Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

PROGRAMOVÁNÍ V PHP PERSONAL HOME PAGES. 2 PHP JE SKRIPTOVACÍ JAZYK PRO TVORBU DYNAMICKÉHO WEBU A JEHO POČÁTKY SPADAJÍ DO ROKU 1994. HISTORIE PAN RASMUS.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "PROGRAMOVÁNÍ V PHP PERSONAL HOME PAGES. 2 PHP JE SKRIPTOVACÍ JAZYK PRO TVORBU DYNAMICKÉHO WEBU A JEHO POČÁTKY SPADAJÍ DO ROKU 1994. HISTORIE PAN RASMUS."— Transkript prezentace:

1 PROGRAMOVÁNÍ V PHP PERSONAL HOME PAGES

2 2 PHP JE SKRIPTOVACÍ JAZYK PRO TVORBU DYNAMICKÉHO WEBU A JEHO POČÁTKY SPADAJÍ DO ROKU 1994. HISTORIE PAN RASMUS LERDORF SE ROZHODL VYTVOŘIT JEDNODUCHÝ SYSTÉM PRO POČÍTÁNÍ PŘÍSTUPU KE SVÝM STRÁNKÁM. NAPSAL KRÁTKÝ SKRIPT V PERLU.

3 3 4 ZA NĚJAKOU DOBU BYL SYSTÉM PŘEPSÁN DO JAZYKA C,, PROTOŽE PERLOVSKÝ KÓD DOST ZATĚŽOVAL SERVER. SADA TĚCHTO SKRIPTŮ BYLA JEŠTĚ POZDĚJI TÉHOŽ ROKU VYDÁNA POD NÁZVEM "PERSONAL HOME PAGE TOOLS", ZKRÁCENĚ PHP. JEŠTĚ POTOM SE TO JMENOVALO "PERSONAL HOME PAGE CONSTRUCTION KIT". HISTORIE

4 4 V POLOVINĚ ROKU 1995 SE SYSTÉM PHP SPOJIL S JINÝM PROGRAMEM STEJNÉHO AUTORA, A TO SICE S NÁSTROJEM "FORM INTERPRETER" NEBOLI ZKRÁCENĚ FI. TAK VZNIKLO PHP/FI 2.0, SYSTÉM, KTERÝ SI POSTUPNĚ ZÍSKAL CELOSVĚTOVOU PROSLULOST A BYL VELMI ROZŠÍŘEN. HISTORIE KONCEM ROKU 1998 BYLA JIŽ K DISPOZICI VERZE PHP 3.0, KTERÁ BYLA MNOHEM RYCHLEJŠÍ A KTERÁ BYLA K DISPOZICI ROVNĚŽ POD OPERAČNÍMI SYSTÉMY WINDOWS.

5 5 PODLE ÚDAJŮ Z DUBNA 2004 BĚŽÍ PHP NA VÍCE NEŽ 15 000 000 DOMÉNÁCH A JE TO BEZKONKURENČNĚ NEJČASTĚJI POUŽÍVANÝ MODUL WEBOVÉHO SERVERU APACHE. ZKRATKA PHP BY SE MĚLA PŘEKLÁDAT JAKO "PHP: HYPERTEXT PREPROCESSOR", ČESKY BYCHOM ŘEKLI ASI NĚCO VE STYLU "PŘEDZPRACOVÁVAČ HYPERTEXTU„. HISTORIE

6 6 PROČ PHP ? PHP JE RELATIVNĚ JEDNODUCHÉ NA POCHOPENÍ PHP MÁ SYNTAXI VELMI PODOBNOU JAZYKU C A JE TEDY VĚTŠINĚ VÝVOJÁŘŮ DOST BLÍZKÝ PHP PODPORUJE ŠIROKOU ŘADU SOUVISEJÍCÍCH TECHNOLOGIÍ, FORMÁTŮ A STANDARDŮ JE TO OTEVŘENÝ PROJEKT S ROZSÁHLOU PODPOROU KOMUNITY DAJÍ SE NAJÍT KVANTA JIŽ HOTOVÉHO KÓDU K OKAMŽITÉMU POUŽITÍ NEBO FUNKČNÍ PHP APLIKACE

7 7 PROČ PHP ? PHP SI DOBŘE ROZUMÍ S WEBOVÝM SERVEREM APACHE (ABY NE, VŽDYŤ JE TO SESTERSKÝ PROJEKT SPRAVOVANÝ APACHE SOFTWARE FOUNDATION) PHP SNADNO KOMUNIKUJE S DATABÁZEMI, JAKO JE MYSQL, POSTGRESQL A ŘADA DALŠÍCH PHP JE MULTIPLATFORMNÍ A LZE JEJ PROVOZOVAT S VĚTŠINOU WEBOVÝCH SERVERŮ A NA VĚTŠINĚ DNES EXISTUJÍCÍCH OPERAČNÍCH SYSTÉMŮ PHP PODPORUJE MNOHO EXISTUJÍCÍCH POSKYTOVATELŮ WEBHOSTINGOVÝCH SLUŽEB

8 8 NEVÝHODY PHP JE INTERPRETOVANÝ, NE KOMPILOVANÝ JAZYK KDOKOLI MÁ PŘÍMÝ PŘÍSTUP K SERVERU, MŮŽE NAHLÉDNOUT DO VAŠICH PHP SKRIPTŮ PODPORA OBJEKTOVÉHO PROGRAMOVÁNÍ NENÍ V PHP NA MOC DOBRÉ ÚROVNI. V PHP 5 BY SE TO ALE MĚLO ZLEPŠIT. PROTOŽE JE PHP AKTIVNĚ VYVÍJEN, V BUDOUCÍCH VERZÍCH JAZYKA SE MOHOU NĚKTERÉ FUNKCE ZMĚNIT NEBO SE MOHOU CHOVAT JINAK NEŽ DOSUD.

9 9 VYUŽITÍ PHP INTERNETOVÉ OBCHODY PODNIKOVÉ INFORMAČNÍ SYSTÉMY (AŤ UŽ INTRANETOVÉ NEBO INTERNETOVÉ) DISKUSNÍ FÓRA REDAKČNÍ SYSTÉMY FIREMNÍ PREZENTACE DYNAMICKÉ OSOBNÍ STRÁNKY WEBOVÍ POŠTOVNÍ ČI DATABÁZOVÍ KLIENTI VYHLEDÁVAČE A KATALOGY DROBNOSTI TYPU POČITADLA, ANKETY A MNOHO DALŠÍCH

10 10 V DOBĚ INTERNETOVÉHO PRAVĚKU BYLY VŠECHNY INTERNETOVÉ STRÁNKY STATICKÉ. PROSTĚ TAK, JAK BYLA STRÁNKA NAPSÁNA, TAK BYLA ODESLÁNA DO PROHLÍŽEČE A TAK BYLA TAKÉ ZOBRAZENA. TO POCHOPITELNĚ ČASEM PŘESTÁVALO STAČIT, A PROTO BYLA VYVINUTA CELÁ ŘADA TECHNOLOGIÍ, KTERÉ MĚLY STRÁNKY ROZPOHYBOVAT. ZHRUBA ŘEČENO SE DAJÍ TYTO TECHNOLOGIE ROZDĚLIT DO DVOU SKUPIN, NA "KLIENTSKÉ" A "SERVEROVÉ". PRINCIP PHP

11 11 "KLIENTSKÉ" TECHNOLOGIE SE SPOLÉHAJÍ NA JEDNODUCHOU VĚC: SPOLU S HTML STRÁNKOU JE PROHLÍŽEČI ODESLÁN I NĚJAKÝ KUS PROGRAMOVÉHO KÓDU A TEN JE VE VHODNOU CHVÍLI NA "CÍLOVÉM" POČÍTAČI SPUŠTĚN. O SPUŠTĚNÍ KLIENTSKÉHO KÓDU SE STARÁ PROHLÍŽEČ - A TO MŮŽE BÝT NEVÝHODA. PROHLÍŽEČ TOTIŽ MUSÍ ZNÁT PROGRAMOVACÍ JAZYK, V NĚMŽ JE KÓD NAPSÁN. PŘÍKLADEM TECHNOLOGIÍ BĚŽÍCÍCH NA STRANĚ KLIENTA JE NAPŘÍKLAD JAVA SCRIPT. KLIENTSKÉ APLIKACE

12 12 SERVEROVÉ APLIKACE "SERVEROVÉ" TECHNOLOGIE JSOU ZALOŽENY NA JINÉM PRINCIPU. KDYŽ PROHLÍŽEČ POŽADUJE WEBOVOU STRÁNKU ZE SERVERU, SERVER TUTO STRÁNKU NEJPRVE SESTAVÍ A PAK ODEŠLE. SERVERY MOHOU (A TAKÉ TO ČASTO DĚLAJÍ) SESTAVOVAT POKAŽDÉ JINOU STRÁNKU V ZÁVISLOSTI NA TOM, CO PŘESNĚ PROHLÍŽEČ POŽADUJE. PHP JE TECHNOLOGIE BĚŽÍCÍ NA SERVERU. TYPICKÝ PHP SKRIPT OBSAHUJE JEDNAK KUSY NORMÁLNÍHO HTML KÓDU, A JEDNAK KUSY PROGRAMOVÉHO KÓDU.

13 13 KDYŽ WEBOVÝ SERVER OBDRŽÍ POŽADAVEK NA ZPRACOVÁNÍ TAKOVÉHO SKRIPTU, VEZME: KUSY HTML KÓDU TAK, JAK JSOU ČÁSTI PHP PROGRAMOVÉHO KÓDU PROVEDE VÝSLEDEK ZKOMBINUJE A ODEŠLE PROHLÍŽEČI JAK JE ZPRACOVÁN PHP SKRIPT TATO FILOZOFIE FUNGOVÁNÍ JE NESMÍRNĚ MOCNÁ. SERVER TOTIŽ MŮŽE PROVÉST JEDNU NEBO DOKONCE NĚKOLIK OPERACÍ A VÝSLEDEK POSLAT DO PROHLÍŽEČE JAKO OBYČEJNOU HTML STRÁNKU.

14 14 PŘÍKLAD NÁSLEDUJÍCÍ KÓD JE OBYČEJNÁ HTML STRÁNKA. KDYŽ SI JI PROHLÍŽEČ VYŽÁDÁ, UVIDÍTE V NĚM JEN ŘÁDEK MEZI ZNAČKAMI. STRÁNKA VPÍŠE AKTUÁLNÍ ČAS NA SERVERU V DOBĚ KDY BYLE GENEROVÁNA.

15 15 PROHLÍŽEČ NEMÁ SEBEMENŠÍ TUŠENÍ, CO VŠECHNO SE NA SERVERU DĚLO NEŽ MU BYL VÝSTUP ODESLÁN, VIDÍ JEN SAMOTNÝ VÝSLEDEK. DODEJME, ŽE DÍT SE NA SERVERU MOHLA CELÁ ŘADA VĚCÍ – MATEMATICKÉ VÝPOČTY, PŘÍSTUPY K DATABÁZÍM, FORMÁTOVÁNÍ, OPERACE S ŘETĚZCI A PODOBNÉ TAŠKAŘICE.

16 16 Z TOHO VYPLÝVÁ ZA PRVÉ, ABYSTE MOHLI PHP SKRIPT SKUTEČNĚ SPUSTIT, MUSÍTE HO "PROHNAT" SERVEREM. ZA DRUHÉ – PHP SKRIPTY NEJSOU VLASTNĚ VŮBEC ZÁVISLÉ NA POUŽITÉM PROHLÍŽEČI, PROTOŽE TEN S NIMI NEPŘIJDE DO STYKU. VŠECHNU PRÁCI SI ODSKÁČE SERVER A DO PROHLÍŽEČE DORAZÍ JEN PROSTÉ HTML. ZA TŘETÍ – ČÁSTI PHP KÓDU SE DO SKRIPTŮ VKLÁDAJÍ POMOCÍ SPECIÁLNÍCH ZNAČEK.

17 17 MOŽNOSTI KOMBINACE HTML A PHP KÓDU 1. CELÝ SOUBOR MŮŽE BÝT JEDEN DLOUHÝ PHP KÓD. PAK ZAČÍNÁ A KONČÍ ZNAKY 2. V SOUBORU MŮŽE BÝT KÓD PHP JEN NA JEDNOM URČITÉM MÍSTĚ. 3. V SOUBORU ALE KLIDNĚ MŮŽE BÝT VÍCE NEŽ JEDNO MÍSTO OBSAHUJÍCÍ PHP KÓD 4. SOUBOR SE SICE MŮŽE TVÁŘIT JAKO PHP SKRIPT, ALE VE SKUTEČNOSTI JE TO NORMÁLNÍ HTML SOUBOR A PHP KÓD V NĚM VŮBEC NENÍ.

18 OTÁZKY ??


Stáhnout ppt "PROGRAMOVÁNÍ V PHP PERSONAL HOME PAGES. 2 PHP JE SKRIPTOVACÍ JAZYK PRO TVORBU DYNAMICKÉHO WEBU A JEHO POČÁTKY SPADAJÍ DO ROKU 1994. HISTORIE PAN RASMUS."

Podobné prezentace


Reklamy Google