Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

NÁZEV ŠKOLY: Základní škola Nový Jičín, Komenského 66, p.o. REGISTRAČNÍ ČÍSLO PROJEKTU: CZ 1.07/1.4.00/21.3138 NÁZEV PROJEKTU: Novými technologiemi k novým.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "NÁZEV ŠKOLY: Základní škola Nový Jičín, Komenského 66, p.o. REGISTRAČNÍ ČÍSLO PROJEKTU: CZ 1.07/1.4.00/21.3138 NÁZEV PROJEKTU: Novými technologiemi k novým."— Transkript prezentace:

1 NÁZEV ŠKOLY: Základní škola Nový Jičín, Komenského 66, p.o. REGISTRAČNÍ ČÍSLO PROJEKTU: CZ 1.07/1.4.00/21.3138 NÁZEV PROJEKTU: Novými technologiemi k novým poznatkům II ŠABLONA/ SADA: II/B -20 NÁZEV: TEREZÍN ANOTACE A MOŽNOSTI VYUŽITÍ: power pointová prezentace seznamuje s životem vězňů ve sběrném koncentračním táboře Terezín. Klíčová slova: antisemitismus, holokaust, gestapo, koncentrační tábor,Terezín, životní podmínky, kolektivní tresty, úmrtnost vězňů. DRUH UČEBNÍHO MATERIÁLU: interaktivní VZDĚLÁVACÍ OBLAST:Dějepis ROČNÍK: 9. AUTOR: Mgr. Jarmila Boudová VYTVOŘEN (datum, období): září 2011

2 Terezín Koncentrační tábor, věznice gestapa a židovské ghetto

3 Pevnost Terezín byla založena už v roce 1780 Josefem II. jako pevnost. Ale brzy se z ní stalo vězení. Roku 1940 získalo věznici v Malé pevnosti gestapo a zřídilo zde vězení pro politické vězně. Roku 1941 bylo v Hlavní pevnosti vytvořeno židovské ghetto.

4 Antisemitismus Antisemitismus je nenávist vůči židům a je namířená proti židovskému náboženství, Židům jako národu a v poslední době proti židovskému státu. Antisemitismus často podezírá židy ze spiknutí za účelem poškodit nežidy, čímž často vysvětluje, proč je situace špatná. To vyjadřuje slovem, písmem, vizuálně i akcemi a pravidelně používá stereotypy.

5 Holokaust, šoa označení pro systematické a státem provozované pronásledování a hromadné vyvražďování Židů prováděné nacistickým Německem a jeho spojenci během druhé světové války.

6 „sběrný a průchozí tábor“ pro židovské obyvatelstvo Terezín byl pro nacisty důležitý hned z několika důvodů: pevnostní valy znesnadňovaly útěk vězňů 11 budov umožňovalo umístit sem velké množství lidí, deportováno zde bylo celkem více než 156 000 lidí. blízko Terezína leží důležitá železnice z Prahy – tudy mohly transporty Židů přijíždět i odjíždět

7 http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/e/e0/Theresienstadt_barak.jpg „sběrný a průchozí tábor“ pro židovské obyvatelstvo Ghetto bylo přeplněno lidmi. Nejvyššího počtu bylo dosaženo v září 1942, téměř 58 500 vězněných osob (tehdy zde umíralo v průměru 127 lidí denně).

8 Velmi špatné hygienické, ubytovací, stravovací a další podmínky měly za důsledek vysokou úmrtnost v ghettu: každý čtvrtý vězeň zemřel přímo v Terezíně. „sběrný a průchozí tábor“ pro židovské obyvatelstvo

9 „sběrný a průchozí tábor“ pro židovské obyvatelstvo Primární funkcí ghetta bylo shromáždit Židy a transportovat je dál, nejednalo se o vyhlazovací tábor. V Terezíně nebyly plynové komory ani žádná jiná zařízení určená pro hromadné vraždění.

10 Nacisté často používali kolektivní tresty, např. několikadenní až několikatýdenní zákaz svícení, zákaz vycházení mimo ubikace nebo zákaz veškeré korespondence. „sběrný a průchozí tábor“ pro židovské obyvatelstvo

11 V počátcích ghetta byly zakázány veškeré kulturní projevy. Nakonec ale byly trpěny. Hrálo a přednášelo se všude: přímo na ubikacích, v kůlnách, garážích, na půdách apod. „sběrný a průchozí tábor“ pro židovské obyvatelstvo

12 Osvobození Terezína proběhlo hladce a bez bojů. 1. května 1945. „sběrný a průchozí tábor“ pro židovské obyvatelstvo

13 Na prostranství před Malou pevností byl vybudován Národní hřbitov. Jsou zde pohřbeny oběti terezínského ghetta, věznice gestapa i z litoměřického koncentračního tábora. V roce 1947 vznikl Památník Terezín, instituce uchovávající a připomínající památku obětí nacistů v letech 2. světové války. Každý rok přijíždějí statisíce lidí uctít jejich památku.

14 1.Ze kterých dvou částí se pevnost Terezín skládá 2. Co znamená nápis „Arbeit macht frei“ na bráně Malé pevnosti? 3.Byly někdy v Terezíně použity plynové komory?

15 zdroje Wikipedie.cz. Koncentrační tábor Terezín. Dostupné z: http://cs.wikipedia.org/wiki/Koncentra%C4%8D n%C3%AD_t%C3%A1bor_Terez%C3%ADn http://cs.wikipedia.org/wiki/Koncentra%C4%8D n%C3%AD_t%C3%A1bor_Terez%C3%ADn


Stáhnout ppt "NÁZEV ŠKOLY: Základní škola Nový Jičín, Komenského 66, p.o. REGISTRAČNÍ ČÍSLO PROJEKTU: CZ 1.07/1.4.00/21.3138 NÁZEV PROJEKTU: Novými technologiemi k novým."

Podobné prezentace


Reklamy Google