Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Obchodní akademie, Náchod, Denisovo nábřeží 673 Projekt CZ.1.07/1.5.00/34.0439 - EU peníze pro Obchodní akademii Náchod Číslo - název šablony klíčové aktivityIII/2.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Obchodní akademie, Náchod, Denisovo nábřeží 673 Projekt CZ.1.07/1.5.00/34.0439 - EU peníze pro Obchodní akademii Náchod Číslo - název šablony klíčové aktivityIII/2."— Transkript prezentace:

1 Obchodní akademie, Náchod, Denisovo nábřeží 673 Projekt CZ.1.07/1.5.00/34.0439 - EU peníze pro Obchodní akademii Náchod Číslo - název šablony klíčové aktivityIII/2 – Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT Tematická oblastAplikace na počítači DUMVY_32_INOVACE_ICT_651 Téma Databázový program ACCESS – význam a hlavní objekty Autor Ing. Miroslav Rudolf DUM vznikl z vlastních zdrojů autora AnotaceÚvodní výklad k databázi, typy objektů s příklady Druh učebního materiálu Prezentace v Power-Pointu, Věková skupina žáků (popř. ročník)3. ročník Časový rozsah20 minut Nutné technické vybaveníDataprojektor, promítací plátno, notebook, PowerPoint

2 DATABÁZE – Microsoft Access V DATABÁZÍCH JSOU UCHOVÁVÁNA DATA O ZAMĚSTNANCÍCH, STUDENTECH, KLIENTECH POJIŠŤOVEN, PACIENTECH, APOD. SLOUŽÍ PRO SPRÁVU VKLÁDÁNÍ FILTROVÁNÍ A VÝBĚRY AKTUALIZACI ZOBRAZOVÁNÍ ODSTRAŇOVÁNÍ VELKÉHO MNOŽSTVÍ DAT. V OBCHODECH JSOU INFORMACE O VEŠKERÉM ZBOŽÍ ULOŽENY V DATABÁZI, TA SE PRŮBĚŽNĚ AKTUALIZIJE TAK, JAK SE ZBOŽÍ PRODÁVÁ A NAKUPUJE. S DATABÁZÍ SE SETKÁVÁME KAŽDÝ DEN, ANIŽ SI TO UVĚDOMUJEME. MÁTE MOBILNÍ TELEFON? PAK JSTE VEDENI V DATABÁZI. A NEMYSLETE SI, ŽE OBSAHUJE POUZE VAŠE NACIONÁLE A TELEFONNÍ ČÍSLO. JSOU V NÍ KROMĚ JINÉHO ZAZNAMENÁNY VEŠKERÉ VAŠE HOVORY A SMS.

3 PROPOJENÍ TABULEK ŘÍKÁME RELACE. ZÁKLADNÍM KAMENEM KAŽDÉ DATABÁZE JE TABULKA, KTERÁ OBSAHUJE VEŠKERÁ DATA. PRO VĚTŠÍ PŘEHLED A OCHRANU DAT SE VELMI ČASTO MÍSTO JEDNÉ TABULKY VYSKYTUJE NĚKOLIK NAVZÁJEM PROPOJENÝCH TABULEK. ZDE JEDNOMU ZÁZNAMU V NADŘAZENÉ TABULCE ODPOVÍDÁ NĚKOLIK (N) ZÁZNAMŮ V PODŘÍZENÉ TABULCE RELACE TYPU 1:N

4 DATABÁZE – Microsoft Access POCHOPITELNĚ PROSTŘEDNÍCTVÍM FORMULÁŘE MŮŽEME DATA I ZADÁVAT. UCHOVÁVAT DATA V TABULKÁCH, ŘADIT A FILTROVAT JE ALE UMÍ I EXCEL. PROČ TEDY ACCESS? PROTOŽE TABULKY V ACCESU JSOU POUZE ZAČÁTEK. DATA SI NEMUSÍME PROHLÍŽET V TABULKÁCH. MŮŽEME POUŽÍT FORMULÁŘE. UKÁZALA BY VÁM TABULKA V EXCELU NÁHLED NA DANÝ VÝROBEK NEBO SNÍMEK ZAMĚSTNANCE?

5 DALŠÍM NÁSTROJEM DATABÁZÍ JSOU SESTAVY – ZPRAVIDLA TIŠTĚNÉ VÝSTUPY Z DATABÁZE. UMOŽNÍ VYTISKNOUT POUZE POŽADOVANÁ DATA V POŽADOVANÉM FORMÁTU.

6 JAK VLASTNĚ DOSÁHNEME TOHO, ŽE SE V SESTAVĚ ZOBRAZÍ POUZE NĚKTERÉ ÚDAJE? K TOMU SLOUŽÍ DOTAZY – KONKRÉTNĚ VÝBĚROVÉ DOTAZY, KTERÉ Z CELÉ TABULKY (NEBO TABULEK) VYBEROU POUZE POŽADOVANÁ DATA (SLOUPCE A ŘÁDKY). PODLE TOHOTO SCHEMATU BUDOU VYBRÁNA POUZE DATA ZE ČTYŘ SLOUPCŮ A TŘÍ ŘÁDKŮ. „VÝSLEDNÁ TABULKA“ PAK BUDE MÍT 12 BUNĚK ( TY NAZNAČENÉ ORANŽOVĚ, VÝRAZ VÝSLEDNÁ TABULKA JE V UVOZOVKÁCH, PROTOŽE VE SKUTEČNOSTI ŽÁDNÁ NOVÁ TABULKA NEVZNIKNE).

7 JAK VLASTNĚ DOSÁHNEME TOHO, ŽE SE V SESTAVĚ ZOBRAZÍ POUZE NĚKTERÉ ÚDAJE? K TOMU SLOUŽÍ DOTAZY – KONKRÉTNĚ VÝBĚROVÉ DOTAZY, KTERÉ Z CELÉ TABULKY (NEBO TABULEK) VYBEROU POUZE POŽADOVANÁ DATA (SLOUPCE A ŘÁDKY). TENTO DOTAZ VYBRAL POUZE LETNÍ PNEUMATIKY OD FIRMY BARUM. VEDLE VÝBĚROVÝCH DOTAZŮ EXISTUJÍ JEŠTĚ AKČNÍ A KŘÍŽOVÉ DOTAZY ( O TĚCH POZDĚJI).


Stáhnout ppt "Obchodní akademie, Náchod, Denisovo nábřeží 673 Projekt CZ.1.07/1.5.00/34.0439 - EU peníze pro Obchodní akademii Náchod Číslo - název šablony klíčové aktivityIII/2."

Podobné prezentace


Reklamy Google