Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

EU peníze školám“ Projekt DIGIT – digitalizace výuky na ISŠTE Sokolov reg.č. CZ.1.07/1.5.00/34.0496 III/2 Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "EU peníze školám“ Projekt DIGIT – digitalizace výuky na ISŠTE Sokolov reg.č. CZ.1.07/1.5.00/34.0496 III/2 Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT."— Transkript prezentace:

1 EU peníze školám“ Projekt DIGIT – digitalizace výuky na ISŠTE Sokolov reg.č. CZ.1.07/1.5.00/34.0496 III/2 Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT VY_32_INOVACE_1_3_14 Název vzdělávacího materiálu Chat, Instant Messaging, Videokonference Jméno autoraIng. Bulka Josef Tematická oblastPočítačové sítě a internet Vzdělávací oborVšechny obory školy Předmět Informační a komunikační technologie Ročník1. a 2. Rozvíjené klíčové kompetence Kompetence k učení, řešení problému, komunikativní, pracovní, personální a sociální. Průřezové téma Informační a komunikační technologie, Člověk a svět práce, Člověk a životní prostředí, Občan v demokratické společnosti.

2 Tento výukový materiál je plně v souladu s Autorským zákonem ( jsou zde dodržována všechna autorská práva). Pokud není uvedeno jinak, autorem textů a obrázků je Ing. Josef Bulka. Časový harmonogram1 vyučovací hodina Použitá literatura a zdroje Internet – Wikipedia Klimeš, Skalka, Lovászová, Švec, Informatika pro maturanty a zájemce o studium na vysokých školách. ISBN978-80-89132-71-3 Pomůcky a prostředky Dataprojektor, výpočetní technika, názorné pomůcky a díly hardware z oblasti výpočetní techniky. Anotace Problematika počítačové gramotnosti, pojmy informační a komunikační technologie (ICT). Způsob využití výukového materiálu ve výuce Výklad a cvičení. Opakování a domácí příprava žáků na vyučování. Datum (období) vytvoření vzdělávacího materiálu Září 2012

3

4 Interaktivní komunikace Pro interaktivní komunikaci je typická okamžitá odezva uživatelů, kteří se jí zúčastňují. Tato forma komunikace představuje stále častější způsob dorozumívání uživatelů připojených k Internetu. Je velmi úzce spojena s rozvojem mobilních telefonů a zejména s rozšířením vysokorychlostního připojení uživatelů k Internetu.

5 Chat je typickým reprezentantem služby, která dovoluje uživatelům vést rozhovor v reálném čase (stylem otázka-odpověď). Umožňuje současně komunikovat většímu počtu účastníků, přičemž je možno odesílat zprávy tak, aby je viděli všichni nebo jen vybraný uživatel. Chat se realizuje většinou v oddělených skupinách (označujeme je kanál, nebo místnost), do kterých přistupuje prostřednictvím přihlašovacího jména a hesla (uživatelé používají též přezdívky, tzv. nickname). Chat

6 Historicky první obdobou chatu byl IRC (Internet Relay Chat) určený a používaný na komunikaci skupin. Uživatelé do jednotlivých kanálů IRC serveru přistupují prostřednictvím IRC klienta. Nejznámější klienti: Jabber, Trillian, Miranda, MUD. Alternativou IRC je webchat, který nevyžaduje speciální software, ale postačí mu libovolný webový prohlížeč. Po přihlášení se na příslušnou webovou stránku následuje výběr místnosti (kanálu, budovy) a uživatel se může zapojit do rozhovoru. Známou stránkou je např. Chatspace, Parachat, atd.

7 1.Chat místnosti mají obvykle přísná pravidla - ta vyžadují od uživatelů sledovat zachovávání celistvosti a bezpečnosti pro ostatní uživatele. 2.Zejména v místnostech pro děti pravidla obvykle neumožňují uživatelům používat urážlivé, k podpoře nenávisti podněcující diskuse nebo příspěvky podporující násilí atd. 3.Někdy jsou konverzační místnosti moderovány buď omezením, kdo je oprávněn mluvit, nebo tím, že připomínky schvaluje moderátor. 4.Přesto jsou nejčastěji používané chatovací místnosti bez moderátorů a uživatelé mohou zadat, co pokládají za nutné.

8 Program IceChat je klientem pro komunikaci přes oblíbený protokol IRC (Internet Relay Chat). Tento dokáže být zároveň připojen k neomezenému množství IRC serverů. Okno klienta je rozděleno na několik části (seznam oblíbených serverů, seznam uživatelů v kanále, hlavní okno chatu). Mezi otevřenými kanály je možno přepínat pomocí záložek.

9 TeamSpeak nabízí výkonné klient-serverové řešení pro týmovou hlasovou komunikaci. Podporuje 3D zvuk, hierarchický systém přístupových práv, možnost současného připojení k více komunikačním serverům, přenos souborů a další. S využitím Software Development Kit (SDK) TeamSpeak umožňuje plnou integraci svých služeb do jiných produktů.

10 Miranda IM je klient pro on-line komunikaci (chat). Jeho přednostmi jsou nízké nároky na paměť, vysoká rychlost, podpora více protokolů (ICQ, AIM, MSN, Jabber, Yahoo, Gadu-Gadu, Tlen, Netsend,...). Nabízí jen nezbytné funkce, ale je snadno rozšiřitelný prostřednictvím řady plugin doplňků.

11 Instant Messaging Instant Messaging (IM) umožňuje okamžitou výměnu krátkých zpráv, která však neprobíhá prostřednictvím kanálů nebo webu, ale v relativním soukromí. Klienti komunikují prostřednictvím protokolu určeného pro sítě peer-to-peer, na serveru jsou zpravidla umístěny jen přístupové údaje, které umožňují přístup z libovolného počítače s nainstalovaným klientem. Klient umožňuje definovat kontakty (uživatele), o kterých se potom zobrazuje informace, zda jsou připojeni, nebo se právě přihlásili.

12 Někteří IM klienti umožňují odesílat zprávy i nepřipojeným uživatelům (zobrazí se jim po přihlášení). Kromě přijímání a odesílání zpráv si mohou připojení uživatelé vyměnit i soubory nebo realizovat hlasovou či video komunikaci. Oproti jiným způsobům komunikace (telefon, e-mail) instant messaging zefektivňuje spolupráci, protože druhá strana vidí, zda je její protějšek k dispozici (výhoda oproti e-mailu), může mu poslat zprávu, na kterou však není potřeba okamžitě odpovědět (nevyrušuje jako telefon) a umožňuje okamžitě přenášet soubory nebo části textů (např. zdrojové kódy).

13 IM se velmi často používá na komunikaci v rámci většího počtu kanceláří pracoviště, kde nahrazuje telefon a díky vyjmenovaným vlastnostem se stále více prosazuje i v obchodním styku. Mezi nejznámější IM patří ICQ, AIM, MSN Messenger, Yahoo Messenger a Skype. Historicky první aplikací tohoto druhu byla služba talk pod Unixem, která umožňovala komunikovat účastníkům Internetu tak, že obrazovka se rozdělí a psaní jednoho uživatele se okamžitě zobrazuje na monitoru druhého.

14 Skype 6.0 Prostředek pro hlasovou, textovou i obrazovou komunikaci mezi uživateli, s využitím P2P (peer-to-peer) technologie.

15 1.ICQ poskytuje optimální integraci mezi uživateli osobního komunikačního nástroje a jejich on- linových sociálních aktivit. 2.Vedle seznamu kontaktů může uživatel nyní v rámci ICQ najít seznam přátel z různých sociálních sítí, a to vše v reálném čase. 3.Uživatelé nemusí otvírat prohlížeč a přihlašovat se do každé sítě, ve kterých jsou členy, vše je na ICQ. 4.Uživatelé mohou také komentovat novinky se svými přáteli přímo z ICQ a jejich komentáře budou automaticky zveřejněny na příslušné sociální síti. ICQ 7

16 Videokonference Část IM klientů podporuje okamžitou výměnu krátkých zpráv, díky čemu se uživatelé nejen slyší, ale i vidí. Tento způsob komunikace se začal označovat jako videokonference. Předpoklady: rychlé připojení, na kterém závisí kvalita přenosu (rozlišení, plynulost přijímání údajů). Nevyhnutelnou hardwarovou součástí je zařízení na snímání obrazu (např. web kamera) a software na realizaci videokonference.

17 IM klient - další požadavky: Umožňovat každému účastníkovi konference vidět seznam všech účastníků, kteří vysílají obraz, případně i všechny vysílané obrazy (v nižší kvalitě) a vybrat si z nich jednoho nebo několik ke sledování ve vysoké kvalitě. Zabezpečit, aby se všichni účastníci konference navzájem slyšeli. Umožňovat kromě přenosu obrazu a zvuku také textovou komunikaci.

18 Poskytovat společný grafický prostor (interaktivní tabuli), do kterého mohou všichni účastníci psát a kreslit. Dovolit sdílení aplikací běžících na počítačích účastníků (přenášet na jedné straně aktuální vzhled systému a na straně druhé umožnit vzdálenému uživateli pracovat s „pracovní plochou" jiného počítače). Poskytnout možnost záznamu komunikace do souborů, které budou přístupné i pro další použití. Nezávislost na operačním systému.

19 Využití videokonferencí 1.Kromě zkvalitnění běžné komunikace umožňuje vedení jednání mezi uživateli nacházejícími se na různých místech světa, realizaci prezentací a poskytování konzultací bez nutnosti cestování. 2.Díky možnosti získat přístup na vzdálené počítačové zařízení je možno řešit problémy, konfigurovat ho a spouštět aplikace prakticky okamžitě navíc s možností prezentace postupů všem připojeným účastníkům. 3.V akademické oblasti se videokonference využívají na vysílání konferencí, přednášek a diskusí, vzdělávání (e-learning).

20 Ukázka videokonference v programu ICQ7

21

22 1.Na svém počítači si nainstalujte program SKYPE. 2.Pro potřebu elektronické IM komunikace si připojte nebo aktivujte na svém počítači mikrofon a webovou kameru. 3.Po výše uvedených úkonech veďte ve výše nainstalovaném IM prostředí diskusi. Zadání:

23

24 1.Chat je: a)interaktivní forma komunikace uživatelů Internetu b)neinteraktivní forma komunikace na Internetu c)služba pro stahování informaci z Internetu 2.Předchůdcem Chatu byl: a)IRC (Internet Relay Chat) b)Web Chat c)ICQ

25 3.Instant Messaging (IM) umožňuje: a)okamžitou výměnu krátkých zpráv b)odesílání elektronické pošty c)přenos souborů na server 4.Videokonference umožňuje: a)okamžitou výměnu krátkých zpráv b)výměnu zpráv včetně obrazu c)odeslání e-mailu s obrazem odesílatele

26 1.http://magazin.stahuj.centrum.cz/alternativni- moznosti-v-im-komunikaci/http://magazin.stahuj.centrum.cz/alternativni- moznosti-v-im-komunikaci/ 2.Klimeš, Skalka, Lovászová, Švec, Informatika pro maturanty a zájemce o studium na vysokých školách. ISBN978-80-89132-71-3 3.Horst Jansen – Heinrich Rotter a kolektiv, Informační a komunikační technika, Europa – Sobotáles, Praha 2004. 4.Jiří Plášil, PC pro školy, nakladatelství KOPP, České Budějovice, 2003. ISBN 80-7232-206-0 Odkazy a použitá literatura:


Stáhnout ppt "EU peníze školám“ Projekt DIGIT – digitalizace výuky na ISŠTE Sokolov reg.č. CZ.1.07/1.5.00/34.0496 III/2 Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT."

Podobné prezentace


Reklamy Google