Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Kraje ČR Praha © Ladislav Novotný ZŠ Mandysova. Praha © Ladislav Novotný ZŠ Mandysova.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Kraje ČR Praha © Ladislav Novotný ZŠ Mandysova. Praha © Ladislav Novotný ZŠ Mandysova."— Transkript prezentace:

1 Kraje ČR Praha © Ladislav Novotný ZŠ Mandysova

2 Praha © Ladislav Novotný ZŠ Mandysova

3 Praha © Ladislav Novotný ZŠ Mandysova

4 Poloha a povrch © Ladislav Novotný ZŠ Mandysova Praha je hlavní a současně největší město České republiky, historická metropole Čech. Leží uvnitř Středočeského kraje, jehož je správním centrem. Praha je ve středu Čech na řece Vltavě, na jeho svazích a na plošinách, které toto údolí obklopují. Výsledkem jsou poměrně velké výškové rozdíly uvnitř města, které zvyšují jeho malebnost, ale ztěžují dopravu. Je sídlem velké části státních institucí a množství dalších organizací a firem.

5 Podnebí © Ladislav Novotný ZŠ Mandysova Průměrné měsíční hodnoty úhrnu srážek za roky 1961–1990 ze stanice Praha- Ruzyně. Roční průměrný úhrn srážek za období 1961-1990 činí 526,6 mm.

6 Řeka Vltava © Ladislav Novotný ZŠ Mandysova Vltava je nejdelší česká řeka. Pramení na Šumavě a vlévá se u Mělníka do Labe. Celková délka Vltavy je 430,2 km. Povodí má plochu 28 090 km 2. Délka toku na území Prahy je 30,9 km. Nejužším místem jejího toku je Modřanská úžina, kde má šířku toku 40 m a nejširším je Štítkovský jez, kde má šířku 330 m. Na území Prahy do Vltavy ústí zleva řeka Berounka a devět potoků, a zprava čtrnáct potoků. Vytváří zde dvě slepá ramena. S pomocí několika jezů a plavebních komor je Vltava využívána především pro osobní dopravu. Vltava vytváří na svém toku Prahou jedinečné přírodní scenérie a malebná nábřeží. Řeka Vltava je vyhledávána i rybáři a slouží i pro rekreační účely.

7 Obyvatelé © Ladislav Novotný ZŠ Mandysova. Praha měla k 31. 12. 2007 1 212 097 obyvatel (údaje ČSÚ). Kvůli práci do ní dojíždí kolem 300 000 lidí, převážně ze Středočeského kraje. Od poloviny 90. let výrazně posilují národnostní menšiny. V Praze podle odhadů žije trvale nebo přechodně asi 50 000 Slováků, 50 000 Ukrajinců, dalších 20 000 lidí z bývalého SSSR (především Rusové a Bělorusové), 10 000 obyvatel ze zemí bývalé Jugoslávie (především Srbové a Chorvati) a 15 000 Vietnamců. Podíl Romů v populaci je nižší než průměr v ČR (při sčítání lidu v roce 2001 bylo procento uvedené romské národnosti poloviční proti celorepublikovému průměru, nižší je pouze v kraji Vysočina). Většina Ukrajinců jsou muži, kteří přijeli za prací; mnozí z nich se však již v Praze trvale usadili. Slováky tvoří hlavně trvale usazení, studenti VŠ a lidé, kteří přijeli krátkodobě či dlouhodobě za prací. Praha má vysokou míru počtu přistěhovalých i počtu vystěhovalých. Mezi přistěhovalými je výrazně vysoký podíl cizinců. Pražané se vystěhovávají nejvíce do Středočeského kraje, konkrétně okresů Praha-východ a Praha-západ, kde vzniká metropolitní oblast. Metropolitní oblast Prahy má přibližně 200 000 obyvatel a neustále roste. Je nejrychleji rostoucím místem v ČR.

8 Zemědělství © Ladislav Novotný ZŠ Mandysova. V Praze se pěstuje ovoce a zelenina. Chová se tam drůbež.

9 Průmysl © Ladislav Novotný ZŠ Mandysova. Průmysl je v Praze strojírenský, elektrotechnický, kovozpracující, potravinářský, chemický, polygrafický a textilní. chemický průmysl

10 Města © Ladislav Novotný ZŠ Mandysova. Členění Prahy je velmi komplikované, protože je v platnosti souběžně několik různých způsobů členění: katastrální, státně- územní, samosprávné a několik úrovní a druhů správního. Některé navzájem zvláště v centrální oblasti města nekorespondují. Hranice obvodů se od hranic katastrálních území začaly vzdalovat v letech 1947 a zejména 1949, obvody podle zákona o územním členění státu začaly být problematické v letech 1995–2002, když město Praha vytvořilo jiný systém nejprve 15, později 22 správních obvodů, ačkoliv zákon o územním členění státu, podle nějž je Praha rozdělena na 10 obvodů, platí stále. Zrušení tohoto zákona bylo v roce 2005 nejméně dvakrát v parlamentu navrženo.

11 Historické památky © Ladislav Novotný ZŠ Mandysova. Praha má spoustu památek. Tyhle jsou asi nejznámější: Národní divadlo, Pražský hrad, Vyšehrad, Karlův most, katedrála sv. Víta, pražský orloj, Obecní dům, atd. Karlův most

12 Rekreace © Ladislav Novotný ZŠ Mandysova. Do Prahy jezdí spíše na rekreaci cizinci nebo z jiných krajů hlavně po památkách. Pražané jezdí na rekreaci mimo Prahu nejvíce do Středočeského kraje a do Jihočeského kraje (Šumava).


Stáhnout ppt "Kraje ČR Praha © Ladislav Novotný ZŠ Mandysova. Praha © Ladislav Novotný ZŠ Mandysova."

Podobné prezentace


Reklamy Google