Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

FIMFÁRUM. Obsah  Život Jana Wericha  Werich a jeho tvorba  Pohádky J.Wericha Fimfárum Královna Koloběžka První O rybáři a jeho ženě Tři veteráni A.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "FIMFÁRUM. Obsah  Život Jana Wericha  Werich a jeho tvorba  Pohádky J.Wericha Fimfárum Královna Koloběžka První O rybáři a jeho ženě Tři veteráni A."— Transkript prezentace:

1 FIMFÁRUM

2 Obsah  Život Jana Wericha  Werich a jeho tvorba  Pohádky J.Wericha Fimfárum Královna Koloběžka První O rybáři a jeho ženě Tři veteráni A mnoho dalších

3 Život Jana Wericha  Narodil se před více než sto lety – 6. února 1905 v Praze  Ve stejném roce vznikl taky školní a vyučovací řád, který nařizoval, že děti školou povinné mohou navštěvovat divadla, kina pouze v doprovodu rodičů, a to jen v případě, že souhlasí třídní učitel!!!

4 Život Jana Wericha  jedináček, neměl sourozence  rodiče se spolu rozešli  svěřen do péče otce  Tatínek pracoval jako nižší úředník v pojišťovně.  Jan mu často pomáhal.

5 Život Jana Wericha  Ve škole se seznámil s Jiřím Voskovcem  Spolu založili Osvobozené divadlo  Jak si Voskovec pamatoval svého kamaráda Wericha: „Já se pamatuju docela přesně na takovýho bledýho chlapečka. Jan byl vždycky strašně bledej. Hrozně bledej a měl takový ouzký voči, modrý.“

6

7 Život Jana Wericha  Velice rád četl dobrodružné romány J.Verna a Karla Maye.  Gymnázium - hrával s Voskovcem loutkové divadlo.  Začali studovat právnickou fakultu, ale studium hned nedokončili, až po několika letech.

8 Život Jana Wericha  Jednou uspořádali studentské představení West Pocket Revue, které mělo velký úspěch a stálo za začátkem Osvobozeného divadla.  Měli rádi filmování (Pudr a benzin, Svět patří nám)  Autoři písni Život je jen náhoda, Ezop a Brabenec, Hej, pane králi, Klobouk ve křoví atd.

9 Život Jana Wericha  Přišla válka a jejich divadlo muselo být zavřeno.  Odcestovali do USA.  Werich se vrátil a pokračoval v hraní  Film Císařův pekař, Pekařův císař, Byl jednou jeden král  Spolupracoval s J.Trnkou

10

11 Život Jana Wericha  skvělý spisovatel a komik  Sepisoval své postřehy, vzpomínky a citáty.  Jan Werich byl člověk s obrovským pokladem lidskosti, ze kterého rozdává moudro i smích.  Podle něj jsou pohádky jako řetěz – obepínají svět a spojují lidi odevšad.

12 Jak začal psát pohádky?  První z nich O rybáři a jeho ženě navyprávěl na gramofonovou desku pro malého synka výtvarníka Jiřího Trnky jako dárek k Vánocům.  Jelikož se pohádka líbila i jeho kamarádům, začal psát další.  Bylo mu vytýkáno, že pohádky nejsou jen pro děti.

13 Fimfárum  Fimfárum je jen o chlup tenčí než ta nejtenčí rákoska a je to světový unikát. Když jím někdo švihne, tak všechno, co se hýbe, zkamení a nehýbe se to, dokud se nešvihne podruhé.

14 Pohádky  Královna Koloběžka První  Fimfárum  O rybáři a jeho ženě  Tři veteráni  A další (Lakomá Barka, Paleček, Tři sestry a jeden prsten, atd.)

15 Použité zdroje  WERICH, Jan. Fimfárum. 3. rozš. vyd. Praha : Albatros, 1998. 193 s. ISBN 80-00- 0055-7.  DOLEJŠÍ, Pavel. Školní slovník českých spisovatelů. 1. vyd. Humpolec : Pavel Dolejší, nakladatelství a vydavatelství, 2003. 287 s. ISBN 80-86480-24-0.

16 Děkuji za pozornost Děkuji za pozornost Jarmila Havelková


Stáhnout ppt "FIMFÁRUM. Obsah  Život Jana Wericha  Werich a jeho tvorba  Pohádky J.Wericha Fimfárum Královna Koloběžka První O rybáři a jeho ženě Tři veteráni A."

Podobné prezentace


Reklamy Google