Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Holocaust českých Židů a Romů Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Věra Dobešová. Materiál zpracován v rámci projektu Implementace.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Holocaust českých Židů a Romů Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Věra Dobešová. Materiál zpracován v rámci projektu Implementace."— Transkript prezentace:

1 Holocaust českých Židů a Romů Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Věra Dobešová. Materiál zpracován v rámci projektu Implementace ICT techniky do výuky dle ŠVP na ZŠ Slavkov u Brna, Tyršova 977.

2 Holocaust Z řeckého slova – „zápalná oběť“ Genocida – vyhlazení určitého národa Židé: „šoa“ = zničení, zmar, zkáza, katastrofa Nacisté: „konečné řešení židovské otázky"

3 Fáze holocaustu 1.Definice, označení lidí (Norimberské zákony – 1935) 2.Židé jsou zbaveni majetku (vyvlastnění – arizace), ztrácejí možnost vykonávat zaměstnání 3.Koncentrace lidí (u nás – Terezín) 4.Vyvražďování lidí (od léta 1941 – transporty do vyhlazovacích koncentračních táborů)

4 Celkem Zahynulo 6 miliónů evropských Židů V Osvětimi zahynulo 1 100 000 Židů Plynové komory, cyklón B

5 Terezín Sběrný a průchozí tábor pro Židy v protektorátu Čechy a Morava, ghetto. Prošlo jím na 155 000 mužů, žen a dětí. Na východ bylo odtud deportováno 60 382 Židů – vyhlazovací tábory Osvětim, Majdanek, Belzec, Sobibor, Treblinka. Z nich se jen 3 097 dožilo osvobození. Mezi vězni ghetta bylo kolem 10 500 dětí, kterým ještě nebylo 15 let.

6 Holocaust českých Romů Od r. 1939 – kárné pracovní tábory v Letech u Písku a v Hodoníně u Kunštátu Postupně se změnily na sběrné tábory, byli zde soustředěni Romové z protektorátu Odtud – deportace Romů do Osvětimi II. – Birkenau. Zde provozoval své pseudovědecké pokusy dr. Josef Mengele Ze 6 500 Romů se zpět vrátilo asi 500

7 Svým pojetím i rozsahem představuje holocaust hrůzný zločin v lidských dějinách Jako varování i projev úcty k těm, kdo jej přežili, je třeba jej uchovat v paměti lidstva.

8 Popírání holocaustu je v některých státech považováno za zvláštní trestný čin, v jiných zemích se stíhá v rámci příslušných zákonů.

9 Zdroje : Téma: Holocaust. Informační materiál pro učitele k výuce na základních a středních školách. Praha 2000.


Stáhnout ppt "Holocaust českých Židů a Romů Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Věra Dobešová. Materiál zpracován v rámci projektu Implementace."

Podobné prezentace


Reklamy Google