Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

VY_32_INOVACE_Čj-Sl 6.,7.14 Anotace: Prezentace je zaměřena na líčení, jeho hlavní znaky a funkci. V závěru jsou cvičení, na kterých si žáci mohou procvičit.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "VY_32_INOVACE_Čj-Sl 6.,7.14 Anotace: Prezentace je zaměřena na líčení, jeho hlavní znaky a funkci. V závěru jsou cvičení, na kterých si žáci mohou procvičit."— Transkript prezentace:

1 VY_32_INOVACE_Čj-Sl 6.,7.14 Anotace: Prezentace je zaměřena na líčení, jeho hlavní znaky a funkci. V závěru jsou cvičení, na kterých si žáci mohou procvičit pojmy jako metafora, přirovnání a personifikace. Vzdělávací oblast: český jazyk a literatura Autor: Mgr. Zuzana Lindovská Jazyk: český Očekávaný výstup: Využívá poznatků o jazyce a stylu ke gramaticky i věcně správnému písemnému projevu a k tvořivé práci s textem nebo i k vlastnímu tvořivému psaní na základě svých dispozic a osobních zájmů. Druh učebního materiálu: prezentace Cílová skupina: žák Stupeň a typ vzdělávání: druhý stupeň, základní škola Datum (období), ve kterém byl vzdělávací materiál vytvořen: školní rok Ročník, pro který je vzdělávací materiál určen : sedmý ročník základní školy

2 Líčení

3 líčení je subjektivně zabarvený popis
vkládáme do něj své pocity setkáme se s ním v umělecké literatuře používáme tyto jazykové prostředky: citově zabarvená slova (vichr, tůňka,větvičky) metafory (červené kadeře = malé husté červené křoví) personifikace (les k nám promlouvá tichým hlasem) přirovnání (paprsky jsou jako tenké pavučiny)

4 Zkus vymyslet metafory k následujícím obrázkům:

5 Zkus vymyslet přirovnání k následujícím obrázkům:

6 Zkus vymyslet personifikace k následujícím obrázkům:


Stáhnout ppt "VY_32_INOVACE_Čj-Sl 6.,7.14 Anotace: Prezentace je zaměřena na líčení, jeho hlavní znaky a funkci. V závěru jsou cvičení, na kterých si žáci mohou procvičit."

Podobné prezentace


Reklamy Google