Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Mgr. Vendula Baboučková. Do alternativní terapie řadíme např.:  Osteopatii  Chiropraxi,  Alexandrovu techniku,  Jógu,  Masáže,  Akupresuru,  Akupunkturu,

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Mgr. Vendula Baboučková. Do alternativní terapie řadíme např.:  Osteopatii  Chiropraxi,  Alexandrovu techniku,  Jógu,  Masáže,  Akupresuru,  Akupunkturu,"— Transkript prezentace:

1 Mgr. Vendula Baboučková

2 Do alternativní terapie řadíme např.:  Osteopatii  Chiropraxi,  Alexandrovu techniku,  Jógu,  Masáže,  Akupresuru,  Akupunkturu,  Reflexologii,  Přírodní léčiva

3  Akupresura je japonský způsob masáže.  Je stejně jako akupunktura založená na představě, že tělem proudí uzdravující energie.  K uvolnění blokací se používá tlak prstů a mírné natahování stimulující tok energie.  Akupresura je nejvhodnější jako preventivní terapie, ačkoliv má využití i při uklidňování prostých bolestí zad.  Není však vhodná pro osoby trpící osteoporózou nebo pro těhotné ženy

4  byla vyvinuta v Číně před 2ma až 3mi tisíci lety.  Předpokládalo se, že pracuje na principu změny rovnováhy mezi dvěma protichůdnými životními silami známými jako jing a jang.  Dnes víme, že v mozku a míše stimuluje uvolňování přírodních chemikálií známých jako endorfiny a enkefaliny, které mohou blokovat cestu pocitů bolesti  V současnosti se západní medicíně používá akupunktura poměrně často.

5  Sterilní jehly jsou vpichovány skrz pokožku a potom natáčeny, aby prováděly stimulaci.  Někteří akunpresuristé používají tradiční čínské akupunkturní body, ale pro mnohé je to pouze zvyk než skutečná víra.  Někteří lidé reagují dobře, u jiných dojde ke krátkodobému zlepšení a potřebují opakovanou léčbu, a u některých lidí akupunktura vůbec nezabere.  Akupunktura se doporučuje při ischiasu, může ulevit u bolestí krku, ve spodní části zad, může zmírnit osteoporózu.

6  často bývá prvním krokem při léčbě osob s muskuloskeletálními problémy.  K obnovení přirozeného postavení páteře a kloubů se používají jemné manipulace, natahování a ostrá zatlačení, zatímco měkké tkáně se ošetřují masážemi.  Osteopatie dokáže zmírnit problémy způsobené špatným držením těla, stresem a poraněním.  Při první návštěvě osteopata, se osteopat podrobně seznámí s chorobopisem. Ke stanovení skrytých příčin problémů, může doporučit vyšetření rentgenem.  Osteopatické ošetření trvá asi 15 – 20 minut. Nemělo by být bolestivé, ale můžeme pocítit i uslyšet „rupnutí“, když hlavice kloubu skočí zpět na své místo.  Den nebo dva potom můžeme pociťovat ztuhlost. Někteří lidé cítí výrazné zlepšení již po první ošetření, i když obvykle je jich zapotřebí několik.

7  Metoda manipulace s klouby, ale používá odlišnou techniku než osteopatie.  Základní myšlenka spočívá v tom, že páteř je pro dobré zdraví klíčová, její špatné postavení může být příčinou bolesti a nehybnosti, a může mít vliv i na jiné části těla.  Chiropraktici používají přesně aplikovaný tlak, masáž a manipulaci s obratli, aby páteř vrátili do správné polohy.

8  Stejně jako osteopati i chiropraktici potřebují znát kompletní chorobopis.  Mohou také používat rentgen a jiné diagnostické testy.

9  Cílem této techniky je naučit lidi trvale zaujímat správné postoje.  Technika je založena na přesvědčení, že většina z nás je zvyklá na nepřirozené držení těla.  Může to být skvělá terapie pro prevenci běžných bolestí páteře a přináší problémy také tam, kde problémy souvisejí se špatným držením těla.  Alexandrova technika předvádí, jak máte sedět, stát a pohybovat se, abyste co nejméně zatěžovali svaly a klouby.

10  Provádějí se při ní jednoduché činnosti, které pomáhají vycvičit tělo k tomu, čemu se říká „vzorky použití“.  Nakonec budeme lepší postoj zaujímat automaticky.  Výuka obvykle probíhá individuálně, také dostaneme soupis jednoduchých cvičení ( např. jak zvedat telefon), která budeme provádět mezi jednotlivými sezeními.  Většina lidí potřebuje 20 – 30 lekcí s pravidelnými kontrolami.

11  Profesionální masáž může být užitečná při některých svalových problémech.  Většina používá švédské techniky, které při manipulaci s měkkými tkáněmi používají hladivé tahy, hnětení a tlučení pěstmi.  Uvolňují tak napětí ve svalech a zlepšují tak napětí ve svalech a zlepšují tak oběh krve a živin.  Hlavním přínosem je její relaxační účinek, který může být velice užitečný lidem, jejichž problém souvisí s napětím.

12  Sportovní maséři používají stejné techniky, ale často je aplikují drsnějším způsobem a jsou školeni i pro zacházení s poraněnými svaly

13  Reflexologie prostřednictvím tlaku aplikovaného na chodidlo napomáhá léčení v jiné části těla.  Tejně jako tradiční akupunktura je i tato technika založena na myšlence, že dobré zdraví závisí na volném proudění energie tělem.  Mnoho lidí s její pomocí relaxuje, poskytuje úlevu i při bolesti v zádech, která vznikla následkem špatného držení těla nebo stresu

14  Esenciální oleje, například levandulový, zázvorový nebo majoránkový, mohou pomáhat při svalových problémech.  Úlevu mohou taky přinést homeopatické léky např. arnika nebo rhus.  Přírodní léčiva můžeme vtírat přímo na bolestivé místo nebo přidat pár kapek do koupele.

15  Jóga je systém tělesných pozic, kterých lze využít také ke zlepšení postoje, síly a pružnosti, může také posloužit i k dosažení úlevy od bolesti.  Lékaři často doporučují jógy jako relaxační cvičení.  Jednotlivé jógové cviky a dechová cvičení ke zmírnění nebo vyléčení bolesti v zádech nestačí. Vždy mají být začleněny do celkových léčebných programů

16

17  Začínající cvičenec se nesmí unavit – tolerovaná doba vyrovnávání je dvacet minut.  Aktivace utlumených svalů a korekce chybných pohybových vzorců bývá unavující a zpočátku může způsobit i zhoršení.  Zaměřujeme se na jednotlivé cviky v nižších cvičebních polohách a postupně přecházíme do vyšších cvičebních poloh a stoje.  Vyrovnávací postup volíme ten, že nejprve uvolňujeme hyperaktivní zkrácené svaly v jednotlivých úsecích hybného sytému a uvolňujeme kloubní pohyblivost a teprve potom přistupujeme k podněcování, k tonizaci utlumených ochablých svalů.

18  Tento postup je zvláště důležitý, když hyperaktivní svaly jsou antagonisty oslabených.  Volíme jednoduché elementární cvičební tvary a vedeným pohybem v pomalém rytmu, při kterém se neprovokuje bolest, koriguje zjištěné poruchy.  Teprve, až se podaří vyrovnat poruchy svalové rovnováhy, můžeme přistoupit k nácviku správných hybných stereotypů, zvláště posturálního a stereotypu dýchání

19 CVIČEBNÍ POMŮCKY VE ZDRAVOTNÍ TV  Cvičební pomůcky  Gymnastické míče  Masážní pomůcky  Balanční pomůcky

20 CVIČEBNÍ POMŮCKY

21 GYMNASTICKÉ MÍČE

22 BALANČNÍ POMŮCKY

23 MASÁŽNÍ POMŮCKY


Stáhnout ppt "Mgr. Vendula Baboučková. Do alternativní terapie řadíme např.:  Osteopatii  Chiropraxi,  Alexandrovu techniku,  Jógu,  Masáže,  Akupresuru,  Akupunkturu,"

Podobné prezentace


Reklamy Google