Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

KONOPÍ V OČÍCH NÁCTILETÝCH Petlachová Michaela

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "KONOPÍ V OČÍCH NÁCTILETÝCH Petlachová Michaela"— Transkript prezentace:

1 KONOPÍ V OČÍCH NÁCTILETÝCH Petlachová Michaela

2 Motto: ...pánové Opium, Hašiš a Víno přijdou k městu, jehož brány jsou zamčené. Alkohol začne řvát a bušit do dveří. Opium říká: „Tak si tady sedněme pod strom, kde budeme spát až do rána.“ Konopí na to: „Co se rozčilujete, pojďte, vlezeme tam klíčovou dírkou!“

3 Základní rozděleníčko konopí
Klasifikace konopí je poněkud problematická. Ačkoliv všichni se shodnou na tom, že patří do čeledi konopovité (Cannabaceae) a rodu konopí (Cannabis L.), odborníci považují za nejednoznačné určení druhů. Panují dva hlavní názory, z nichž první (rozšířenější) říká, že existují 3 druhy konopí:      Konopí seté (Cannabis sativa L.),      Konopí indické (Cannabis indica) a      Konopí rumištní (Cannabis ruderalis).

4 DĚJINY KONOPÍ A JEHO VYUŽITÍ
Konopí provází člověka zřejmě už let - tedy od dob prvního zemědělství ve starém světě. Již tehdy lidé uměli lidé připravit z konopí olej (resp. z jeho semen), pevná vlákna a samozřejmě také drogy. Konopí se rovněž používalo v lidovém lékařství, nyní má svou roli i v lékařství moderním. Zajímavé je, že konopí zřejmě stálo u zrodu první náboženské víry v důsledku jeho extatických účinků a duchovních prožitků. Není divu, že rostlina tak všestranného využití se brzy rozšířila z Asie do celého světa. Díky halucinogenním účinkům bylo konopí používáno při šamanských rituálech. Během 15. století tento zvyk začal pomalu mizet v důsledku kolonizačních výprav. Do Evropy přinesl konopí zřejmě kočovný kmen Skythů v 3. stol. př. n. l. Léčivých vlastností konopí se užívalo k léčbě mnoha nemocí - malárii, zácpě, chronickým bolestem, ženským nemocím, malomocenství, poruch trávení a vyměšování, nechutenství, nespavosti, černému kašli, bolestem uší, úplavici. V kolika případech mělo konopí opravdu zásluhu na vyléčení je sporné, nicméně jako lék jiných nemocí se dá s výbornými výsledky použít i v současnosti.

5 KONOPÍ JAKO DROGA Hlavní psychoaktivní látkou v konopí je THC, obsažené v pryskyřici (která se zřejmě tvoří jako ochranná substance) neoplodněného pestíkovitého květenství. THC je zkratka pro 3,4 transdelta-1-tetrahydrocannabinol (strukturní vzorec viz. přílohy) z rodu 21-uhlíkatých cannabinoidů. Těch existuje kolem 60, ale pouze THC je výrazně psychoaktivní. THC na vzduchu degraduje - přeměňuje se na méně účinné cannabinoidy. Snahy o laboratorní výrobu THC vedly k poměrně drahým a v lékařství dosti nepraktickým preparátům s obchodním názvem Marinol®.

6 Hlavní zástupci Nejrozšířenější je bezesporu
·        marihuana (slangově: ganja, tráva, kif, bhang, marjánka...). Vyrábí se z květů samičích rostlin (palic). Ty totiž obsahují nejvíce pryskyřice obsahující THC. Výsledná droga není ničím jiným než směsí palic, semen a lístků z konopí. Vyznačuje se charakteristickým silným pachem. Při některých procedurách se tato směs (pokud je bohatá na pryskyřici) ještě navíc dá na několik dnů stlačit. Dochází k chemickým změnám, které se příznivě odrazí v kvalitě drogy. Marihuana se nejčastěji kouří společně s tabákem z cigarety zvané joint. ·        hašiš (slang.: charas, šit, čokoláda). Hašiš se vyrábí výhradně z konopné pryskyřice a to především z rostlin k. indického, nejbohatšího na THC. Pro srovnání – hašiš je zhruba 8x silnější než ekvivalentní množství marihuany. ·        haš olej. Tato nepříliš častá forma drogy se vyrábí úpravou hašiše. Haš olej je neobyčejně silný (2-3x než hašiš) a již několik kapek přidaných do cigarety působí velmi silně. ostatní formy. Výše zmíněné drogy jsou ty hlavní, vyrábějí se ale také různé odvary, používané pro přípravu pokrmů. Účinek konopí přijatého trávicím ústrojím je poněkud odlišný a tento způsob aplikace není v naší zemi příliš rozšířen, ačkoliv má své nesporné výhody (neničí plíce, délka působení drogy je výrazně delší). Nevýhodou je však pro mnohé potřeba velkého množství konopí pro "vaření" a delší doba do nástupu prvních náznaků změněného vnímaní. Objektivní nebezpečí představuje možnost předávkování, protože konzument nemůže odhadnout dávku tak přesně jako při kouření.

7 Ú č i n k y T H C : Fyzické změny: třas, někdy lehký tlak v břiše, zarudlé oči, chuť k jídlu, zvýšený tep/dech – tyto vedlejší účinky nevyplývají z působení na CNS a nejsou nijak nebezpečné ani zvláště nepříjemné (kromě občasného třasu) Psychické změny: Pokusím se srovnat vnímání pod THC se střízlivým. Už po několika tazích (někdy minutách) si člověk uvědomuje zvláštní věci, nad kterými normálně neuvažuje a cítí, že je něco „jinak“. Brzy se dostaví pocit sucha v ústech, které však není skutečné. Jde pouze o přelud spojený se změnou vnímání vnějších podnětů. Další z příznaků bývá často stav nekontrolovatelného smíchu - velmi veselé nálady. Ta ale může rychle přejít v hluboké uvažování a meditace o světě. Ten se teď zdá být oddělen od naší osobnosti, která je vytržena a osamocena. Čas zřejmě nehraje vůbec žádnou roli (také ubývá jakoby pomaleji). Člověk může lehce navodit viditelné sny propojené s širokým tokem myšlenek. Někdy je tok tak široký, že je zřejmě příčinou náhlých výpadků paměti. Okolní svět není zcela chápán (otázky PROČ? KVŮLI ČEMU? JAK TO? apod.), ale to teď nevadí. Zvláštní je např. poslouchat hudbu - pokud je jí člověk dostatečně obklopen, může působit jako nějaký „bůh“, zdá se být prozatím jediným smyslem a pevným bodem. Ostatní věci člověka pak příliš nezajímají, i když si jich je vědom. Bolesti se moc neprojevují, změní se (pokud nejsou příliš velké) na relativně příjemné dojmy. Tento stav trvá asi 2-3 hodiny a patří mezi psychoaktivně slabší. Při silnějších se dostavují i halucinace. Celkově je člověk navenek klidný, mírumilovný (případy agrese jsou výjimečné a nejsou ani přímé důkazy, že vznikly vinou působení THC). Řízení auta pod vlivem marihuany by nemělo být o moc nebezpečnější než ve sřízlivém stavu, ale spolehlivé výzkumy zatím neexistují a útržkovité zprávy si mnohdy protiřečí. Za téměř jistotu můžeme brát fakt, že alkohol je nebezpečnější.

8 O B R Á Z K Y speciálně vyšlechtěná odrůda konopí s vysokým obsahem THC scunk - též vyšlechtěno pro vysoký

9 OBRAZOVÁ PŘÍLOHA vzorec THC : (THC na rozdíl od aktivních složek jiných drog není alkaloidem - neobsahuje atom dusíku - poměrně vzácný jev)

10 Web: http://www.fredy.m.cz
Petlachová Michaela UČO:142937 1 Stupeň ZŠ, Komb.studium Petlachová Michaela Web:


Stáhnout ppt "KONOPÍ V OČÍCH NÁCTILETÝCH Petlachová Michaela"

Podobné prezentace


Reklamy Google