Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

OPAKOVÁNÍ: 1) Vysvětli, co je to oxidace. 2) Vysvětli, co je to redukce. 3) Vysvětli, co to jsou redoxní reakce. 4) Vyčísli chemické rovnice a urči, která.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "OPAKOVÁNÍ: 1) Vysvětli, co je to oxidace. 2) Vysvětli, co je to redukce. 3) Vysvětli, co to jsou redoxní reakce. 4) Vyčísli chemické rovnice a urči, která."— Transkript prezentace:

1 OPAKOVÁNÍ: 1) Vysvětli, co je to oxidace. 2) Vysvětli, co je to redukce. 3) Vysvětli, co to jsou redoxní reakce. 4) Vyčísli chemické rovnice a urči, která z reakcí je redoxní: a) C + PbO → Pb + CO 2 b) SO 2 + H 2 O → H 2 SO 3 c) Fe + H 2 SO 4 → H 2 + Fe 2 SO 4 5) Urči u redoxních reakcí z minulého cvičení, který prvek se oxiduje a který se redukuje. 6) Popiš z jakých surovin a v jakém zařízení se vyrábí surové železo. 7) Vysvětli, jak souvisí následující chemická rovnice s výrobou železa: Fe 2 O 3 + 3CO → 2Fe + 3CO 2 8) Co je to litina a k čemu se používá? Co je to struska a k čemu slouží?

2 Výroba oceli Výroba oceli spočívá v odstraňování uhlíku a dalších příměsí (Si, Mn, P) z roztaveného surového železa. Tento proces nazýváme zkujňování. Zkujňování probíhá: 1) v konvertorech 2) v nístějových pecích Většina surového železa se dále zpracovává na OCEL. Ocel se vyrábí ve specializovaném hutním provozu, který se nazývá ocelárna.

3 Třinecké ocelárny a železárny

4 Konvertor Skrz roztavené surové železo se prohání kyslík, který oxiduje přimíšené prvky na oxidy (např. P na P 2 O 5 ), ty se pak buď vážou na vyzdívku konvertoru, nebo unikají v podobě plynů. Konventor – zařízení pro výrobu oceli

5 Nístějová pec K surovému železu se přidává rezavý železný šrot (obsahuje mnoho vázaného kyslíku) a směs se taví. Přimíšené prvky se pak tímto kyslíkem oxidují. Např. přimíšený uhlík je oxidován oxidem železitým a vzniká plynný oxid uhelnatý a železo: 3 C + Fe 2 O 3 → 3 CO + 2 Fe Schéma nístějové pece

6 Na rozdíl od surového železa je ocel měkčí a je kujná. Její vlastnosti se dají měnit přidáváním některých kovových prvků (např. chromu, niklu, manganu, vanadu, titanu). Získávají se tak různé druhy ocelí. Příklady:- nerezová ocel ( obsahuje více než 12% Cr) užití – potravinářství, chirurgické nástroje - vanadová ocel (Fe (98,9%), C (1%), V (0,1%)) užití – automobilový průmysl - pružinová ocel ( Fe (98,9%), Cr (1%),C (0,4%)) užití – pružiny, holící čepelky (Kromě přísad se ocel také zušlechťuje dalšími postupy - - kalením, popouštěním nebo povrchovou úpravou.) Zušlechťování oceli

7 Použití oceli Ocelové polotovary jsou dále zpracovány ve válcovnách na drát, plech, nosníky, kolejnice, profily, které jsou široce používány v průmyslu, ve stavebnictví jako součást železobetonu nebo ke konstrukci skeletů výškových budov a věží (Eiffelova věž nebo Petřínská rozhledna), elektrárenských turbín, nádob jaderných reaktorů a mnoho mnoho dalších.


Stáhnout ppt "OPAKOVÁNÍ: 1) Vysvětli, co je to oxidace. 2) Vysvětli, co je to redukce. 3) Vysvětli, co to jsou redoxní reakce. 4) Vyčísli chemické rovnice a urči, která."

Podobné prezentace


Reklamy Google