Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

KONTINENT LEDU A CHLADU

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "KONTINENT LEDU A CHLADU"— Transkript prezentace:

1 KONTINENT LEDU A CHLADU
ANTARKTIDA KONTINENT LEDU A CHLADU

2 POLOHA ANTARKTIDY

3 MAPA

4 ZÁKLADNÍ ÚDAJE Antarktida je světadílem, který je nejméně zasažen lidskou činností. Jedná se o polární oblast věčného ledu a zimy. Jako jediný nemá stálé obyvatelstvo. Podle mezinárodní úmluvy z roku 1959 nepatří k žádnému státu, nesmí se těžit její nerostné bohatství a všechny státy ji mohou využívat, ale jen pro mírové účely. Některé další smlouvy pak vymezují i podmínky ochrany životního prostředí Antarktidy. Název Antarktis pochází z řečtiny, ve které znamená Naproti Arktidě. Antarktida je vzdálena asi km od Afriky, km od Austrálie a km od Jižní Ameriky. Téměř celý kontinent leží na jih od jižního polárního kruhu. Skládá se z rozsáhlé pevniny a mnoha příbřežních ostrovů. Dělí se na Východní Antarktidu, která je rozlohou větší a chladnější, a Západní Antarktidu s členitějším pobřežím. Mezi nimi je Transantarktické pohoří.

5 Číselně vyjádřit rozlohu pevniny je složité vzhledem k četným rozlehlým šelfovým ledovcům, které vyplňují mořské zálivy a na mnoha místech tvoří pobřeží Antarktidy (asi z 55,7 %). S těmito ledovci je plocha Antarktidy zhruba km čtverečních, bez nich asi km čtverečních. Pod ledovcem je členitý povrch (nejvyšší vrcholy cca 5 000m). Ledovec se při okrajích odlamuje, tento proces se nazývá telení.

6 PODNEBÍ ANTARKTIDY Podnebí Antarktidy je velice drsné. Kontinent se nachází v jižním polárním podnebném pásu, což je příčinou nízkých průměrných teplot pod bodem mrazu (-25°C). V průběhu polární zimy slunce několik měsíců nevystupuje nad obzor a teploty zůstávají trvale pod °C. Pobřeží je vystaveno silným větrům běžně dosahujícím rychlosti nad 100 km/h.

7 ZAJÍMAVOSTI Na centrální plošině Východní Antarktidy byla ve stanici Vostok dne 21. července 1983 naměřena absolutně nejnižší teplota na zeměkouli -89,2°C. Maximální tloušťka pevninského ledovce pokrývajícího téměř celý povrch Antarktidy činí 4 776m. Antarktický ledovec zadržuje 80% veškerých zásob sladké vody na Zemi.

8 ROSTLINSTVO ANTARKTIDY
V současné době rostlinstvo Antarktidy zastupuje přibližně deset druhů kvetoucích rostlin, 80 druhů mechů a 300 druhů lišejníků. Zaznamenány byly řasy, houby a bakterie. Vědci v roce 1994 zaznamenali nárůst počtu rostlin, což pravděpodobně souvisí s globálním oteplováním Země.

9 ANTARKTICKÁ FAUNA V okolních mořích žije spousta drobných korýšů, živočichů s tvrdou ulitou zvaných krill, mnoho obratlovců (kytovci, tuleni, rypouši, některé ryby a další) i bezobratlých živočichů (plankton, hlavonožci, ostnokožci a další). Najdeme tu hojnost mořských ptáků, jako jsou např. chaluhy a albatrosi. Faunu také zastupuje osm druhů tučňáků, rackovitý pták chaluha velká a 5 druhů ptáků z buřňákovitých.

10 Typický obyvatel Antarktidy
TUČŇÁK CÍSAŘSKÝ Typický obyvatel Antarktidy

11 OSÍDLENÍ Antarktida není trvale osídlena, jejími obyvateli jsou pouze pracovníci výzkumných stanic, kteří ale tyto stanice na dobu polární zimy opouští.

12 OBJEVENÍ ANTARKTIDY Antarktida byla objevena jako poslední, a to v roce O dobytí jižního pólu soupeřily dvě výpravy. Vedli je Nor Roald Amundsen a Angličan Robert Falcon Scott. Amundsenova výprava dorazila k pólu a Scottova výprava Scottova výprava skončila smrtí všech členů při pokusu o návrat na pobřeží.

13 EKOLOGIE Nad Antarktidou se pravidelně v době polární zimy rozšiřuje ozónová díra. Ozónová díra – úbytek ozónu ve stratosféře. Ozón nás chrání před škodlivým zářením z vesmíru.

14 ZÁPIS – DOPLŇ Poloha: Rozloha: Podnebí: Povrch:
Šelfové ledovce – Co je to? : Rostlinstvo: Fauna: Výzkumné stanice – význam. : Dosažení jižního pólu:

15 ZÁPIS - KONTROLA Poloha: Jižní polokoule.
Rozloha: 14 milionů km čtverečních. Podnebí: Drsné, jižní polární pás (-89,2°C), polární léto, polární zima. Povrch: Pevninský ledovec (téměř 5km), pod ním členitý povrch. Ledovec – zásobárna sladké vody (80% celkového množství). Šelfové ledovce – Co je to? : Trvale zamrzlá moře kolem pobřeží. Rostlinstvo: Mechy, lišejníky … Fauna: Tučňáci, tuleni, ptáci (albatros) … Výzkumné stanice – význam. : Vědecký výzkum kontinentu, meteorologie, stavu ozonu … Dosažení jižního pólu: Amundsen (1911), Scott (1912).

16 PRÁCE S MAPOU Popiš polohu Antarktidy, ukaž jižní pól.
Které další póly zde najdeme? Ukaž severní okraj Antarktidy. Ukaž okrajová moře u pevniny; podle koho se jmenují? Jak je naznačený šelfový led na mapě? Urči zeměpisnou polohu jižního magnetického pólu. Najdi na mapě jména výzkumných stanic; kterým státům patří? DÚ.: Zjisti, co je glaciologie, meteorologie, geologie.

17 ZDROJE www.wikipedia.org www.quido.cz
Zeměpis – učebnice pro základní školy a víceletá gymnázia, nakladatelství Fraus. Zeměpis – příručka učitele pro základní školy a víceletá gymnázia, nakladatelství Fraus.


Stáhnout ppt "KONTINENT LEDU A CHLADU"

Podobné prezentace


Reklamy Google