Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

TEPELNÉ MOTORY 2 Spalovací motory s pístem Čtyřdobý zážehový motor Popis fází. (zapsat) Animace s popiskami jednotlivých částí motoru. Palivo - benzin.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "TEPELNÉ MOTORY 2 Spalovací motory s pístem Čtyřdobý zážehový motor Popis fází. (zapsat) Animace s popiskami jednotlivých částí motoru. Palivo - benzin."— Transkript prezentace:

1

2 TEPELNÉ MOTORY 2 Spalovací motory s pístem

3 Čtyřdobý zážehový motor Popis fází. (zapsat) Animace s popiskami jednotlivých částí motoru. Palivo - benzin

4 Sání – píst se pohybuje směrem do dolní úvrati (DÚ), přes sací ventil je nasávána pohonná směs. Komprese – píst se pohybuje směrem do horní úvrati (HÚ). Oba ventily jsou uzavřené. Nasátá směs zmenšuje svůj objem, zvětšuje tlak a teplotu. Těsně před horní úvratí je směs zapálena elektrickou jiskrou Expanze – oba ventily jsou uzavřené. Směs paliva a vzduchu zapálená elektrickou jiskrou shoří. V pracovním prostoru válce se prudce zvýší teplota i tlak vzniklých plynů. Ty expandují a během pohybu pístu směrem dolů konají práci. Výfuk – píst se pohybuje směrem do HÚ. Výfukový ventil je otevřený. Spaliny z pracovního prostoru válce jsou vytlačovány do výfukového potrubí.

5 Vačky – náhon pístů Zážehová svíčka Výfukový ventil Sací ventil Píst Ojnice Kliková hřídel Olejová vana

6 Čím se liší vznětový motor? Jako palivo se používá nafta! Nemá zapalovací svíčku (pouze žhavení) Spalování probíhá za vyšších tlaků a teplot – odlišná pracovní charakteristika motoru

7 Odlišnosti v pracovních fázích Sání – přes sací ventil je nasáván pouze vzduch. Komprese – Těsně před horní úvratí je do válce vstříknuto palivo. Expanze –Směs paliva a vzduchu je zapálena samovznícením. Výfuk –Výfuk je rozdělen na dvě části. Výfuk volný – následuje ještě pře DÚ a výfuk nucený - vzniklý následkem vytlačování spalin pístem.

8 Dvoudobý zážehový motor Sací potrubí Výfukové potrubí Přepouštěcí kanál

9 Odlišnosti dvoutaktu: Palivem je směs benzin-olej Nemá ventily – snazší výroba Výbuch stihne jednou za otáčku Pracuje při vyšších otáčkách Vyrábí se i v provedení vznětovém

10 Srovnání pracovního cyklu 2T a 4T

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28 Motor s rotujícím pístem - Wankel


Stáhnout ppt "TEPELNÉ MOTORY 2 Spalovací motory s pístem Čtyřdobý zážehový motor Popis fází. (zapsat) Animace s popiskami jednotlivých částí motoru. Palivo - benzin."

Podobné prezentace


Reklamy Google