Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Oceány - seznámení s polohou a rozlohou- Oceány působí jako velmi významný regulátor teploty a zabraňuje výkyvům teplot na povrchu planety.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Oceány - seznámení s polohou a rozlohou- Oceány působí jako velmi významný regulátor teploty a zabraňuje výkyvům teplot na povrchu planety."— Transkript prezentace:

1

2 Oceány - seznámení s polohou a rozlohou-

3 Oceány působí jako velmi významný regulátor teploty a zabraňuje výkyvům teplot na povrchu planety.

4 Řasy a bakterie, které jsou v oceánech, produkují jednu třetinu kyslíku na zemi. Oceán také v létě pohlcuje teplo a v zimě ohřívá vzduch, bez něj by nebylo možný život na Zemi. Člověk také v moři nalézá potraviny i jiné věci, třeba ropu.

5 Světový oceán je vodní obal Země složený z mnoha moří a pěti oceánů. Atlantský, Tichý, Severní ledový, Indický, Jižní oceán Plocha moří a oceánů = společná hladina.

6 Složení světového oceánu Oceány Moře Oceán je část světového oceánu, která se rozprostírá mezi kontinenty Moře je na okrajích oceánů, částečně ohraničené pevninou.

7 Jižní oceán

8 voda v oceánu (v moři) je- slaná, sladká na Zemi je více – vody, pevniny po pevnině se dá-nedá obejít celá Zeměkoule? po oceánech se dá- nedá obeplout celá Zeměkoule? Větší je – moře, nebo oceán? V mořích a oceánech je voda slaná. Na Zemi je více vody. Po pevnině se nedá obejít celá Zeměkoule. Po oceánech se celá Zeměkoule obeplout dá. Větší je oceán.

9 Oceán Rozloha (mil. km²) Tichý oceán 155,557 Atlantský oceán 76,762 Indický oceán 68,556 Jižní oceán 20,327 Severní ledový oceán 14,056 EU OPVK – III/2 – A3 – 7/22 – Rak Petr 8

10 Název oceánu vychází z plavby portugalského mořeplavce Fernão de Magalhãese, který při své cestě na Filipíny v roce 1520 zažil v jeho vodách klidnou plavbu. V latině se moře nazývá mare pacificum, „poklidné moře“, odtud název pacifický, česky Tichý oceán. Tichý oceán je největší oceán na Zemi. Rozprostírá se od Arktidy na severu po Antarktidu na jihu a ze stran je ohraničen Asií a Austrálií na západě a Severní a Jižní Amerikou na východě. V Pacifiku se nachází nejhlubší místo na Zemi - MARIÁNSKÝ PŘÍKOP, hloubka 11 km. 9

11 Severní Amerika Jižní Amerika Antarktida Austrálie Asie Arktida Tichý oceán 10

12 Původ názvu „Atlantský oceán“ pochází z řecké mytologie. Podle ní byl Atlas obr, který podpíral nebeskou klenbu. Řecké jméno Atlantis thallasa znamená Atlantovo moře. Atlantik je druhý největší oceán na Zemi. Rozprostírá se mezi Evropou, Afrikou, Severní a Jižní Amerikou. Na severu sahá po Arktidu a na jihu po Antarktidu.

13 Severní Amerika Jižní Amerika Antarktida Afrika Evropa Arktida Tichý oceán Atlantský oceán Asie

14 Vzhledem ke své poloze je Indickým oceán nejteplejším světovým oceánem. Velká část jeho plochy se nachází v tropickém nebo subtropickém podnebném pásu. Vzhledem ke své poloze je Indickým oceán nejteplejším světovým oceánem. Velká část jeho plochy se nachází v tropickém nebo subtropickém podnebném pásu. Indický oceán je třetí největší oceán na Zemi. Nachází se mezi východním pobřežím Afriky, jižní částí Asie, západním pobřežím Austrálie a Antarktidou.

15 Afrika Antarktida Austrálie Asie Indický oceán Tichý oceán Atlantský oceán

16 Jižní oceán (resp. Jižní ledový oceán nebo Antarktický oceán) byl oficiálně definován Mezinárodní hydrografickou organizací jako oceán obklopující A ntarktidu až v roce 2000. Jižní oceán (resp. Jižní ledový oceán nebo Antarktický oceán) byl oficiálně definován Mezinárodní hydrografickou organizací jako oceán obklopující A ntarktidu až v roce 2000. Jižní oceán je čtvrtý největší oceán na Zemi. Nachází se kolem celé Antarktidy. Jižní oceán se od ostatních odlišuje tím, že jej kromě Antarktidy neohraničuje zemská pevnina, ale Atlantský, Indický a Tichý oceán

17 Antarktida Atlantský oceán Indický oceán Tichý oceán Jižní oceán

18 Hladinu Severního ledového oceánu pokrývá větší část roku silná vrstva ledu (až 50 m silný) – Arktida, takže se po většině jeho plochy mohou v této době plavit pouze těžké ledoborce. Severní ledový oceán je nejmenší oceán na Zemi. Rozkládá se kolem severního zemského pólu. Původně se mělo za to, že Arktida je kontinent, v roce 1958 ale americká atomová ponorka USS Nautilus podplula severní pól a zjistila, že žádný kontinent Arktida neexistuje a že je to pouze trvale zamrzlá hladina Severního ledového oceánu.

19 Arktida Tichý oceán Atlantský oceán Severní ledový oceán Evropa Asie Severní Amerika

20 Doplň slova ze závorky do vět a věty přepiš do sešitu. OCEÁNY Světový oceán pokrývá tři čtvrtiny povrchu naší __________. Tvoří ho 5 oceánů : Tichý, Atlantský, Indický a __________ ____________. Jejich menší okrajové části se nazývají ____________. Hospodářský přínos : ___________. Některé druhy mořských __________________ jsou vážně ohroženy. ( moře, planety, živočichů, rybolov, Severní ledový )

21 Arktida Evropa Asie Severní Amerika Jižní Amerika Afrika Antarktida Austrálie 20

22 Arktida Evropa Asie Severní Amerika Jižní Amerika Afrika Antarktida Austrálie Atlantský oceán Severní ledový oceán Indický oceán Tichý oceán Jižní oceán Tichý oceán

23 Další zajímavosti z moří a oceánů. Panamský průplav – spojnice mezi oceány

24

25

26 Žraloci jsou respektovaní mořští predátoři Dobývání ropy z mořského dna Výroba soli z mořské vody Tichomořské ostrovy lákají k rekreaci

27 Lov mořských ryb Námořní lodní doprava Přístavy spojují vnitrozemí s moři a oceány

28 Doplň názvy oceánů Severní ledový oceán. Atlantský oceán Indický oceán Tichý oceánJižní oceán

29

30 Oceány podle velikostí- seřaď 1.Indický oceán 2.Atlantský oceán 3.Jižní oceán 4.Severní ledový oceán 5.Indický oceán 1.Tichý oceán 2. Atlantský oceán 3. Indický oceán 4. Jižní oceán 5. Severní ledový oceán

31 Použité zdroje http://cs.wikipedia.org/wiki/Sv%C4%9Btov%C3%BD_oce%C3%A1n Kliparty a obrázky – sada MS Office 2010 EU OPVK – III/2 – A3 – 7/22 – Rak Petr Zeměpis 9 – učebnice, nakladatelství Parta, ISBN 80-900669-9-2 Zeměpis Svět učebnice, nakladatelství Parta, ISBN 987-80-7320-130-2 Zeměpis Svět - PS, nakladatelství Parta, ISBN 987-80-7320-131-9


Stáhnout ppt "Oceány - seznámení s polohou a rozlohou- Oceány působí jako velmi významný regulátor teploty a zabraňuje výkyvům teplot na povrchu planety."

Podobné prezentace


Reklamy Google