Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Baroko v Čechách Sochařství 1. část. Baroko v Čechách Sochařství Téma vychází z těchto historických znalostí a výtvarných pojmů:  nábožensko-politická.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Baroko v Čechách Sochařství 1. část. Baroko v Čechách Sochařství Téma vychází z těchto historických znalostí a výtvarných pojmů:  nábožensko-politická."— Transkript prezentace:

1 Baroko v Čechách Sochařství 1. část

2 Baroko v Čechách Sochařství Téma vychází z těchto historických znalostí a výtvarných pojmů:  nábožensko-politická situace v Evropě a v Čechách na počátku 17. stol.  katolicismus versus protestantství, reformace, rekatolizace, panovnický absolutismus  barokní radikalismus, klasicismus a realismus v umění

3 Baroko v Čechách Sochařství  Sochařství reflektuje barokní zbožnost.  Socha a plastická výzdoba se stala nedílnou součástí barokní architektury --- chrám měl být obrazem ráje --- souhra malovaných stropů, soch, vyřezávaných oltářů a kazatelen, lavic, štukové výzdoby --- „svaté divadlo“.  Zámky aristokracie - neméně honosně zdobené --- „antické divadlo s olympskými božstvy“  Obr. 1 Sochařská výzdoba vstupního schodiště zámku v Tróji od bratří Heermannů.

4  Baroko v Čechách  Sochařství  Vývojové fáze se kryjí s vývojem architektury v Čechách, tzn. rané baroko – 17.stol., vrcholné baroko – konec 17.stol. až 1.pol 18. stol., ve 2.pol.18. stol. barokní umění odeznívá  přelom 17. a 18.stol. – velká konjunktura sochařství (v Praze 24 dílen) Karlův most sochařská výzdoba dvou generací sochařů Jan Brokoff (1652 – 1718)  autor první barokní sochy na Karlově mostě sv. Jana Nepomuckého  0br. 2 Socha sv. Jana Nepomuckého na Karlově mostě.

5 Baroko v Čechách Sochařství Ferdinand Maxmilián Brokoff (1688– 1731)  syn Jana Brokoffa, představitel vrcholného baroka v realistickém duchu Znaky:  klidná monumentalita, vyváženost objemu a pohybu Dílo:  několik sousoší pro Karlův most, např. sousoší trinitářů a sv. Ivana  Obr. 3 Turek ze sousoší trinitářů a sv. Ivana, 1714.

6 Baroko v Čechách Sochařství Dílo F. M. Brokoffa:  sochy mouřenínů Morzinského paláce sochy nahrazují klasické architektonické články - pilíře (příznačné pro baroko)  příklad barokní plastické nadsázky, plné modelace, která umocňuje realitu  Obr. 4 Detail průčelí Morzinského paláce.

7 Baroko v Čechách Sochařství Dílo F. M. Brokoffa: Náhrobek Jana Vratislava z Mitrovic  v kostele sv. Jakuba v Praze (1716)  spolupráce s významným vídeňským architektem Bernardem Fischerem z Erlachu  Obr. 5 Náhrobek J. Vratislava z Mitrovic.

8 Baroko v Čechách Sochařství Další představitelé barokního sochařství v Čechách: Jan Jiří Bendl (1620 - 1680)  vážné, realisticky zaměřené dílo  řezbář a kamenosochař raného období  autor výzdoby Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí v Praze (stržený 1918)  Obr. 6 J. J. Bendl - Sv. Jan Evangelista z kostela sv. Salvátora v Praze, 1673.

9 Baroko v Čechách Sochařství Další barokní sochaři v Čechách:  Matěj Václav Jäckl (1655 – 1738)  ovlivněn barokním radikalismem Itala Berniniho  Obr. 7 M. V. Jäckel – Sv. Anna Samotřetí na Karlově mostě.

10  Citování odborných informačních zdrojů  Obr. 1 NOUZA, Karel. Baroko v Čechách. Praha 1981: Odeon, str. 71  Obr. 2 dtto str. 89  Obr. DVORSKÝ, Jiří. Dějiny českého výtvarného umění /II/2. Praha 1989: Academia, str. 482  Obr. 4 NOUZA, Karel. Baroko v Čechách. Praha 1981: Odeon, str,. 131  Obr. 5 DVORSKÝ, Jiří. Dějiny českého výtvarného umění /II/2. Praha 1989, str. 487  Obr. 6 dtto /II/1. str. 301  Obr. 7 dtto str. 308


Stáhnout ppt "Baroko v Čechách Sochařství 1. část. Baroko v Čechách Sochařství Téma vychází z těchto historických znalostí a výtvarných pojmů:  nábožensko-politická."

Podobné prezentace


Reklamy Google