Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

AMERIKA. Amerika Název Amerika Podle italského mořeplavce Ameriga Vespucci.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "AMERIKA. Amerika Název Amerika Podle italského mořeplavce Ameriga Vespucci."— Transkript prezentace:

1 AMERIKA

2 Amerika

3 Název Amerika Podle italského mořeplavce Ameriga Vespucci

4 Objevování Objevitel Kryštof Kolumbus – domníval se, že jde o Indii V kterém roce byla Amerika objevena? V roce 1000 zde připluli Vikingové, ale jejich objev byl utajen Severní Ameriku objevovali Angličané a Francouzi Latinskou Ameriku Španělé a Francouzi 1776 – vznik USA spojením 13 kolonií

5 Kryštof Kolumbus

6 Poloha a rozloha Jediný světadíl, který leží na západní polokouli Její břehy omývají Atlantský, Tichý a Severní ledový oceán Tvar připomínají 2 trojúhelníky Od severu k jihu měří cca 15 000 km Od Evropy je vzdálena 4000km Od Asie 75 km Od Antarktidy 900 km 2. největší světadíl Který světadíl je největší?

7 Poloha a rozloha Podle přírodních podmínek se dělí na Severní, Střední a Jižní Ameriku Podle kulturních znaků se dělí na severní a Latinskou Ameriku Latinská Amerika=Střední + Jižní Amerika Hranice mezi Severní a Jižní Amerikou je Panamská šíje Hranice mezi Severní a Střední Amerikou je Tehuatepecká šíje Ke Střední Americe patří Karibská oblast

8 Karibik

9 Poloha a rozloha Oddělení Ameriky od Asie – Beringův průliv Oddělení Severní Ameriky od Jižní – Panamský průplav Rozloha: 42,2 mil. Km2 Jižní Amerika 17,8 mil. Km2 Severní Amerika 24,4 mil. km2

10 Beringův průliv

11 Panamský průplav

12 Členitost pobřeží Severní část – značně členité pobřeží Jižní část – málo členité pobřeží Proč je výhodou více členité pobřeží? Proč je severní pobřeží v Americe více členité než jižní?

13 Moře, zálivy Karibské, Beringovo, Sargasové, Hudsonův záliv, Mexický záliv, Kalifornský záliv

14 Průlivy, průplavy Magalhaesův průliv, Drakeův průliv, Beringův průliv, Davisův průliv, Panamský průplav Jaký je rozdíl mezi průplavem a průlivem?

15 Poloostrovy a ostrovy Labrador, Florida, Yucatán, Patagonie, Kalifornský poloostrov, Aljaška Grónsko, Newfoundland Velké a Malé Antily, Ohňová země, Galapágy Čím je znám ostrov Galapágy?


Stáhnout ppt "AMERIKA. Amerika Název Amerika Podle italského mořeplavce Ameriga Vespucci."

Podobné prezentace


Reklamy Google