Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Výukový materiál zpracován v rámci projektu EU peníze školám Registrační číslo projektu: III/2VY_32_inovace_695.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Výukový materiál zpracován v rámci projektu EU peníze školám Registrační číslo projektu: III/2VY_32_inovace_695."— Transkript prezentace:

1 Výukový materiál zpracován v rámci projektu EU peníze školám Registrační číslo projektu: III/2VY_32_inovace_695.

2 Vzd ě lávací oblast:Fyzikální vzd ě lávání Tematická oblast:Molekulová fyzika a termika P ř edm ě t:Fyzika Výsti ž ný popis zp ů sobu vyu ž ití, p ř ípadn ě metodické pokyny: Určeno k samostatnému procvičování příkladů s následnou kontrolou výsledků Klí č ová slova:Stavová rovnice, 2 stavy téhož plynu Druh u č ebního materiálu:prezentace Jméno autora:Mgr. Monika Klapková T ř ída/ro č ník:II. Datum vytvo ř ení:15. 11. 2013

3 Molekulová fyzika a termika Stavová rovnice IV. Dva stavy téhož plynu

4 Stavová rovnice IV. 1. příklad: V nádobě je ideální plyn o teplotě 40 o C. Na jakou teplotu je třeba tento plyn zahřát, aby se jeho tlak dvakrát zvětšil a objem se zvětšil o 1/8 původního objemu? Odpověď: plyn je třeba zahřát na 704 K..

5 Stavová rovnice IV. 2. příklad: Plyn ve válci má teplotu 45 o C. Kompresor zmenší objem o 5/6 původního objemu, tlak se zvýší 10krát. Jaká je teplota na konci komprese? Odpověď: Teplota na konci komprese je 530 K.

6 Stavová rovnice IV. 3. příklad: V nádobě je ideální plyn o teplotě 60 o C. Na jakou teplotu je třeba tento plyn ochladit, aby se jeho tlak dvakrát zmenšil a objem se zmenšil o 25%? Odpověď: Plyn je potřeba ochladit na 125 K.

7 Literatura a zdroje: Bartuška K.: Sbírka řešených úloh z fyziky pro střední školy II., Prometheus, Praha, 1997 Bartuška K., Svoboda E.: Molekulová fyzika a termika, Galaxie, 1993


Stáhnout ppt "Výukový materiál zpracován v rámci projektu EU peníze školám Registrační číslo projektu: III/2VY_32_inovace_695."

Podobné prezentace


Reklamy Google