Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Typy států podle hlavy státu 1. republika: * hlavou státu je prezident, který je volen občany nebo parlamentem na určité volební období a. prezidentská:

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Typy států podle hlavy státu 1. republika: * hlavou státu je prezident, který je volen občany nebo parlamentem na určité volební období a. prezidentská:"— Transkript prezentace:

1

2 Typy států podle hlavy státu 1. republika: * hlavou státu je prezident, který je volen občany nebo parlamentem na určité volební období a. prezidentská: prezident je hlavou státu i vlády (země Jižní Ameriky, Rusko, USA, Francie …) b. parlamentní: pravomoci jsou omezeny ve prospěch vlády (ČR, Německo, Rakousko …)

3 2. monarchie: * v čele vlády stojí panovník, obvykle díky dědičnému titulu (nejčastěji), někdy je volen doživotně dělení: 1. absolutistická m.: panovník není omezen ústavou (např. Saudská Arábie, Omán, SAE) 2. konstituční m.: panovník je omezen ústavou (konstituce), obvykle reprezentační význam ( evropské monarchie, Kuvajt, Jordánsko) 3. teokratická m.: veškerá moc je soustředěna v rukou církve (Vatikán)

4 o podle titulu panovníka dělíme monarchii na: království : Velká Británie, Švédsko, Thajsko císařství: Japonsko knížectví: Monako, Lichtenštejnsko velkovévodství: Lucembursko sultanát: Brunej emiráty: Bahrajn, Katar, Spojené arabské emiráty o vojenský režim: vláda je řízena vojenskými představiteli

5 Státy podle způsobu vlády 1. státy demokratické: demokracie: forma vlády, kdy státní moc vykonávají lidé * přímá: lidé se zapojují do státní moci (referendum) * zastupitelská: státní moc vykonávají lidmi zvolení zástupci (poslanci, senátoři) 2. diktatura: * nedemokratická forma vlády, kdy je moc ve státě soustředěna do rukou jedné osoby (diktátora) nebo skupiny lidí * dochází zde k potlačování lidských práv a svobod, perzekuci odpůrců, falšování voleb * totalita (forma diktatury): ovládání mas skupinou lidí nebo politickou stranou, která ovládá veřejný, kulturní i volnočasový život (nebezpeční občané mohou být posláni do vězení)


Stáhnout ppt "Typy států podle hlavy státu 1. republika: * hlavou státu je prezident, který je volen občany nebo parlamentem na určité volební období a. prezidentská:"

Podobné prezentace


Reklamy Google