Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

ČaSP – 7. ročník Plevelnaté rostliny charakteristika.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "ČaSP – 7. ročník Plevelnaté rostliny charakteristika."— Transkript prezentace:

1 ČaSP – 7. ročník Plevelnaté rostliny charakteristika

2 Opakování 1. Jaké základní podmínky života na Zemi znáš? 2. Napiš třídění živých organismů. 3. Jak dělíme rostliny podle délky života – vysvětli. 4. Vysvětli, jak vzniká půda.

3 Co je to plevel?

4 Plevel  rostlina, která roste v kulturním porostu proti vůli pěstitele.

5 Najdi plevelnou rostlinu: Úkol nelze jednoznačně splnit. Proč?

6 Výborně!  Stejná rostlina může být žádoucí a pěstována (kopřiva dvoudomá jako léčivka a potrava drůbeže) a v jiném porostu označena za plevel a hubena.  Za plevel považujeme všechny rostliny, které vyrostly tam, kde nechceme.

7 Zápis: Plevel Plevel je rostlina, která roste v kulturním porostu proti vůli pěstitele. Stejná rostlina může být žádoucí a pěstována (kopřiva dvoudomá jako léčivka a potrava drůbeže) a v jiném porostu označena za plevel a hubena.

8 Jaké mají vlastnosti? vysoká životaschopnost (bytel metlatý)

9 Jaké mají vlastnosti? vysoká schopnost rozmnožovat se Jediná pampeliška mívá až 5000 semen, pcháč přes 30 000 a merlík bílý na 100 000!

10 Jaké mají vlastnosti? rychlé rozšiřování přímo - semena vypadnou přímo pod rostlinu zvláštním zařízením- např. praskáním tobolek pomocí zvířat – vně - ostny a háčky se přichycují na tělo živočicha vnitřně - semena se šíří zvířecími výkaly větrem vodou činností člověka (špatně vyčištěné osivo atd.)

11 Jaké mají vlastnosti? odolnost Jsou velmi odolné proti hubení i nepřízni životních podmínek.

12 Jaké mají vlastnosti? vysoká klíčivost (i více než 10 let) Uvádí se, že semena šťovíku nebo pcháče osetu (pokud nastanou vhodné podmínky) mohou vyklíčit i po 80 letech. pcháč

13 Zápis: Vlastnosti vysoká životaschopnost vysoká schopnost rozmnožovat se rychlé rozšiřování odolnost vysoká klíčivost (i více než 10 let)

14 Škodlivost plevelů ubírají vodu, živiny omezují prostor hostitelé chorob a škůdců příměs - sníží kvalitu produktu nebo může být produkt nepoužitelný pro potravinářské či krmivářské účely mohou být i jedovaté

15 Užitečnost ochrana půdy před erozí pastva pro včely píce pro hospodářská zvířata léčivé rostliny


Stáhnout ppt "ČaSP – 7. ročník Plevelnaté rostliny charakteristika."

Podobné prezentace


Reklamy Google