Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Číslo-název šablony klíčové aktivityIII/2–Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT Tematická oblastEkonomika a účetnictví – Obchod DUMVY_32_INOVACE_EKU_328.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Číslo-název šablony klíčové aktivityIII/2–Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT Tematická oblastEkonomika a účetnictví – Obchod DUMVY_32_INOVACE_EKU_328."— Transkript prezentace:

1 Číslo-název šablony klíčové aktivityIII/2–Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT Tematická oblastEkonomika a účetnictví – Obchod DUMVY_32_INOVACE_EKU_328 TémaSpecifika v mezinárodním obchodě AutorIng. Lucie Daňková AnotaceVýklad Druh učebního materiáluPrezentace Věková skupina žáků (popř. ročník)2. ročník Časový rozsah20 minut Nutné technické vybaveníNotebook, dataprojektor, promítací plátno, Power Point

2 SPECIFIKA V MEZINÁRODNÍM OBCHODĚ Mezinárodní obchod je ve srovnání s obchodem v rámci jednoho státu v mnoha ohledech náročnější. Jazyková bariéra Firma musí mít někoho, kdo se domluví. Odlišné právoPrávní řád v cizí zemi může být hodně odlišný. To může pro firmu znamenat náklady na právního experta.

3 SPECIFIKA V MEZINÁRODNÍM OBCHODĚ VzdálenostSe vzdáleností rostou náklady na dopravu, pojištění, roste i riziko poškození či znehodnocení zboží. Tradice, náboženství Některé zboží může být vlivem tradic a náboženství v zemi neprodejné.

4 SPECIFIKA V MEZINÁRODNÍM OBCHODĚ Politická stabilita a hospodářská politika Podmínky proclení, nelegální struktury,…. Koupěschopnost místního obyvatelstva Míra korupce Konkurence

5 SPECIFIKA V MEZINÁRODNÍM OBCHODĚ Vycházíme z ceny dosažitelné v zahraničí, od ní odčítáme náklady a marži a dostaneme cenu, za kterou můžeme zboží vyrobit nebo koupit. Kurzové riziko Kalkulace ceny Pohyb kurzu může zásadně ovlivnit výhodnost a nevýhodnost obchodu.

6 SPECIFIKA V MEZINÁRODNÍM OBCHODĚ V době jejího vzniku je kurz 26 CZK za EURO. Máme pohledávku ve výši EUR Měli bychom tedy dostat Kč. Příklad – kurzové riziko A) Kurz v době splatnosti bude 24 CZK za EURO Dostaneme jen Kč Kč je kurzová ztráta.

7 SPECIFIKA V MEZINÁRODNÍM OBCHODĚ V době jejího vzniku je kurz 26 CZK za EURO. Máme pohledávku ve výši EUR Měli bychom tedy dostat Kč. Příklad – kurzové riziko B) Kurz v době splatnosti bude 29 CZK za EURO Dostaneme Kč Kč je kurzový zisk.

8 SPECIFIKA V MEZINÁRODNÍM OBCHODĚ V době jeho vzniku je kurz 26 CZK za EURO. Máme závazek ve výši EUR Měli bychom tedy zaplatit Kč. Příklad – kurzové riziko A) Kurz v době splatnosti bude 24 CZK za EURO Zaplatíme jen Kč Kč je kurzový zisk.

9 SPECIFIKA V MEZINÁRODNÍM OBCHODĚ V době jeho vzniku je kurz 26 CZK za EURO. Máme závazek ve výši EUR Měli bychom tedy zaplatit Kč. Příklad – kurzové riziko B) Kurz v době splatnosti bude 29 CZK za EURO Zaplatíme Kč Kč je kurzová ztráta.

10 SPECIFIKA V MEZINÁRODNÍM OBCHODĚ •Vlastnit devizový účet v měně, ve které obchod probíhá. Jak se bránit kurzovým ztrátám: •Dohodnout, že v případě změny kurzu se cena přepočítá v poměru, ve kterém se změnil kurz. •Zajišťovací obchody, které poskytují banky.

11 POUŽITÁ LITERATURA KLÍNSKÝ, P.; MÜNCH, O. Ekonomika pro obchodní akademie a ostatní střední školy 4. díl. 3. vyd. Praha: Eduko, 2010, 152 s. ISBN PETRŽELOVÁ, J. Maturitní otázky ekonomie.1. vyd. Praha: Fragment, 2008, 190s. ISBN ZLÁMAL, J.;MNDL, Z. Ekonomie nejen k maturitě vyd. Kralice na Hané:Comuter Media,s.r.o.,2008,128 s. ISBN


Stáhnout ppt "Číslo-název šablony klíčové aktivityIII/2–Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT Tematická oblastEkonomika a účetnictví – Obchod DUMVY_32_INOVACE_EKU_328."

Podobné prezentace


Reklamy Google