Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Www.zlinskedumy.cz Název školyStřední odborná škola Luhačovice Číslo projektu CZ.1.07/1.5.00/34.0370 AutorIng. Lubomír Kacálek Název šablonyIII/2 – Inovace.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Www.zlinskedumy.cz Název školyStřední odborná škola Luhačovice Číslo projektu CZ.1.07/1.5.00/34.0370 AutorIng. Lubomír Kacálek Název šablonyIII/2 – Inovace."— Transkript prezentace:

1 www.zlinskedumy.cz Název školyStřední odborná škola Luhačovice Číslo projektu CZ.1.07/1.5.00/34.0370 AutorIng. Lubomír Kacálek Název šablonyIII/2 – Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT Název DUMu VY_32_INOVACE_TDŘ0514Vady dřeva II. – suky ve dřevě Stupeň a typ vzděláníStřední odborné vzdělání Vzdělávací oborDesign a zpracování dřeva Tematický okruhTechnologie dřeva Druh učebního materiálu Výukový materiál, prezentace Cílová skupinaŽáci II. ročníku AnotaceSuky jako nejznámější a nejvýraznější vady ve dřevě a jejich vlivy na růst dřeva. Klíčová slovaSuk, skupinový suk, přeslený suk, skupinový suk, vypadavý suk. Datum13.4.2013

2 Suky ve dřevě www.zlinskedumy.cz Dřevo suku má vlastní letokruhy je hustší a tmavší než okolní dřevo. Suky jako pozůstatky a zbytky větví jsou pro strom životně důležité. Podle jejich velikosti, polohy a počtu výrazně snižují pevnost dřeva. Suky znesnadňují opracování dřeva a mění vzhled dřeva. Suky způsobují u stavebního řeziva menší pevnost v ohybu a tahu. Podstatně snižují užitnou hodnotu výrobku a polotovaru. Způsobují kroucení a deformace dřeva, ohýbané dřevo se v místě suku láme. V místě suku se tvoří trhliny jak na dřevě tak na povrchové úpravě dřeva.

3 Rozdělení suků www.zlinskedumy.cz Podle rozměru: - malé do 15mm - střední do 40mm - velké nad 40mm Podle tvaru: - okrouhlé(kruhové) - podlouhlé - přeslenné Podle stupně srůstu s okolím dřevem: - srostlé - částečně srostlé(do jedné 1/3 obvodu suku) - nesrostlé neboli vypadavé

4 Rozdělení suků www.zlinskedumy.cz Podle místa výskytu v kmeni: - vnitřní (spodní část kmene, neznatelné na povrchu) - zarostlé (střední část kmene, viditelné vypoukliny na kmeni) - vnější (horní část kmene, jsou nezavalené a vycházejí na povrch) Podle stavu dřeva suku: - zdravé (tmavší a nemají znaky hniloby) - rohovité (obsahují pryskyřici a třísloviny) - nahnilé (mění barvu a ztrácí tvrdost…) - rozpadavé (suky jsou zcela zhnilé, barvy červenohnědé…)

5 Druhy suků - tvary

6 Kontrolní test www.zlinskedumy.cz 1.Co je to suk? a) zarostlý pupen b) stavební jednotka dřeva c) pozůstatek větve 2.Má suk letokruhy? a) má vlastní letokruhy b) nemá vlastní letokruhy c) má je jen mladý strom s nevyzrálým dřevem 3. Jaký nejčastější tvar má suk? a) podlouhlý b) kónický c) kruhový 4. Má vliv suk na kvalitu dřeva a jaký? a) nemá žádný b) pouze ve vrcholku kmene c) ano snižuje je ji 5.Kde se nacházejí vnitřní suky? a) ve spodní části kmene b) v celém kmeni c) v horní vrcholové části kmene Odpovědi: 1c, 2 a,3 c,4 c,5a


Stáhnout ppt "Www.zlinskedumy.cz Název školyStřední odborná škola Luhačovice Číslo projektu CZ.1.07/1.5.00/34.0370 AutorIng. Lubomír Kacálek Název šablonyIII/2 – Inovace."

Podobné prezentace


Reklamy Google