Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

KŘEMÍK, DUSÍK, FOSFOR CH_104_Prvky_Křemík, Dusík, Fosfor Autor: PhDr. Jana Langerová Škola: Základní škola a Mateřská škola Kašava, okres Zlín, příspěvková.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "KŘEMÍK, DUSÍK, FOSFOR CH_104_Prvky_Křemík, Dusík, Fosfor Autor: PhDr. Jana Langerová Škola: Základní škola a Mateřská škola Kašava, okres Zlín, příspěvková."— Transkript prezentace:

1 KŘEMÍK, DUSÍK, FOSFOR CH_104_Prvky_Křemík, Dusík, Fosfor Autor: PhDr. Jana Langerová Škola: Základní škola a Mateřská škola Kašava, okres Zlín, příspěvková organizace Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.1.38/02.0025 Název projektu: Modernizace výuky na ZŠ Slušovice, Fryšták, Kašava a Velehrad Tento projekt je spolufinancován z Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu České republiky.

2 Anotace:  Digitální učební materiál je určen pro opakování, upevňování a rozšiřování, seznámení, procvičování a srovnávání učiva 8. ročníku.  Materiál rozvíjí, podporuje, prověřuje a vysvětluje učivo - Prvky.  Je určen pro předmět chemie a ročník osmý.  Tento materiál vznikl ze zápisu autora jako doplňující materiál k učebnici: Autoři: Karger, I., Pečová, D., Peč, P., Chemie I. pro 8. ročník základní školy a nižší ročníky víceletých gymnázií. Kollárovo nám. 7, 772 00 Olomouc: PRODOS, 1999. ISBN 80-7230-027-X.

3 Křemík Si – Silicium Křemík je polokovový prvek, který se hojně vyskytuje v zemské kůře, kde tvoří 26 – 28 %. V přírodě nalezneme pouze jeho sloučeniny, v čistém stavu se nevyskytuje. Z biologického hlediska patří křemík mezi biogenní prvky, kdy je v těle dospělého člověka přítomen v množství menším než 1 g.

4 Základní vlastnosti křemíku Křemík je tvrdý polokov s vysokou afinitou ke kyslíku. Vůči většině minerálních kyselin je křemík odolný, výjimkou však je směs kyseliny fluorovodíkové (HF) a kyseliny dusičné (HNO 3 ). Snadno se rozpouští v zásaditých roztocích za vzniku křemičitanového aniontu [SiO 3 ] -2.

5 Výroba křemíku Výroba křemíku ve velkých množstvích spočívá v redukci taveniny oxidu křemičitého v obloukové elektrické peci na grafitové elektrodě: SiO 2 + C → Si + CO 2 Výroba vysoce čistého křemíku pro potřeby průmyslu je však prováděna jiným, složitějším způsobem (při tvz. Siemensově postupu).

6 Využití křemíku Křemík je základní složkou materiálů pro výrobu polovodičových součástek. Dále je významnou surovinou pro výrobu skla, porcelánu a využívá se také jako součást keramických a stavebních materiálů (cement).

7 Dusík N - Nitrogenium Dusík patří mezi plynné chemické prvky a je jednou ze základních složek zemské atmosféry, kterou vytváří ze 78%. Patří mezi makrobiogenní prvky, které se podílejí z 99% na stavbě lidského těla. Lidské tělo jej přijímá ve formě bílkovin a vylučuje ve formě močoviny (CO(NH 2 ) 2 ) nebo amoniaku (NH 3 ).

8 Vlastnosti dusíku Dusík je bezbarvý plyn, který postrádá chuť i zápach. Nejčastěji se vyskytuje ve dvouatomové molekule, kdy jsou jednotlivé atomy dusíku vázány pevnou trojnou vazbou ( je málo reaktivní). Atomární dusík je ale velmi reaktivní! Patří mezi silně elektronegativní prvky.

9 Využití dusíku Plynný dusík: v prostředích ohrožených výbuchem, kterému zamezuje. Používá se také k plnění obalů výrobků, aby nedošlo k jejich zmačkání a zvlhčení – například sáčky s brambůrky. Kapalný dusík: udržuje prostředí na velmi nízké teplotě (< -210,01°C) a slouží tak k uchování tkání, chlazení. Používá se také k místnímu umrtvení určité tkáně (např. bradavic).

10 Fosfor P - Phosphorus Je nekovový chemický prvek, který se hojně vyskytuje v lidském těle a v zemské kůře. Patří mezi makrobiogenní prvky. V lidském těle je zodpovědný za metabolismus kostí a zubů. Je regulován hormony.

11 Vlastnosti fosforu E lementární fosfor se vyskytuje ve třech alotropních modifikacích: Bílý Červený Černý fosfor.

12 Bílý fosfor Molekula bílého fosforu je tvořena ze čtyř atomů P. Ty jsou příčinou jeho vysoké reaktivity. Jedná se o látku jedovatou a na vzduchu samo vznětlivou, proto se uchovává ve vodě, ve které je nerozpustný. Ve tmě jeho páry fosforeskují (světélkují), protože dochází k jejich oxidaci vzdušným kyslíkem. Je to měkká látka nažloutlé barvy.

13 Červený fosfor Červený fosfor vzniká, pokud se bílý fosfor zahřeje na 250 °C v nereaktivním prostředí a v uzavřené nádobě. Na vzduchu je neomezeně stálý, není rozpustný v polárních ani nepolárních rozpouštědlech. S většinou prvků se slučuje až při vyšších teplotách.

14 Černý fosfor Vzniká zahříváním červeného fosforu pod zvýšeným tlakem a za teploty přes 400 °C. Další možností je zahřívání bílého fosforu, ale už při podstatně vyšším tlaku, nebo za přítomnosti rtuti. Svými fyzikálními vlastnostmi se černý fosfor podobá spíše kovům. Má kovový lesk a je tepelně i elektricky dobře vodivý.

15 Využití fosforu Bílý fosfor: pro výrobu jedovatých nástrah na krysy a jiné hlodavce, ve farmaceutickém průmyslu Červený fosfor: základní surovina pro výrobu běžných zápalek, v pyrotechnice, výchozí sloučenina pro přípravu většiny sloučenin obsahujících fosfor! Černý fosfor: v elektrotechnice při výrobě polovodičů, které mají elektronovou vodivost

16 Úkoly I Jakou značku má křemík? Jaké jsou základní vlastnosti křemíku?

17 Odpovědi I Křemík má značku Si. Křemík: ◦ je tvrdý polokov s vysokou afinitou ke kyslíku ◦ je odolný vůči většině minerálních kyselin ◦ snadno se rozpouští v zásaditých roztocích za vzniku křemičitanového aniontu

18 Úkoly II Jakou značku má dusík? Jaké jsou vlastnosti dusíku? Jaké využíváme druhy dusíku?

19 Odpovědi II Dusík má značku K. Dusík: ◦ je bezbarvý plyn, který postrádá chuť i zápach ◦ nejčastěji se vyskytuje ve dvouatomové molekule ◦ atomární dusík je ale velmi reaktivní ◦ patří mezi silně elektronegativní prvky Využíváme plynný a kapalný dusík.

20 Úkoly III Jakou značku má fosfor? Jaké jsou vlastnosti fosforu?

21 Odpovědi III Fosfor má značku F. Elementární fosfor se vyskytuje ve třech alotropních modifikacích: ◦ Bílý ◦ Červený ◦ Černý fosfor.

22 Použité zdroje Cement bags.jpg. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, 2001- [cit. 2013-07-23]. Dostupné z: http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Cement_bags.jpg http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Cement_bags.jpg Křemík. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, 2001- [cit. 2013-07-23]. Dostupné z: http://cs.wikipedia.org/wiki/K%C5%99em%C3%ADk http://cs.wikipedia.org/wiki/K%C5%99em%C3%ADk Bílý fosfor.gif. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, 2001- [cit. 2013-07-25]. Dostupné z: http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:B%C3%ADl%C3%BD_fosfor.gif http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:B%C3%ADl%C3%BD_fosfor.gif Červený fosfor2.gif. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, 2001- [cit. 2013-07-25]. Dostupné z: http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:%C4%8Cerven%C3%BD_fosfor2.gif http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:%C4%8Cerven%C3%BD_fosfor2.gif Černý fosfor.gif. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, 2001- [cit. 2013-07-25]. Dostupné z: http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:%C4%8Cern%C3%BD_fosfor.gif http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:%C4%8Cern%C3%BD_fosfor.gif Stock.XCHNG: the leading FREE stock photo site! [online]. 2001 [cit. 2013-01-21]. Dostupné z: http://www.sxc.hu/http://www.sxc.hu/


Stáhnout ppt "KŘEMÍK, DUSÍK, FOSFOR CH_104_Prvky_Křemík, Dusík, Fosfor Autor: PhDr. Jana Langerová Škola: Základní škola a Mateřská škola Kašava, okres Zlín, příspěvková."

Podobné prezentace


Reklamy Google