Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Sebepoznávání a sebepojetí Sebepoznávání a sebepojetí 6. ročník Autorem materiálu je Ing. Eva Skalická ZŠ Dobříš, Komenského nám. 35, okres Příbram Inovace.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Sebepoznávání a sebepojetí Sebepoznávání a sebepojetí 6. ročník Autorem materiálu je Ing. Eva Skalická ZŠ Dobříš, Komenského nám. 35, okres Příbram Inovace."— Transkript prezentace:

1 Sebepoznávání a sebepojetí Sebepoznávání a sebepojetí 6. ročník Autorem materiálu je Ing. Eva Skalická ZŠ Dobříš, Komenského nám. 35, okres Příbram Inovace školy – Dobříš, EUpenizeskolam.cz

2 „Největší a nejdůležitější část výchovy každého člověka je ta, kterou si dal sám.“ E. Gibbon „Největší a nejdůležitější část výchovy každého člověka je ta, kterou si dal sám.“ E. Gibbon Každý z nás má o sobě nějakou představu, vytváří si určitý obraz svého JÁ. Naše představy se skládají: z mínění o nás samých z postojů, které sami vůči sobě zaujímáme

3 SEBEPOZNÁVÁNÍ - uvědomění si svého chování, zejména kladů a nedostatků SEBEHODNOCENÍ - výsledek vyhodnocování, které si člověk dělá o sebe SEBEREALIZACE - uplatnění svých schopností při dosahování vytyčených cílů a překonávání překážek

4 sebepoznávání seberealizace sebehodnocení SEBEPOJETÍ Sebepoznávání probíhá celý život.

5 Sebepoznávání zahrnuje: - představu o svém těle (vzhled, zdraví, fyzická zdatnost…) - představu o svých vlastnostech (charakter, temperament, potřeby, zájmy, svědomí, hodnoty…) - plány a životní cíle (čeho chci dosáhnout, životní cíle…)

6 Sebehodnocení představuje posuzování vlastních vlastností. Může při něm dojít k: 1. sebepodceňování (nevěřím si, nemám na to, nedokážu to…) 2. sebepřeceňování (zvládnu všechno, na mě nikdo nemá, povýšené chování k ostatním…) 3. projevu zdravého sebevědomí Vysvětli pojem SEBEVĚDOMÍ ? ? Každý člověk má nějaké slabé stránky, ale jenom zdravě sebevědomý člověk se s nimi dokáže vyrovnat, žít s nimi. Zdravě sebevědomý člověk zdůrazňuje především své klady, nikdy se nechová povýšeně, dokáže přijmout a respektovat nejenom sebe ale i druhé.

7 Karta chvály přátelský pravdomluvný dobrosrdečný pracovitý laskavý veselý milý přátelský pravdomluvný dobrosrdečný pracovitý laskavý veselý milý dobře čtu přeplavu 10x bazén umím uvařit večeři fotografuji rychle se učím básničky dobře čtu přeplavu 10x bazén umím uvařit večeři fotografuji rychle se učím básničky Co dobře umím, co dokážu: Jaký jsem: Úkol pro tebe: vytvoř karty chvály ? ?

8 Naše sebepojetí bývá často odlišné od toho, jak nás vnímají naši přátelé. Přílišná kritika od druhých nebo přehnaná sebekritika neprospívá k rozvoji naší osobnosti. Úkol pro tebe: Který člověk je podle tebe sebevědomý? ? ? 1. Ten, který tvrdí, že nemá žádnou slabost. 2. Ten, který nedává své slabosti najevo. 3. Ten, který může připustit své slabosti. Diskutuj!

9 Uveď důvody, které jsou příčinou nízkého sebevědomí negativní zkušenosti v dětství zanedbaná výchova přílišná kritika ze strany rodičů, učitelů… posměch ze strany vrstevníků záporné vnímání svých tělesných vlastností záporné vnímání svých duševních vlastností 1. 2. 3. 4. 5. 6.

10 Sebepojení se vytváří v průběhu celého života. Přiřaď jednotlivé druhy sebepojetí k etapám lidského života: 1. kojenecké období 4. školní věk 8. stáří 2. batolecí období 7. pozdní věk dospělý 3. předškolní věk 5. dospívání 6. mladší a střední věk dospělý A. jsem to, co pro mě zůstane D. jsem to, co poskytuji H. jsem to, co miluji B. dospívám ke slovu „Já“ G. nemám „Já“ C. jsem to, co mohu svobodně dělat E. jsem to, čemu věřím F. jsem to, co umím 1G, 2B, 3C, 4F, 5E, 6H, 7D, 8A

11 Jsou věci, které nám jdou samy od sebe, ale k některým se musíme nutit, potřebujeme k nim VŮLI. VŮLE: cílevědomé úsilí směřující k dosažení stanoveného cíle, vede k překonávání překážek. Úkol pro tebe: Napiš alespoň 5 činností, ke kterým se musíš nutit ? ? Úkol pro tebe: Napiš nějaký sen, nebo velké přání a naplánuj kroky k jeho uskutečnění: ? ? 1. vytyčení cíle 2. návrhy k jeho dosažení 3. rozdělení kroků na ty, které mohu udělat hned a které v budoucnu

12 Závěrem: Každý člověk má 4 obrazy svého JÁ: subjektivní Já zrcadlové Já reálné Já ideální Já - jak člověk vidí sám sebe - jaká je skutečnost - jaký by člověk chtěl být, kým by chtěl být - jak člověka vidí druzí Nezapomeň na to, že nejsi povinen být takový, jakého (jakou) by tě chtěli mít druzí. Je to jejich omyl, ne tvoje selhání!

13 Úkol pro tebe: Napiš, jaké jsou tvé sny a představy, co očekáváš od budoucnosti, na co se těšíš a do čeho se ti moc nechce, jaké překážky budeš muset asi na své cestě životem překonat. ? ?

14 Janošková, D., Ondráčková, M., Čábalová, D., Marková, H., Šebková, J. Občanská výchova 8 Rodinná výchova 8 učebnice pro základní školy a víceletá gymnázia. Plzeň: Fraus, 2005. ISBN: 80-7238-393-0 Janošková, D., Ondráčková, M., Čábalová Občanská výchova 8 Rodinná výchova 8 příručka učitele pro základní školy a víceletá gymnázia. Plzeň: Fraus, 2005. ISBN: 80-7238-394-9


Stáhnout ppt "Sebepoznávání a sebepojetí Sebepoznávání a sebepojetí 6. ročník Autorem materiálu je Ing. Eva Skalická ZŠ Dobříš, Komenského nám. 35, okres Příbram Inovace."

Podobné prezentace


Reklamy Google