Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Vývoj úvěrů a úrokových sazeb Dopady krize na transmisi měnové politiky Tomáš Holub Ředitel sekce měnové a statistiky Smilovice, 30.11.2009.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Vývoj úvěrů a úrokových sazeb Dopady krize na transmisi měnové politiky Tomáš Holub Ředitel sekce měnové a statistiky Smilovice, 30.11.2009."— Transkript prezentace:

1 Vývoj úvěrů a úrokových sazeb Dopady krize na transmisi měnové politiky Tomáš Holub Ředitel sekce měnové a statistiky Smilovice, 30.11.2009

2 Plán prezentace Rychlý pohled na vývoj úvěrů a úrokových sazeb Standardní průběh úrokové transmise Spread na mezibankovním trhu Transmise MP do sazeb z úvěrů Transmise MP do depozitních sazeb Kurzová transmise Shrnutí a závěr

3 Vývoj úvěrů a úrokových sazeb Stav úvěrů nefinančním podnikům meziročně klesá vlivem nižší poptávky v ekonomice a větší obezřetnosti bank. Úrokové sazby z úvěrů nefinančním podnikům se od konce roku 2008 snížily, zatímco sazby z úvěrů na bydlení stagnují.

4 Vývoj nových úvěrů Nové úvěry výrazně meziročně klesají jak u podniků, tak u domácností.

5 Konjunkturní průzkum Hlavním problémem je nedostatečná poptávka. Na finanční a ostatní problémy si podniky stěžují méně. Přesto zjevně došlo k nárůstu rizikových prémií.

6 Transmise úrokových sazeb Sazba z úvěrů podnikům v případě její fixace do jednoho roku je nejtěsněji spjata se sazbou 1M PRIBOR u malých úvěrů a se sazbou FRA u velkých úvěrů. V případě úvěrů na bydlení je nejsilnější vazba na výnos ze státního 10-letého dluhopisu a na 1M PRIBOR.

7 Spread na peněžním trhu Tento spread byl tradičně blízký nule. Během krize a zejména na podzim 2008 ale silně vzrostl. Letos se ustálil kolem 0,6 p.b., poslední změny MP sazeb se tak do tržních sazeb přenášely proporcionálně.

8 Sazby z úvěrů vs. referenční sazby Transmise do různých typů klientských sazeb je různě silná, nejvýraznější je (jako obvykle) u úvěrů podnikům. Diferencovaně se vyvíjejí též různé referenční sazby (3M PRIBOR vs. výnos 10R vládního dluhopisu).

9 Vývoj sazeb v eurozóně Sazby z úvěrů v eurozóně klesly zřetelněji než v ČR. Ovšem výrazněji klesly i MP sazby, tržní sazby (zčásti kvůli nekonvenčním opatřením) a na rozdíl od ČR nevzrostly sazby z dlouhodobých vládních dluhopisů.

10 Rozklad rozdílu sazeb vůči eurozóně U celkových úvěrů je rozdíl ve vývoji dán menším poklesem MP sazeb v ČR a vývojem spreadu na mezibankovním trhu. Rozdíl rizikové prémie u úvěrů je na předkrizové úrovni. U podniků tato prémie dokonce vzrostla méně než v EA.

11 Rozklad rozdílu sazeb vůči eurozóně U úvěrů na bydlení s delší fixací odráží rozdílný vývoj nárůst úrokových sazeb z českých 10letých vládních dluhopisů (efekt vytlačování). Nejzřetelnější vliv rozdílného vývoje rizikové prémie je u úvěrů na bydlení s krátkou fixací.

12 Rozklad rozdílu sazeb vůči eurozóně U spotřebitelských úvěrů je rozdíl rizikových prémií tradičně velký, avšak během krize nevzrostl.

13 Sazby z vkladů v ČR Nejzřetelnější je transmise do sazeb podnikových vkladů. V letošním roce však klesly i úrokové sazby u vkladů domácností.

14 Sazby z vkladů v eurozóně Podobně jako u sazeb z úvěrů klesly i sazby z vkladů v eurozóně zřetelněji než v ČR. I zde to však primárně může odrážet výraznější pokles MP a tržních sazeb.

15 Rozklad rozdílu sazeb vůči eurozóně I u sazeb z vkladů působil vliv výraznějšího poklesu sazeb ECB a spreadu na mezibankovním trhu v eurozóně. V ČR jsou však nyní sazby z depozit výrazněji pod tržními sazbami než v eurozóně.

16 Vývoj měnového kurzu Menší rozsah uvolnění měnové politiky v ČR oproti eurozóně odráží mimo jiné výrazné oslabení kurzu. Uvolnění měnových podmínek tímto kanálem.

17 Transmise sazeb do kurzu Kurz byl samozřejmě během krize převážně ovlivňován vývojem sentimentu na trzích. Existuje však i vztah k vývoji úrokového diferenciálu.

18 Dopady kurzu na vývoj exportu Oslabení kurzu dílčím způsobem ztlumilo vliv propadu zahraniční poptávky. Rezidua modelu jsou aktuálně malá, tj. transmise kurzu do reálné ekonomiky funguje zřejmě standardně.

19 Shrnutí Během krize došlo k dílčím poruchám v měnové transmisi. Celkově však transmise zůstává funkční. Spread na mezibankovním trhu se stabilizoval kolem 0,6 p.b. Rizikové prémie u sazeb z úvěrů narostly, avšak s výjimkou kratších sazeb z úvěrů na bydlení ne více než v eurozóně. Menší pokles klientských sazeb tak odráží méně výrazný pokles MP sazeb, rozdílný vývoj spreadu na mezibankovním trhu a nárůst výnosu 10R českých vládních dluhopisů. K uvolnění měnových podmínek přispělo oslabení kurzu. Kurzové transmise funguje standardně.

20 Děkuji za pozornost. Tomas.Holub@cnb.cz


Stáhnout ppt "Vývoj úvěrů a úrokových sazeb Dopady krize na transmisi měnové politiky Tomáš Holub Ředitel sekce měnové a statistiky Smilovice, 30.11.2009."

Podobné prezentace


Reklamy Google