Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Výukový program: Fyzika Název programu: Katalyzátor Vypracoval: RNDr. Ondřej Jeřábek Projekt Anglicky v odborných předmětech, CZ.1.07/1.3.09/04.0002 je.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Výukový program: Fyzika Název programu: Katalyzátor Vypracoval: RNDr. Ondřej Jeřábek Projekt Anglicky v odborných předmětech, CZ.1.07/1.3.09/04.0002 je."— Transkript prezentace:

1 Výukový program: Fyzika Název programu: Katalyzátor Vypracoval: RNDr. Ondřej Jeřábek Projekt Anglicky v odborných předmětech, CZ.1.07/1.3.09/04.0002 je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

2 Katalyzátor

3 Význam výfukového katalyzátoru:  Součást výfukové soustavy motorů nebo kotlů  Katalytickými reakcemi přeměňují některé škodlivé výfukové plyny na méně škodlivé Chemický význam katalyzátoru:  Látka, vstupující do chemické reakce, zrychluje ji nebo ji zpomaluje a přitom zůstává nezměněná.

4  Homogenní  Reaktanty a katalyzátor jsou v systému přítomny ve stejné fázi  Obecně reagují s jedním nebo více reaktanty a vytváří chemický meziprodukt, který následně reaguje na výsledný produkt  Heterogenní  Nejčastěji je katalyzátor pevný a reaktanty jsou plynné  Tento typ katalýzy se často používá v průmyslu (odpadá problém oddělování katalyzátoru z reakční směsi)

5  Katalyzátor umožní průběh chemické reakce za podmínek, kdy by jinak nebyla možná.  Za těchto podmínek je však termodynamická rovnováha jiná !!!  Zpomalením případně kinetickým znemožněním konkurující chemické reakce nebo relativním urychlením žádané chemické reakce vůči konkurující dojde k navýšení výtěžku žádaného produktu/ů.  Difusním bržděním jen některých produktů při průniku od aktivních center katalazátoru.

6  Katalyzátor se používá u zážehových motorů proto, že je prakticky nemožné nalézt složení směsi, která by poskytovala vysoký výkon, ale při jejím spálení by vznikalo nejméně škodlivin.  Základem katalyzátoru je jemná struktura s velkým povrchem – plochou) z keramiky nebo oceli.  Tenká katalytická vrstva nanesená na povrch katalyzátoru (platina – oxidační, rhodium - redukční), která při provozní teplotě (400 – 800 °C) umožní oxidaci CO a HC na CO 2 a H 2 O a redukci NO X na N 2.

7  Součástí systému katalyzátoru je i kyslíková sonda λ - lambda sonda, která reaguje na složení spalin  Lambda sonda je zpětnou vazbou pro řídicí jednotku pro úpravu palivové směsi  Pro nejrychlejší náběh a udržení provozní teploty se katalyzátor umísťuje co nejblíže k motoru nebo se tepelně izoluje, jelikož mimo provozní teplotu reakce neprobíhají a výfuk tak opouštějí plyny s vyšším obsahem škodlivin

8  Katalyzátor je velmi citlivý na přítomnost olova a vniknutí benzínu při delším startování bez ‚‚naskočení‘‘ motoru  Hořením nespálené směsi v katalyzátoru stoupne jeho teplota až nad 1 000 °C a překročením 1400 °C dojde ke jeho zničení  Předpokladem použití katalyzátoru bylo zavedení tzv. bezolovnatého benzínu, jelikož olovo obsažené v palivu by reagovalo s drahou katalytickou vrstvou, kterou by postupně znehodnotilo a nevratně vyřadilo z činnosti  Životnost katalyzátoru v novém voze se v návaznosti na americkou legislativní úpravu CleanAir odhaduje na 128 000 km

9  Řekněte na jaký typ výfukových plynů se mění následující plyny:  CO a HC

10  Vysvětlete význam katalyzátoru a nebezpečí olovnatého benzínu pro katalyzátor.

11  JAN, Zdeněk; ŽDÁNSKÝ, Bronislav ; ČUPERA, Jiří. Automobily 1. Brno : Avid, 2004. 211 s.  JAN, Zdeněk; ŽDÁNSKÝ, Bronislav ; ČUPERA, Jiří. Automobily 2. Brno : Avid, 2004. 120 s.  JAN, Zdeněk; ŽDÁNSKÝ, Bronislav ; ČUPERA, Jiří. Automobily 3. Brno : Avid, 2004. 220 s.  JAN, Zdeněk; ŽDÁNSKÝ, Bronislav ; ČUPERA, Jiří. Automobily 4. Brno : Avid, 2004. 350 s.


Stáhnout ppt "Výukový program: Fyzika Název programu: Katalyzátor Vypracoval: RNDr. Ondřej Jeřábek Projekt Anglicky v odborných předmětech, CZ.1.07/1.3.09/04.0002 je."

Podobné prezentace


Reklamy Google