod.  Kódování dat (k tomu je ATLAS)  Interpretace a vytvoření závěrečné zprávy  V kvalitativním výzkumu není cyklus uzavřen, před napsáním závěrečné zprávy lze různé fáze výzkumu opakovat

7 Technický postup 1) Máme (většinou) zvukovou nahrávku 2) Musíme ji přepsat pro snadnější práci, existují programy, které nám v tom pomohou 3) Transkript kódujeme a analyzujeme

8 Programy pro přepis  převod audio nahrávky do digitálních formátů.  Audacity - http://audacity.sourceforge.nethttp://audacity.sourceforge.net  Programy na přepis do textu  Transcriber http://trans.sourceforge.nethttp://trans.sourceforge.net  Transana http://www.transana.orghttp://www.transana.org  Je součástí nové verze Atlas.ti (6)

9 Programy pro analýzu CAQDAS

10 Zdroje informací


Stáhnout ppt "Co je Atlas.ti ?  Program pro analýzu kvalitativních dat  Je možné analyzovat textové soubory, fotografie a vkládat zvukové nebo video soubory  Sám."

Podobné prezentace


Reklamy Google