Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Vypuklé kulové zrcadlo. Paprsky směřující do středu optické plochy S - po odrazu se šíří v opačném směru. Vypuklé kulové zrcadlo Světelné paprsky dopadající.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Vypuklé kulové zrcadlo. Paprsky směřující do středu optické plochy S - po odrazu se šíří v opačném směru. Vypuklé kulové zrcadlo Světelné paprsky dopadající."— Transkript prezentace:

1 Vypuklé kulové zrcadlo

2 Paprsky směřující do středu optické plochy S - po odrazu se šíří v opačném směru. Vypuklé kulové zrcadlo Světelné paprsky dopadající na kulová zrcadla se odráží podle zákonu odrazu.

3 Paprsky rovnoběžné s optickou osou - po odrazu se po prodloužení v opačném směru protínají v bodě na optické ose. Bod je ohnisko F. Vypuklé kulové zrcadlo Světelné paprsky dopadající na kulová zrcadla se odráží podle zákonu odrazu.

4 Paprsky směřující do ohniska - po odrazu se šíří rovnoběžně s optickou osou. Vypuklé kulové zrcadlo Světelné paprsky dopadající na kulová zrcadla se odráží podle zákonu odrazu.

5 Zobrazení předmětu vypuklým kulovým zrcadlem Obraz předmětu utvořený ve vypuklém kulovém zrcadle je vždy neskutečný ( nachází se za zrcadlem ), zmenšený a vzpřímený.

6 Paprsky odražené od dutého zrcadla jsou sbíhavé. Rozdíly mezi odrazem paprsků dutým a vypuklým kulovým zrcadlem Paprsky odražené od vypuklého zrcadla jsou rozbíhavé.

7 Rozdíly mezi odrazem paprsků dutým a vypuklým kulovým zrcadlem Ohnisko dutého zrcadla je skutečné; světelné paprsky jím skutečně prochází (nachází se v něm světelná energie). skutečné ohnisko

8 Rozdíly mezi odrazem paprsků dutým a vypuklým kulovým zrcadlem Ohnisko vypuklého zrcadla je neskutečné; neprochází ním skutečné paprsky, ale pouze jejich prodloužení za zrcadlo (světelná energie se v něm nachází). skutečné ohnisko neskutečné ohnisko

9 Využití zrcadel: Dutá kulová zrcadla: - v osvětlovací technice (reflektory),

10 Využití zrcadel: Dutá kulová zrcadla: - světlomety automobilů.

11 Využití zrcadel: Vypuklá kulová zrcadla: - v nepřehledných zatáčkách,

12 Využití zrcadel: Vypuklá kulová zrcadla: - zpětná zrcátka v autě,

13 Využití zrcadel: Vypuklá kulová zrcadla: - v dalekohledech.

14 Otázky ke zkoušení 1)Jaké jsou parametry vypuklého zrcadla ? 2)Jak se odráží paprsky u vypuklého zrcadla směřující do středu optické plochy S ? 3)Jak se odráží paprsky u vypuklého zrcadla, které rovnoběžné s optickou osou ? 4)Jak se odráží paprsky u vypuklého zrcadla směřující do ohniska zrcadla ? 5)Jaký je obraz předmětu u vypuklého zrcadla ? 6)Vysvětli co je to sbíhavost a rozbíhavost světelných paprsků. 7)Jaké je použití dutých a vypuklých zrcadel ?


Stáhnout ppt "Vypuklé kulové zrcadlo. Paprsky směřující do středu optické plochy S - po odrazu se šíří v opačném směru. Vypuklé kulové zrcadlo Světelné paprsky dopadající."

Podobné prezentace


Reklamy Google