Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Vypařování: -přeměna kapaliny na páru. -vypařování probíhá pouze z povrchu kapaliny Na rozdíl od tání a tuhnutí vypařování probíhá pri každé teplotě.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Vypařování: -přeměna kapaliny na páru. -vypařování probíhá pouze z povrchu kapaliny Na rozdíl od tání a tuhnutí vypařování probíhá pri každé teplotě."— Transkript prezentace:

1

2 Vypařování: -přeměna kapaliny na páru. -vypařování probíhá pouze z povrchu kapaliny Na rozdíl od tání a tuhnutí vypařování probíhá pri každé teplotě.

3 l V - měrné skupenské teplo vypařování m - hmotnost vypařené kapaliny Vypařování: Pokud chceme kapalinu s danou hmotností m změnit na páru se stejnou teplotou, musí kapalina přijmout sku- penské teplo vypařování L V.

4 Zahříváním kapaliny se při určité teplotě (při daném okolním tlaku) uvnitř tvoří bublinky páry. t v - teplota varu Var: - je vypařování z celého objemu kapaliny.

5 Maso se dříve uvaří při vyšší teplotě varu Teplota varu t v - je teplota, při které za daného vnějšího tlaku na- stává var. Teplota varu závisí na vnějším tlaku - se zvyšují- cím se tlakem se zvyšuje. Tlakový (Papinův) hrnec Horolezci Mají uvařený čaj při nižší teplotě

6 Kapalinu opouštějí nejrychlejší molekuly, zmenšuje se vnitřní energie kapaliny - kapalina se ochlazuje. Rychlost vypařování závisí na -velikosti povrchu kapaliny -rychlosti odvádění par -okolním tlaku a teplotě

7 Prádlo uschne rychleji při teplém a větrném počasí. Voda v nádobě zůstává chladná díky poréznímu povrchu, skrz který se část kapaliny odpařuje.

8 Pocení je součástí termoregulace tělesné teploty, zabraňuje přehřátí organizmu. Kapky potu si při odpařování odebírají z povrchu těla teplo a tím snižují jeho teplotu.

9 Počet vypařených molekul za určitý čas je roven počtu molekul které se do kapaliny za stejný čas vrátí. V uzavřené nádobě pourčitém čase nastane stav... dynamické rovnováhy.

10 Pára, která je ve stavu dynamické rovnováhy se svojí kapalinou se nazývá nasycená pára. Nasycená pára je v každé uzavřené nádobě za přítom- nosti kapaliny.

11 Za jakých podmínek se na oknech vytvoří situace, jako je na obrázku? Kapalnění (kondenzace) Při kondenzaci plynná látka odevzdá svému okolí skupenské kondenzační teplo.

12 Jestliže dojde k ochlazení nasycených par, nastává přeměna par na kapalinu. Takto vzniká při ranním ochlazení rosa.

13 Pokud chceme kapalinu s danou hmotností m pře- měnit na páru se stejnou teplotou, musí kapalina: a) přijmout měrné skupenské teplo vypařování l V, b) odevzdat skupenské teplo vypařování L V, c) přijmout skupenské teplo vypařování l V, d) prijmout skupenské teplo vypařování L V. Test 1

14 2 Vyberte správne tvrzení: a) Var je nejúčinnější forma vypařování kapaliny. b) Var je přeměna plynné látky na kapalnou. c) Var je přeměna kapalné látky na tuhou. d) Var je vypařování v celém objemu kapaliny.

15 Test 3 Při vypařování kapalinu opouštějí: a) nejrychlejší molekuly, zmenšuje se vnitřní energie kapaliny – kapalina se ochlazuje b) nejrychlejší molekuly, zvětšuje se vnitřní energie kapaliny – kapalina s ochlazuje c) nejpomalejší molekuly, zmenšuje se vnitřní energie kapaliny – kapalina se ochlazuje d) nejpomalejší molekuly, zvětšuje se vnitřní energie kapaliny – kapalina se ochlazuje


Stáhnout ppt "Vypařování: -přeměna kapaliny na páru. -vypařování probíhá pouze z povrchu kapaliny Na rozdíl od tání a tuhnutí vypařování probíhá pri každé teplotě."

Podobné prezentace


Reklamy Google