Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Gabriela Mikulková 2012 Přírodověda 4. ročník. Pole je ekosystém uměle vytvořený člověkem. Na polích pěstujeme hospodářské (kulturní) rostliny, mezi které.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Gabriela Mikulková 2012 Přírodověda 4. ročník. Pole je ekosystém uměle vytvořený člověkem. Na polích pěstujeme hospodářské (kulturní) rostliny, mezi které."— Transkript prezentace:

1 Gabriela Mikulková 2012 Přírodověda 4. ročník

2 Pole je ekosystém uměle vytvořený člověkem. Na polích pěstujeme hospodářské (kulturní) rostliny, mezi které patří například obilniny, okopaniny,luskoviny, olejniny, pícniny, zeleniny a průmyslové rostliny. Vlastními slovy popiš, co je to pole.

3 Mezi nejdůležitější polní plodiny patří OBILNINY. Vyjmenuj 5 základních druhů. Nezapomeň uvádět i druhý název.

4 Vyjmenuj 3 zástupce OKOPANIN.

5 LUSKOVINY – jejich plodem je lusk, ve kterém jsou ukryta semena. Tato semena nazýváme luštěniny. Vyjmenuj 4 nejznámější luskoviny.

6 OLEJNINY jsou rostliny, z jejichž semen se lisováním získává olej. Napiš dva nejznámější druhy.

7 PÍCNINY se používají ke krmení hospodářských zvířat. Vyjmenuj 2 zástupce.

8 PRŮMYSLOVÉ PLODINY – používají se k průmyslové výrobě, například výroba látek nebo paliv (přidávají se do benzínu a nafty). Napiš 2 zástupce.

9 PLEVELE – plané rostliny, které rostou na polích. Ubírají vodu, živiny a světlo hospodářským rostlinám. Vlastními slovy napiš, co jsou plevele.

10 Napiš 3 druhy plevelů.

11 Stálí ptáci u nás přezimují, protože se živí semeny nebo to jsou dravci. Tažní ptáci odlétají na zimu do teplých krajin, protože se živí hmyzem nebo obojživelníky (jsou v zimě ukrytí). Vlastními slovy vysvětli pojem tažní ptáci: Vlastními slovy vysvětli pojem stálí ptáci:

12 Napiš 3 zástupce tažných ptáků. Napiš 3 zástupce stálých ptáků.

13 Napiš 3 zástupce savců žijících na poli. Napiš 3 zástupce bezobratlých žijících na poli.

14 Otázky na závěr Jak nazýváme plané rostliny, které ubírají živiny hospodářským rostlinám na poli? Co se vyrábí ze lnu setého? Který savec, obývající pole, žije pod zemí?

15 Jmenuj všežravého ptáka, který žije na poli. Jmenuj živočicha, který požírá hraboše. Proč nemohou tažní ptáci u nás přezimovat?

16 Sestav potravní řetězec ze společenstva polí.

17 ODKAZY http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Cleaned-Illustration_Trifolium_pratense.jpg http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Linseed_field_near_Castle_Bytham,_flowers.jpg?uselang=cs http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Klatschmohn_in_Weizenfeld.JPG http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Kornblume.jpeg http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Kisoroszi,_zraj%C3%ADc%C3%AD_kuku%C5%99ice.JPG?usel ang=cs http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Solanum_tuberosum_003.JPG http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Leptinotarsa_fg01.jpg?uselang=cs http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Phasianus_colchicus_2_tom_(Lukasz_Lukasik).jpg http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Common_kestrel_falco_tinnunculus.jpg http://cs.wikipedia.org/wiki/Krtek http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Feldmaus_Microtus_arvalis.jpg http://cs.wikipedia.org/wiki/Sysel_obecn%C3%BDhttp://commons.wikimedia.org/wiki/File:Brassica_napus _LC0027.jpg


Stáhnout ppt "Gabriela Mikulková 2012 Přírodověda 4. ročník. Pole je ekosystém uměle vytvořený člověkem. Na polích pěstujeme hospodářské (kulturní) rostliny, mezi které."

Podobné prezentace


Reklamy Google