Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Č okoláda. Účinky čokol á dy Zejména pravá hořká čokoláda s vysokým podílem kakaové sušiny a čokoláda z nepražených bobů obsahuje zdraví prospěšné flavonoidy.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Č okoláda. Účinky čokol á dy Zejména pravá hořká čokoláda s vysokým podílem kakaové sušiny a čokoláda z nepražených bobů obsahuje zdraví prospěšné flavonoidy."— Transkript prezentace:

1 Č okoláda

2 Účinky čokol á dy Zejména pravá hořká čokoláda s vysokým podílem kakaové sušiny a čokoláda z nepražených bobů obsahuje zdraví prospěšné flavonoidy působící v těle jako antioxidanty. Podle nejnovějších výzkumů- dokáže snižovat krevní tlak. Údajně má i slabé afrodiziakální účinky Může vzniknout určitá forma závislosti na čokoládě, po její konzumaci dochází v mozku k syntéze látek vyvolávajících pocity blaha a euforie, následky konzumace čokolády nejsou ale rozhodně tak nebezpečné jako účinky drog.

3 Výroba č okolády Čištění Pražení Drcení a mletí Oddělení kakaového másla Míchání Konšování Temperování a tvarování Zchlazení a balení

4 Č išt ě ní Poté co jsou kakaové boby přivezeny do továrny, jsou pečlivě přebrány a vyčištěny speciálním strojem od všech nečistot. Každý výrobce používá svou vlastní směs různých druhů kakaových bobů. Z bobů se odstraní zbytky osemení a rozlámou se na menší kousky - kakaovou drť.

5 Drcení a mletí Upražené kakaové boby jsou rezemlety ve speciálních kakaových mlýnech, ve kterých se rozruší buněčná tkáň a obal, aby se mohl uvolnit obsah buněk a kakaové máslo. Obsahuje kolem 54% kakaového másla. Kakaová hmota je základní surovinou pro výrobu čokolády.

6 Pražení Aby kakaové boby získaly svou čokoládovou chuť, musí se nyní upražit při teplotě 80°C - 130°C, což trvá 20 minut až 2 hodiny. Používá se kontinuálních pražiček, v nichž otáčivý buben s boby ohřívají horké plyny. Chuť kakaových bobů se zjemňuje a získávají sytě hnědou barvu.

7 Odd ě lení kakaového másla Z menší části kakaové hmoty se v hydraulickém lisu vylisuje část kakaového másla. Vzniká kakaový koláč, který obsahuje pouze 10 až 20% kakaového másla. Kakaové máslo se použije při další výrobě čokolády.

8 Míchání Ke kakaové hmotě se přidá kakaové máslo, cukr, příchutě, práškové či kondenzované mléko při výrobě mléčné čokolády a všechno se smíchá v míchacích strojích a melanžérech. Čokoláda se stává jemnější, ale stále obsahuje částečky rozeznatelné lidským jazykem.

9 Konšování Při konšování se čokoláda míchá v konšovacím stroji při teplotě 50°C - 65 °C dvě hodiny až tři dny. Konšování je poměrně energeticky náročný a drahý proces, proto především velkovýrobci hledají různé cestičky jak ho co nejvíce zkrátit, což ovšem nijak neprospívá kvalitě výsledného produktu.

10 Temperování a tvarování Při temperování se čokoláda roztaví při teplotě až 50 °C a následně se ochladí asi na 30 °C a poté opět lehce zahřeje, díky čemuž se ustálí struktura kakaového másla v čokoládě. Následně se čokoláda odlévá do tabulek, či rozmanitých tvarů figurek.

11 Zajímavosti Čokoláda je jednou z nejoblíbenějších pochutin po celém světě. Její histori sahá daleko do minulosti, kdy byla objevena v Jižní Americe. Díky podnikání lodních výprav byla Španěly dovezena do Evropy, kde se po změně stylu podávání stala velice rychle vyhlášenou pochoutkou.

12 Děkuji za shlédnutí..


Stáhnout ppt "Č okoláda. Účinky čokol á dy Zejména pravá hořká čokoláda s vysokým podílem kakaové sušiny a čokoláda z nepražených bobů obsahuje zdraví prospěšné flavonoidy."

Podobné prezentace


Reklamy Google