Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Obratlovci – dýchací soustava Filip Bordovský. Dýchací soustava Význam DS: příjem kyslíku a odstraňování oxidu uhličitého. Rozlišujeme 2 úrovně dýchání:

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Obratlovci – dýchací soustava Filip Bordovský. Dýchací soustava Význam DS: příjem kyslíku a odstraňování oxidu uhličitého. Rozlišujeme 2 úrovně dýchání:"— Transkript prezentace:

1 Obratlovci – dýchací soustava Filip Bordovský

2 Dýchací soustava Význam DS: příjem kyslíku a odstraňování oxidu uhličitého. Rozlišujeme 2 úrovně dýchání: 1.Vnější dýchání (kůže, žábra, plíce): je výměna plynů mezi vzduchem a krví. 2.Vnitřní dýchání (probíhá v buňkách): je uvolňování energie spalováním zásobních látek (ATP, CP)! Zapsat do sešitu!

3 Odkryté žábra Pstruha duhového (silně prokrvené)

4 Suchozemští obratlovci dýchají plícemi! Nádech Výdech

5 Na obrázku je srovnání plic kuřáka a nekuřáka. Poznáte komu které patří ?

6 Jak obratlovci dýchají? Vodní obratlovci (ryby, paryby a kruhoústí) dýchají žábrami. Ostatní obratlovci s výjimkou larválního stádia obojživelníků dýchají plícemi. POZOR! První obratlovci byli vodní živočichové a dýchali žábrami. Plíce se vyvinuly postupem času z plynového měchýře ryb a umožnily vodním obratlovcům přechod na souš! Plynový měchýř je orgán ryb, který jim umožňuje potápět se a vynořovat bez vynaložení svalové síly tak, jak to dělají ponorky. Zapsat do sešitu!

7 Na obrázku je plynový měchýř ryb, všimněte si, že je na něm minimum cév!

8 Paryby mají za hlavou žaberní štěrbiny, ale ryby mají žábra kryté skřelemi.

9 Obojživelníci žijí část života jako ryby a část života jako suchozemští tvorové! Rosnička zelená (dospělec) Axolotl mexický (larva) – zřetelně jsou vidět vnější žábra.

10 Plíce savců tvoří prokrvené komůrky zvané plícní sklípky! Zde přestupuje kyslík do krve.

11 Nejdokonalejší dýchací soustavu mají ptáci, jejich plíce jsou navíc doplněné o vzdušné vaky!

12 Přehled hlavních rozdílů ve stavbě a funkci DS Žraloci a rejnoci mají po stranách hlavy zpravidla 5 a více žaberních štěrbin. Ryby mají žábry kryté skřelemi. Obojživelníci mají velmi nedokonalé plíce, které nestačí přijímat dostatek kyslíku a proto je u nich důležité kožní dýchání! Larvy (pulci) obojživelníků mají vyvinuté vnější žábra. U savců probíhá výměna plynů v plicních sklípcích (porovnejte prokrvení plícních sklípků a plynového měchýře ryb). Ptáci mají malé plíce, doplněné o vzdušné vaky – slouží jako zásoba vzduchu a nadlehčují tělo. Krev je okysličována při vdechu i výdechu! Je to nejdokonalejší dýchací soustava! Zapsat do sešitu!

13 Úkol: V živočišné říši jsou samé zvláštnosti a záhady, což platí to i pro obratlovce. Tak na příklad dýchání kytovců a jejich výdrž pod vodní hladinou či dýchání hada polykajícího obrovskou kořist aniž by se udusil a jak vlastně dýchají želvy ve svém brnění? Zjistěte u těchto tří skupin obratlovců (kytovci, hadi a želvy), co se dá o jejich dýchací soustavě a napište krátkou esej, ve které objasníte níže uvedené zvláštnosti. 1. Jak je možné, že kytovci (savci, jako my lidé) vydrží pod vodou i několik hodin? 2. Má had vůbec nějaké plíce? A proč se neudusí, když polyká svou kořist i přes půl hodiny? 3. Zvětší se želvě po nadechnutí hrudník? Úkol je povinný a na známky! Esej bude vypracovaná písemně do sešitu na 1 stranu a podepsaná od rodičů. Hlavně neopisujte text z internetu či encyklopedie, ale formulujte vlastní slova a věty!


Stáhnout ppt "Obratlovci – dýchací soustava Filip Bordovský. Dýchací soustava Význam DS: příjem kyslíku a odstraňování oxidu uhličitého. Rozlišujeme 2 úrovně dýchání:"

Podobné prezentace


Reklamy Google