Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

JAY WRIGHT FORRESTER Jan Mareš Klára Pospíšilová.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "JAY WRIGHT FORRESTER Jan Mareš Klára Pospíšilová."— Transkript prezentace:

1 JAY WRIGHT FORRESTER Jan Mareš Klára Pospíšilová

2 Jay Forrester se narodil 14.7.1918 v Nebrasce (USA). Je to významný počítačový odborník a zástupce oboru systémové teorie. V současnosti je emeritním profesorem na Massachusetts Institute of Technology (MIT). I přes svůj pokročilý věk je stále aktivní a přednáší.

3 Forresterův osud byl od počátku počítačům velice vzdálený. Narodil se na ranči v blízkosti města Anselmo, ve státě Nebraska, ve vnitrozemí Spojených států. Jeho zájem o elektřinu byl způsoben zřejmě tím, že ji na ranči neměli. Na střední škole, vystavěl větrem poháněné zařízení, sestavené ze starých autodílů, díky tomu získali na ranči první elektrickou energii. Po skončení střední školy získal stipendium na zemědělskou fakultu. Tento obor ho ale příliš nelákal, a raději dal přednost elektrotechnice. V roce 1936 tedy nastoupil na elektrotechnickou fakultu na University of Nebraska.

4 Studia dokončil v roce 1939 a v podstatě od té doby je jeho život spojený s Massachusetts Institute of Technology, kam nejprve nastoupil jako asistent, a nakonec tam strávil celou svoji kariéru. Věnoval se teorii dynamiky, teorii řízení, a podílel se na vývoji servomotorů. Ve svém prvním ročníku na MIT ho vyučoval Gordon Brown, který byl průkopníkem v "zpětnovazebních řídicích systémech". Během druhé světové války pokračoval ve spolupráci s Gordonem Brownem v rozvoji servomechanismů pro kontrolu radarových antén a montáže zbraní.

5 Ve 40. a 50. letech se také podílel na tvorbě prvních počítačů, přičemž za zmínku stojí zejména projekt Whirlwind (první počítač pracují v reálném čase s výstupem na obrazovku). Vyvinul také magnetickou paměť, která se stala předchůdkyní dnešní RAM (random access memory).

6 Po nějakém čase opustil oblast konstruktérství, a začal se věnovat managementu. V roce 1956 se přesunul do Sloan School of Management (opět součást Massachusetts Institute of Technology), kde již zůstal, a nyní zde působí jako emeritní profesor.

7 Forrester je zakladatelem systémové dynamiky, která se zabývá simulací interakcí mezi objekty v dynamických systémech. V této vědecké oblasti se často používají právě počítače k různým simulacím, analýze společenských jevů a trendů, a také k předvídání dopadů různých modelů.

8 Jay Forrester se v počátcích věnoval dynamice v průmyslu. Zkoumal evoluci průmyslu a jeho procesů, analyzoval jeho proměnné a cykly, kterými prochází, a věnoval se i významu inovace. Do svého zkoumání později zahrnul i modelování sociálních problémů, čímž vznikla oblast „městské dynamiky“. To inspirovalo veliké množství odborníků v oblasti plánování měst a příbuzných oborů. Další Forresterův krok byl tedy logickým završením předchozí práce, a vznikla „světová dynamika“.

9 Díky své práci se Forrester setkal s Aureliem Peccei, zakladatelem „Římského klubu“. Tato mezinárodní organizace (založená roku 1968) sdružuje vědce a významné osobnosti z různých oblastí. Cílem Klubu je sledování globálních trendů a vypracovávání prognóz.

10 V roce 1982 mu byla udělena cena v oblasti elektrotechniky. V roce 1989 obdržel Národní medaili Technologie. V roce 2006 vstoupil do Síně slávy operačního výzkumu.

11 Forrester se vždy primárně věnoval dynamice, a není tedy divu, že mezi jeho nejznámější publikace lze řadit knihy: Industrial Dynamics (1961) Principles of Systems (1968) Urban Dynamics (1969) World Dynamics (1973) Collected Papers of Jay W. Forrester (1975)

12 Práce JAY WRIGHT FORRESTER

13  Whirlwind byl vyvinut na Massachusetts Institute of Technology v šedesátých letech. Je to první počítač, který pracuje v reálném čase, používá video a první, který nebyl pouze elektronickou výměnou starých mechanických systémů.

14

15 Byl vyvinut přímo pro americké vzdušné síly a nepřímo pro podnikové počítače a minipočítače. Během 40. let a na začátku roku 1950, Forrester provedl výzkum v elektrotechnice a výpočetní technice, vyvinul paměťové zařízení, které se stalo předchůdcem dnešních pamětí RAM.

16 V rámci projektu Whirlwind, Forrester vynalezl a patentoval přístup k magnetické paměti počítače. Tento přístup se stal průmyslovým standardem pro počítačovou paměť na dalších dvacet let. Whirlwind rovněž motivoval Forrestera k vytvoření technologie, která zprostředkovala první praktické digitální ovládání strojů.

17  Průmyslová dynamika V dnešní době je Průmyslová dynamika studií inovace, jako ekonomického fenoménu, který se transformuje v průmyslu endogenním způsobem. Je v centru přístupů průmyslové dynamiky a zároveň je jedním z klíčových úkolů pro rostoucí část vědecké komunity.

18 Průmyslová dynamika zkoumá: Ekonomickou analýzu snímání a měření zákonitostí složitých procesů průmyslového vývoje. modelování průmyslové dynamiky, která je podporována empirickými důkazy, jež umožňují existenci heterogenity v charakteristice firmy v průmyslu.

19 jak firmám konkurovat a jak by měla konkurence fungovat. To je v ostrém kontrastu s výsledky studií více základních průmyslových organizací.

20 Industrial Dynamics byla první knihou, kterou napsal Forrester k analýze průmyslových podnikových cyklů.

21  Urban dynamics Spolupráce s bývalým starostou Bostonu Johnem F. Collinsem vedla Forrestera k napsání knihy Urban Dynamics (1969), která vybízela k diskusi o možnosti modelování širších sociálních problémů.

22 System Dynamics Systém Dynamics kombinuje teorii, metody a filosofii, které jsou nutné k analýze chování systémů nejen managementu, ale také změny v oblasti životního prostředí, politického a ekonomického chování, medicíny, strojírenství a dalších oborů. System Dynamics poskytuje společný základ, který lze použít všude, kde chceme pochopit, jak se věci mění v čase.

23 Systém dynamiky procesu vychází z problémů, které je třeba vyřešit: je třeba situacím lépe porozumět a vyhnout se nežádoucímu chování. Využívá koncepty vycházející z oblasti zpětnovazebního řízení k uspořádání dostupných informací do počítačových simulačních modelů. První články založené na této práci se objevily v Harvard Business Review (Forrester, 1958).

24  Světová dynamika Model urbanistické dynamiky upoutal pozornost urbanistů na celém světě. Forrester se setkal s Klubem Říma, aby projednali otázky spojené s globální udržitelností, načež následovalo vydání knihy World Dynamics. Tato kniha popisuje modelování na složitých interakcích světové ekonomiky, obyvatelstva a ekologie.

25 Napsal také množství odborných článků, například: 1958. "Průmyslová Dynamics - zásadní průlom pro rozhodovací pravomocí.", In: Harvard Business Review, roč. 36, č. 4, s.. 37-66. 1968, růst trhu jako Ovlivněn Capital Investment. 1971, neintuitivní chování sociálních systémů.. [9] 1989, System Dynamics a Lekce 35 let. 1991, počátek System Dynamics [10]. 1992, System Dynamics a žák-střed-Learning v Kindergarden přes 12. stupeň vzdělání. [11] 1994, učení prostřednictvím systémů dynamiky jako příprava pro 21. století [12]. 1996, System Dynamics a K-12 učitelů [13]. 1998, Navrhování budoucnosti [14]. 1999, System Dynamics: Nadace Podle systémů myšlení


Stáhnout ppt "JAY WRIGHT FORRESTER Jan Mareš Klára Pospíšilová."

Podobné prezentace


Reklamy Google