Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Od vigvamů k mrakodrapům..  Amerika je jedním z šesti zemských kontinentů a je jediným kontinentem, jehož celé území leží na západní polokouli. Tradičním.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Od vigvamů k mrakodrapům..  Amerika je jedním z šesti zemských kontinentů a je jediným kontinentem, jehož celé území leží na západní polokouli. Tradičním."— Transkript prezentace:

1 Od vigvamů k mrakodrapům.

2

3  Amerika je jedním z šesti zemských kontinentů a je jediným kontinentem, jehož celé území leží na západní polokouli. Tradičním datem objevení Ameriky Evropany je rok 1492, kdy k břehům světadílu pod španělskými vlajkami přirazila flotila vedená Kryštofem Kolumbem.  Z fyzicko-geografického hlediska se rozlišuje Severní, Střední a Jižní Amerika, které od sebe dělí Tehuantepecká, resp. Panamská šíje.  Západní pobřeží Ameriky omývá Tichý oceán, východní Atlantický oceán, na severu světadíl zasahuje též do Severního ledového oceánu.

4  Amerika pokrývá 8,3 % povrchu Země (28,4 % pevniny) a žije v ní okolo 14 % lidské populace.  Amerika je druhý největší kontinent – 42 miliónů kilometrů čtverečních.  Nachází se na západní polokouli (podle nultého poledníku) a na severní a jižní polokouli (podle rovníku).  Sahá od Arktidy po Antarktidu.

5

6

7  V době objevení Ameriky Evropany byla země osídlena přibližně 15 miliony Indiánů.  Dnes Ameriku obývá 880 miliónů lidí.  Dříve byla Amerika jedním velkým přírodním parkem plným zvěře, nerostných surovin, rozmanité flóry…  Dnešní Ameriku symbolizují obrovská města plná mrakodrapů, automobilů…

8

9

10

11

12  Které oceány oddělují Ameriku od ostatních světadílů?  Jak se nazývá šíje spojující Střední a Jižní Ameriku? Ukaž na mapě.  Která souostroví patří do Střední Ameriky?  Najdi souřadnice nejsevernějšího a nejjižnějšího bodu Ameriky.  Kterým světadílům je Amerika nejblíže?  Na které polokouli leží celý kontinent?

13  Kterými dopravními prostředky je možno cestovat do Ameriky?  Kdo z Evropanů stanul první v 15. století u břehů Ameriky (u jednoho z Bahamských ostrovů)?  Po kom nese Amerika jméno?  Přistáli u břehů Ameriky Evropané ještě před Kolumbem?  DÚ.: Členitost Ameriky podle mapy (naučit se ukazovat a pojmenovávat moře, oceány, zálivy, průlivy, ostrovy, poloostrovy, souostroví …

14  www.wikipedia.org  www.lesniindiani.kvalitne.cz  www.vsacantour.cz  www.mosaicoutdoor.org  www.vegetarianwomen.com  Zeměpis – učebnice pro základní školy a víceletá gymnázia, nakladatelství Fraus.  Zeměpis – příručka učitele pro základní školy a víceletá gymnázia, nakladatelství Fraus.


Stáhnout ppt "Od vigvamů k mrakodrapům..  Amerika je jedním z šesti zemských kontinentů a je jediným kontinentem, jehož celé území leží na západní polokouli. Tradičním."

Podobné prezentace


Reklamy Google