Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Zálohování dat Pravidelné zálohování dat. Až příliš často si uvědomíme důležitost ochrany IT až v momentě, kdy díky nehodě nenávratně přijdeme o část.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Zálohování dat Pravidelné zálohování dat. Až příliš často si uvědomíme důležitost ochrany IT až v momentě, kdy díky nehodě nenávratně přijdeme o část."— Transkript prezentace:

1 Zálohování dat Pravidelné zálohování dat

2 Až příliš často si uvědomíme důležitost ochrany IT až v momentě, kdy díky nehodě nenávratně přijdeme o část svých dat, nebo kdy havárie serveru přeruší v hlavní sezóně na několik dní veškerý chod společnosti. Základem je vytvoření jednoduché a přitom spolehlivé strategie zálohování v podniku nebo organizaci. Data můžeme zálohovat různými mechanismy a postupy. Představíme si některé možnosti lokálního i vzdáleného zálohování dat. Využívání záložních zdrojů nás ochrání před výpadky proudu, které jsou častou příčinou ztráty neuložených dat či poškození databází.

3 Promyšlení postupu zálohování Před nasazením vlastních zálohovacích řešení doporučujeme odpovědět si na následující otázky: Která data jsou důležitá a mají být zálohována Jakým způsobem a kam bude zálohování probíhat Jak často bude zálohováno

4 Promyšlení postupu zálohování Zálohovací mechanismus by měl obsahovat následující prvky: Časté lokální zálohování (v rámci pracovní stanice či počítačové sítě) Začlenění mechanismů, které pořízené zálohy ukládají MIMO vaší provozovnu (pro případ živelné pohromy) Zálohovací proces maximálně automatizovat a vyloučit z něj zásah člověka (omezení lidského selhání)

5 Promyšlení postupu zálohování Ne vždy má smysl zálohovat všechna data - to může být velmi náročné na čas i na zálohovací média. Je doporučeno provést klasifikaci důležitosti dat do několika okruhů. Příkladem může být: Kritická data (účetnictví, databáze zákazníků, dokumentace obchodních případů, elementární know how firmy) Důležitá data (Korespondence s klienty..) Ostatní data

6 Možné zálohovací mechanismy Zálohování může probíhat následujícími mechanismy: Lokálně na výměnná média (flash disk, CD/DVD, externí disk...) V rámci počítačové sítě (síťový disk, pásková mechanika) Mimo místo prostřednictvím sítě internet (FTP)

7 Lokální zálohování Lokální zálohování je zálohovaní dat z pracovní stanice a jejich ukládání na výměnné médium či v rámci počítačové sítě. Zálohování by nemělo být prováděno na stejný počítač, na kterém se nacházejí zálohovaná data.

8 Zálohování na výměnná média USB flash disk je zálohovací médium zejména pro své malé rozměry, přepisovatelnost a snadnou přenositelnost (například jako klíčenka). Vypalování na CD, DVD je vhodné pro archivní zálohování většího množství dat. Pro vypálení je třeba obsluhovat specializovaný software. Zálohování na externí pevný disk je jednoznačně nejjednodušší a nejrychlejší forma zálohování, a to i pro větší objem dat. Pevný disk připojíme například přes rozhraní USB, provedeme zálohu a můžeme si jej odnést mimo organizaci.

9 Zálohování na výměnná média Externí disk USB FLASH disk Disketa, CD, DVD Externí mechanika

10 Zálohování v počítačové síti Pokud je v naší počítačové síti přitomen server, je nejvhodnější data zálohovat na disk v serveru. Proces spuštěný na serveru pak data automaticky replikuje například na páskovou mechaniku. V případě, že v rámci naší počítačové síti neprovozujeme server, je externí síťový disk ideálním řešením pro umístění našich záloh. Disk funguje podobným způsobem, jako externí disk připojený přes rozhraní USB, ale navíc může být sdílen mezi více počítačů současně a jeho funkčnost není závislá na žádném jiném počítači.

11 Zálohování v počítačové síti Externí disk Magnetopásková jednotka

12 Software pro zálohování Zálohování na výměnná či síťová média však předpokládá základní znalosti kopírování souborů na jiné disky či ovládání programů pro vypalování. Je proto výhodné využívat některý z programů, který zálohování provádí pravidelně za vás. Na zálohování nebudete zapomínat - program jej provádí automaticky - a výrazně tak omezíte riziko selhání lidského faktoru.

13 Software pro zálohování Základní funkce programu: Komprese zálohovaných souborů ZIPem Zálohování pouze změněných souborů Automatická obnova souborů ze zálohy Vypálení zálohy na CD/DVD Zálohování souborů na vzdálené FTP Odeslání zálohovaných souborů e- mailem Ukládání zálohy v síti pomocí protokolu TCP/IP

14 Vzdálené zálohování Automatické zálohování našich kritických dat bez nutnosti zásahu jakéhokoliv pracovníka (omezení lidského selhání). Zálohování mimo naši organizaci. Naše zálohy jsou šifrované a uložené na bezpečném místě. Kvalitní služba ochrany vašich dat

15 Vzdálené zálohování Jak služba funguje?

16 Záložní zdroje Výpadek proudu nebo přetížení v elektrické síti může být jednou z příčin ztráty neuložených dat či poškození konzistence našich databází Záložní zdroj umožní překlenout krátkodobý výpadek proudu. V případě dlouhodobého výpadku nás akusticky upozorní a umožní nám uložit vaší práci


Stáhnout ppt "Zálohování dat Pravidelné zálohování dat. Až příliš často si uvědomíme důležitost ochrany IT až v momentě, kdy díky nehodě nenávratně přijdeme o část."

Podobné prezentace


Reklamy Google