Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

ŠKOLA: Gymnázium, Tanvald, Školní 305, příspěvková organizace ČÍSLO PROJEKTU: CZ.1.07/1.5.00/34.0434 NÁZEV PROJEKTU: Šablony – Gymnázium Tanvald ČÍSLO.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "ŠKOLA: Gymnázium, Tanvald, Školní 305, příspěvková organizace ČÍSLO PROJEKTU: CZ.1.07/1.5.00/34.0434 NÁZEV PROJEKTU: Šablony – Gymnázium Tanvald ČÍSLO."— Transkript prezentace:

1 ŠKOLA: Gymnázium, Tanvald, Školní 305, příspěvková organizace ČÍSLO PROJEKTU: CZ.1.07/1.5.00/34.0434 NÁZEV PROJEKTU: Šablony – Gymnázium Tanvald ČÍSLO ŠABLONY: III/2 Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT AUTOR: Mgr. Matěásková Hana TEMATICKÁ OBLAST: Dějiny umění NÁZEV DUMu: Moderní sochařství konce 19.st. a začátku 20.století POŘADOVÉ ČÍSLO DUMu: 10 KÓD DUMu: HM_Dějiny_umění_10 DATUM TVORBY: 15. 1. 2013 ANOTACE (ROČNÍK): Prezentace, která seznamuje s předními moderními sochaři konce 19. a počátku 20.stol. Uvádí charakteristické rysy jejich tvorby a prostřednictvím ukázek studenti vidí odlišnosti v jejich přístupu k sochařské tvorbě. METODICKÝ POKYN: Kvinta/1.ročník,Sexta/2.roč.

2 Moderní sochařství konce 19. a začátku 20. století Auguste Rodin Auguste Rodin Constantin Brancusi Constantin Brancusi Medardo Rosso Medardo Rosso

3 Auguste Rodin 1840 - 1917 Někdy přičleňován k impresionismu- i jeho umění bylo plné pohybu, ale na jeho tvorbu – větší vliv –Michelangello, baroko, romantismus. Někdy přičleňován k impresionismu- i jeho umění bylo plné pohybu, ale na jeho tvorbu – větší vliv –Michelangello, baroko, romantismus. Nepodroboval se tradičním pravidlům sochařství. Nepodroboval se tradičním pravidlům sochařství. Jeho umění není statické, sochy vystavoval hrám světla a stínu, vyjadřují velké vášně a city / to v rozporu s impresionisty/, spíš prvky expresionismu. Jeho umění není statické, sochy vystavoval hrám světla a stínu, vyjadřují velké vášně a city / to v rozporu s impresionisty/, spíš prvky expresionismu. Často užíval nadsázku, vnesl do umění témata, která byla označována za ošklivá, a proto nevhodná. Často užíval nadsázku, vnesl do umění témata, která byla označována za ošklivá, a proto nevhodná. Rád pracoval s amatérskými modely – akrobaté, siláci, tanečníci, fascinoval ho tanec a pohyb všeobecně. Rád pracoval s amatérskými modely – akrobaté, siláci, tanečníci, fascinoval ho tanec a pohyb všeobecně. Měl spoustu pomocníků (kameníci), ale i žáků. Měl spoustu pomocníků (kameníci), ale i žáků. Tvorba – mramorové sochy, bronzové sochy, torza Tvorba – mramorové sochy, bronzové sochy, torza

4 Auguste Rodin- Myslitel(1)

5 Auguste Rodin – Měšťané z Calais (2)

6 Auguste Rodin – Polibek (3)

7 Constantin Brancusi 1876-1957 Rumunský sochař Rumunský sochař Jako první ze sochařů experimentoval s abstraktním uměním Jako první ze sochařů experimentoval s abstraktním uměním Osobitý styl založený na zjednodušování formy – hranol, vertikála, dominuje tvar vajíčka, jeho sochy méně obrazné, jemné, hladké. Osobitý styl založený na zjednodušování formy – hranol, vertikála, dominuje tvar vajíčka, jeho sochy méně obrazné, jemné, hladké.

8 Constantin Brancusi http://en.wikipedia.org/wiki/File:Constantin_Brancusi,_Portr ait_of_Mlle_Pogany,_1912,_Philadelphia_Museum_of_Moder n_Art,_Philadelphia.jpg Zkopíruj tuto adresu a objeví se ukázka tvorby tohoto sochaře. Vzhledem k přísným autorským právům nelze uveřejnit obrázek přímo.

9 Medardo Rosso 1858-1928 Italský sochař, žák Rodinův Italský sochař, žák Rodinův Autor řady drobných plastik – snaha postihnout pomíjivost, Autor řady drobných plastik – snaha postihnout pomíjivost, Díla – volnější a expresivní výraz, hra světla a stínu na povrchu plastik ( tak jak to dělávali impresionističtí malíři) Díla – volnější a expresivní výraz, hra světla a stínu na povrchu plastik ( tak jak to dělávali impresionističtí malíři)

10 Medardo Rosso (4) Dítě na slunci

11 Zdroje 1. AUTOR NEUVEDEN, Autor Neuveden. http://en.wikipedia.org [online]. [cit. 12.1.2013]. Dostupný na WWW: http://en.wikipedia.org/wiki/File:The_Thinker,_Rodin.jpg http://en.wikipedia.org/wiki/File:The_Thinker,_Rodin.jpg 2. AUTOR NEVEDEN, Autor Neuveden. http://en.wikipedia.org [online]. [cit. 12.1.2013]. Dostupný na WWW: http://en.wikipedia.org/wiki/File:The.burg.of.calais.london.arp.750pix.jpg http://en.wikipedia.org/wiki/File:The.burg.of.calais.london.arp.750pix.jpg 3. AUTOR NEUVEDEN, Autor Neuveden. http://cs.wikipedia.org [online]. [cit. 12.1.2013]. Dostupný na WWW: http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Bildhuggarkonst,_Kyssen,_af_Rodin,_Nordisk_familjebok.png http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Bildhuggarkonst,_Kyssen,_af_Rodin,_Nordisk_familjebok.png http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Bildhuggarkonst,_Kyssen,_af_Rodin,_Nordisk_familjebok.png 4. AUTOR NEUVEDEN, Autor Neuveden. http://commons.wikimedia.org [online]. [cit. 24.2.2013]. Dostupný na WWW: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Medardo_Rosso- L%27enfant_au_soleil_(3).jpg http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Medardo_Rosso- L%27enfant_au_soleil_(3).jpghttp://commons.wikimedia.org/wiki/File:Medardo_Rosso- L%27enfant_au_soleil_(3).jpg l


Stáhnout ppt "ŠKOLA: Gymnázium, Tanvald, Školní 305, příspěvková organizace ČÍSLO PROJEKTU: CZ.1.07/1.5.00/34.0434 NÁZEV PROJEKTU: Šablony – Gymnázium Tanvald ČÍSLO."

Podobné prezentace


Reklamy Google