Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

PŘENOSOVÉ CESTY. 2 OPTICKÉ KABELY 3 V KABELECH SE POUŽÍVAJÍ BUĎ JEDNOVIDOVÁ OPTICKÁ VLÁKNA NEBO MNOHAVIDOVÁ OPTICKÁ VLÁKNA. V TENKÝCH JEDNOVIDOVÝCH VLÁKNECH.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "PŘENOSOVÉ CESTY. 2 OPTICKÉ KABELY 3 V KABELECH SE POUŽÍVAJÍ BUĎ JEDNOVIDOVÁ OPTICKÁ VLÁKNA NEBO MNOHAVIDOVÁ OPTICKÁ VLÁKNA. V TENKÝCH JEDNOVIDOVÝCH VLÁKNECH."— Transkript prezentace:

1 PŘENOSOVÉ CESTY

2 2 OPTICKÉ KABELY

3 3 V KABELECH SE POUŽÍVAJÍ BUĎ JEDNOVIDOVÁ OPTICKÁ VLÁKNA NEBO MNOHAVIDOVÁ OPTICKÁ VLÁKNA. V TENKÝCH JEDNOVIDOVÝCH VLÁKNECH SE ŠÍŘÍ LASEROVÉ ZÁŘENÍ S NEPATRNÝMI ZTRÁTAMI. V MNOHAVIDOVÝCH SILNĚJŠÍCH VLÁKNECH DOCHÁZÍ K VĚTŠÍM ZTRÁTÁM.

4 4 OPTICKÉ KABELY

5 5 DOSAŽITELNÁ PŘENOSOVÁ RYCHLOST JE ZÁVISLÁ PŘEDEVŠÍM NA ŠÍŘCE PÁSMA PŘENOSOVÉHO KANÁLU, TEDY NA ROZSAHU FREKVENCÍ, KTERÉ JE TENTO KANÁL SCHOPEN PŘENÉST. Z TOHOTO POHLEDU JE VELMI LÁKAVÉ POUŽÍVAT PRO PŘENOS DAT NAPŘ. VIDITELNÉ SVĚTLO, KTERÉ MÁ FREKVENCI PŘIBLIŽNĚ 10 8 MHz.

6 6 JAK TO FUNGUJE ?? PŘENÁŠENÁ ČÍSLICOVÁ DATA REPREZENTUJEME POMOCÍ SVĚTELNÝCH IMPULSŮ. PŘÍTOMNOST IMPULSU – LOG 1 NEPŘÍTOMNOST IMPULSU – LOG 1

7 7 NEBO LASSEROVÁ DIODA EMITOVÁNÍ PULSŮ NA ZÁKLADĚ PŘIVÁDĚNÉ HO PROUDU PŘEVOD SVĚTELNÝ CH PULSŮ NA EL. SIGNÁLY

8 8 PRINCIP VEDENÍ SVĚTLA OPTICKÝM VLÁKNEM

9 9 FYZIKA DOPADÁ-LI SVĚTELNÝ PAPRSEK NA ROZHRANÍ DVOU PROSTŘEDÍ S RŮZNÝMI OPTICKÝMI VLASTNOSTMI (NAPŘ. NA ROZHRANÍ MEZI JÁDREM A PLÁŠTĚM), V OBECNÉM PŘÍPADĚ SE ČÁST TOHOTO PAPRSKU ODRÁŽÍ ZPĚT DO PŮVODNÍHO PROSTŘEDÍ A ČÁST PROSTUPUJE DO DRUHÉHO PROSTŘEDÍ. ZÁLEŽÍ VŠAK NA ÚHLU, POD JAKÝM PAPRSEK DOPADÁ NA ROZHRANÍ (MĚŘENÉM OD KOLMICE NA MÍSTO DOPADU). JE- LI TENTO ÚHEL VĚTŠÍ NEŽ URČITÝ MEZNÍ ÚHEL(MĚŘENÝ OD KOLMICE NA MÍSTO DOPADU A DANÝ OPTICKÝMI VLASTNOSTMI OBOU PROSTŘEDÍ), DOCHÁZÍ K ÚPLNÉMU ODRAZU PAPRSKU ZPĚT DO PŮVODNÍHO PROSTŘEDÍ (VIZ PŘEDCHOZÍ SNÍMEK OBRÁZEK B).

10 10 MNOHAVIDOVÉ VLÁKNO SE STUPŇOVITÝM INDEXEM LOMU MNOHAVIDOVÉ VLÁKNO S GRADIENTNÍM INDEXEM LOMU JEDNOVIDOVÉ VLÁKNO VÝHODA MNOHAVIDOVÝCH VLÁKEN JE RELATIVNĚ NÍZKÁ CENA, SNAŽŠÍ SPOJOVÁNÍ, VELKÁ NUMERICKÁ APERTURA A MOŽNOST BUZENÍ LUMINISCENČNÍ DIODOU.

11 11 MNOHAVIDOVÁ VLÁKNA

12 12 NEJVYŠŠÍCH PŘENOSOVÝCH RYCHLOSTÍ ( AŽ GIGABITY / SEKUNDU NA VZDÁLENOST DO 1 KM) LZE DOSÁHNOUT NA TZV. JEDNOVIDOVÝCH VLÁKNECH (SINGLE MODE FIBER), KTERÉ PŘENÁŠÍ JEN JEDINÝ VID. LZE JE POUŽÍT AŽ NA VZDÁLENOSTI 100 KM BEZ OPAKOVAČE. PRO SVÉ BUZENÍ VŠAK JIŽ VYŽADUJÍ LASEROVÉ DIODY. JEDNOVIDOVÁ VLÁKNA

13 13 KROMĚ PŘENOSOVÉ RYCHLOSTI JE DALŠÍ VELKOU VÝHODOU OPTICKÝCH VLÁKEN JEJICH NAPROSTÁ NECITLIVOST VŮČI ELEKTROMAGNETICKÉMU RUŠENÍ. VÝHODOU JE TAKÉ VELKÁ BEZPEČNOST PROTI ODPOSLECHU.

14 14 POČÍTAČOVÉ SÍTĚ V SOUČASNÉ DOBĚ EXISTUJÍ DVA STANDARDY, KTERÉ SE TÝKAJÍ POUŽITÍ OPTICKÝCH VLÁKEN V POČÍTAČOVÝCH SÍTÍCH : FDDI (FIBER DISTRIBUTED DATA INTERFACE) PRO LOKÁLNÍ SÍTĚ S KRUHOVOU TOPOLOGIÍ S PŘENOSOVOU RYCHLOSTÍ 100 Mbps A DQDB (DISTRIBUTED QUEUE DUAL BUS) PRO TZV. METROPOLITNÍ SÍTĚ, S PŘENOSOVOU RYCHLOSTÍ AŽ 155 Mbps.

15 15 JEDNOVIDOVÁ A MNOHOVIDOVÁ OPTICKÁ VLÁKNA

16 16 OPTICKÉ KABELY

17 17

18 18 PLASTOVÁ OPTICKÁ VLÁKNA

19 19 ČISTĚ OPTICKÉ PŘENOSOVÉ SYSTÉMY

20 20 VLASTNOSTI DRÁTOVÝCH PŘENOSOVÝCH MÉDIÍ

21 21 STRUKTUROVANÁ KABELÁŽ


Stáhnout ppt "PŘENOSOVÉ CESTY. 2 OPTICKÉ KABELY 3 V KABELECH SE POUŽÍVAJÍ BUĎ JEDNOVIDOVÁ OPTICKÁ VLÁKNA NEBO MNOHAVIDOVÁ OPTICKÁ VLÁKNA. V TENKÝCH JEDNOVIDOVÝCH VLÁKNECH."

Podobné prezentace


Reklamy Google