Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0188 Název projektu: Moderní škola Autor: Mgr. Marek Smutný Název materiálu: Kostra nohy Označení materiálu: VY_32_INOVACE_SOMOR.MU1.1011.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0188 Název projektu: Moderní škola Autor: Mgr. Marek Smutný Název materiálu: Kostra nohy Označení materiálu: VY_32_INOVACE_SOMOR.MU1.1011."— Transkript prezentace:

1 Číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0188 Název projektu: Moderní škola Autor: Mgr. Marek Smutný Název materiálu: Kostra nohy Označení materiálu: VY_32_INOVACE_SOMOR.MU1.1011 Datum vytvoření: 31. 1. 2014 Vzdělávací oblast: Morfologie pohybového systému Ročník: První – rekondiční a sportovní masér Název školy: Střední škola, základní škola a mateřská škola pro zrakově postižené, Brno, Kamenomlýnská 2

2 Anotace Základní anatomický popis kostry nohy

3 Metodické pokyny Materiál slouží k výuce nové látky a zopakování učiva na konci hodiny. K využití materiálu je nutný počítač s programem MS PowerPoint a projektor. Materiál slouží k výuce nové látky a zopakování učiva na konci hodiny. K využití materiálu je nutný počítač s programem MS PowerPoint a projektor.

4 Zdroje 1) Obr. 1. Http://commons.wikimedia.org [online]. [cit. 2014-01- 31]. Dostupné z: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Gray291_he.pn g 2) Obr. 2. Http://commons.wikimedia.org [online]. [cit. 2014-01- 31]. Dostupné z: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Gray268_- _Cuboid_bone.png 3) Obr. 3. Http://commons.wikimedia.org [online]. [cit. 2014-01- 31]. Dostupné z: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Fussgelnke.jpg

5 4) Obr. 4 Http://commons.wikimedia.org [online]. [cit. 2014-01-31]. Dostupné z: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Flat_feet_steps_l k.jpg 5) IVAN DYLEVSKÝ. Základy anatomie pro maséry. Praha: Triton, 2003. ISBN 80-7245-275-3.

6 Kostra nohy

7 Skládá se: Skládá se: z kostí zánártních – tarzálních z kostí zánártních – tarzálních nártních - metarzálních nártních - metarzálních článků prstů - phalanges. článků prstů - phalanges. Obr. 1.

8 Kosti zánártní = tarzální Je jich sedm. Je jich sedm. Nejmohutnější z nich je kost patní – calcaneus. Nejmohutnější z nich je kost patní – calcaneus. Vybíhá dozadu v mohutný hrbol patní kosti - tuber calcanei, na který se upíná silná šlacha trojhlavého lýtkovéhu svalu - m.triceps surae - achilova šlacha. Vybíhá dozadu v mohutný hrbol patní kosti - tuber calcanei, na který se upíná silná šlacha trojhlavého lýtkovéhu svalu - m.triceps surae - achilova šlacha. Kost patní se vpředu spojuje s kostí krychlovou a shora s kostí hlezenní. Kost patní se vpředu spojuje s kostí krychlovou a shora s kostí hlezenní.

9 Kost hlezenní – talus. Kost hlezenní – talus. Je druhá největší tarzální kost. Je druhá největší tarzální kost. Na dorzální straně je ploška, která se vkládá do vidlice bércových kostí – tibie a fibuly. Na dorzální straně je ploška, která se vkládá do vidlice bércových kostí – tibie a fibuly. Na dolní - plantární straně se spojuje skostí patní a s kostí loďkovitou. Na dolní - plantární straně se spojuje skostí patní a s kostí loďkovitou.

10 Další kosti zánártní: Další kosti zánártní: loďkovitá kost - os naviculare loďkovitá kost - os naviculare kost krychlová - os cuboideum kost krychlová - os cuboideum tři kosti klínovité - ossa cuneiforma tři kosti klínovité - ossa cuneiforma

11 Obr. 2 Kost hlezenní Kost patní Kost krychlová Kost loďkovitá Kosti klínové

12 Kosti nártní - metatarzální Je jich pět, podobné jako metakarpy. Je jich pět, podobné jako metakarpy. Číslují se od palcové strany. Číslují se od palcové strany. První metatarz má mohutné, krátké tělo. První metatarz má mohutné, krátké tělo. Druhý metatarz je štíhlý a zpravidla nejdelší. Druhý metatarz je štíhlý a zpravidla nejdelší.

13 Články prstů - phalanges Jsou podobné článkům prstů ruky Jsou podobné článkům prstů ruky Jsou však kratší, zejména druhý a třetí článek malíčku a 4. prstu. Jsou však kratší, zejména druhý a třetí článek malíčku a 4. prstu. Palec má dva články, ostatní prstce tři. Palec má dva články, ostatní prstce tři. Druhé a třetí články malíčku jsou často srostlé. Druhé a třetí články malíčku jsou často srostlé.

14 Obr. 3 Metatarzální kosti a phalangy – rtg snímek

15 Klenba nožní Podélná klenba a příčná klenba. Podélná klenba a příčná klenba. Noha se neopírá o podložku celou plochou, ale ve třech místech: Noha se neopírá o podložku celou plochou, ale ve třech místech: hrbol kosti patní hrbol kosti patní hlavička palcového metatarzu a hlavička palcového metatarzu a hlavička 3 metatarzu hlavička 3 metatarzu Dotyk zevním okrajem nohy a hlavičkami ostatních metatarzů má podružný význam. Dotyk zevním okrajem nohy a hlavičkami ostatních metatarzů má podružný význam.

16 Klenba nožní má význam pro pružné odvíjení nohy při chůzi chrání měkké části nohy, uložené v plosce před stlačením. Klenba nožní má význam pro pružné odvíjení nohy při chůzi chrání měkké části nohy, uložené v plosce před stlačením. Je zabezpečena vazy a svaly. Pasivně klenbu udržují kosti, klouby a vazy, aktivně svaly. Je zabezpečena vazy a svaly. Pasivně klenbu udržují kosti, klouby a vazy, aktivně svaly.

17 Oploštěním podélné klenby vzniká plochá noha. Oploštěním podélné klenby vzniká plochá noha. Na obrázku vpravo správný otisk plosky nohy, vlevo otisk nohy dítěte s plochou nohou. Na obrázku vpravo správný otisk plosky nohy, vlevo otisk nohy dítěte s plochou nohou. Obr. 4

18 Opakování Největší tarzální kost je: Největší tarzální kost je: Kost patní - calcaneus Kost patní - calcaneus Tarzálních kostí je: Tarzálních kostí je: 7 Kolik je kostí klínových? Kolik je kostí klínových? 3 Achilova šlacha se upíná na: Achilova šlacha se upíná na: Kost patní - calcaneus Kost patní - calcaneus

19 Přiřaďte správné názvy kostí nohy: Kost patní Kost patní Kost krychlová Kost krychlová Články prstů Články prstů Kost hlezenní Kost hlezenní Kost loďkovitá Kost loďkovitá Kosti klínové Kosti klínové Kosti nártní Kosti nártní Phalanges Metatarzy Calcaneus Os cuboideum Os naviculare Ossa cuneiforma Talus


Stáhnout ppt "Číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0188 Název projektu: Moderní škola Autor: Mgr. Marek Smutný Název materiálu: Kostra nohy Označení materiálu: VY_32_INOVACE_SOMOR.MU1.1011."

Podobné prezentace


Reklamy Google