Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Škola: Mendelovo gymnázium, Opava, příspěvková organizace Jméno autora: RNDr. Rostislav Herrmann Datum: 24. září 2012 Ročník: druhý, čtyřleté studium Vzdělávací.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Škola: Mendelovo gymnázium, Opava, příspěvková organizace Jméno autora: RNDr. Rostislav Herrmann Datum: 24. září 2012 Ročník: druhý, čtyřleté studium Vzdělávací."— Transkript prezentace:

1 Škola: Mendelovo gymnázium, Opava, příspěvková organizace Jméno autora: RNDr. Rostislav Herrmann Datum: 24. září 2012 Ročník: druhý, čtyřleté studium Vzdělávací oblast: Člověk a příroda Vzdělávací obor: Biologie Tematický okruh: Biologie živočichů Téma: HADI - I. Metodický list/Anotace: Materiál slouží k pochopení typických znaků a projevů hadů. S jeho využitím žák dovede charakterizovat anatomii i fyziologii jednotlivých orgánových soustav hadů, objasnit jejich ekologii a vyvozovat důsledky změn prostředí pro jejich přežití. Zdroje: Uvedeny na konci prezentace III/2 VY_32_INOVACE_352

2 SYTÉM PLAZŮ HADI (OPHIDIA = SERPENTES) – I. RNDr. Rostislav Herrmann Mendelovo gymnázium, Opava, příspěvková organizace Korálovec arizonský

3 HADI (OPHIDIA = SERPENTES) Vyskytují se od spodní křídy do současnosti. Jsou fylogeneticky nejmladší skupinou blanatých. Pravděpodobně se vyvinuli z vymřelých podzemních forem varanovitých. Bohatou diferenciací prošli ve třetihorách. Dnes žije kolem 2700 druhů hadů. Z toho asi 410 je jedovatých.

4 HADI (OPHIDIA = SERPENTES) Nejnápadnějšími znaky jsou výrazně protáhlé tělo a ztráta končetin. Přední končetiny včetně pletenců chybí vždy zcela. Zadní končetiny nebo jejich pletence jsou u hroznýšovitých zachovány v malých rudimentálních zbytcích skeletu. Kostra trupu se skládá z obratlů a žeber. Obratlů může být zhruba od 150 do více než 400. Žebra končí na břišní straně těla volně a jsou značně pohyblivá.

5 HADI (OPHIDIA = SERPENTES) Hadi mají extrémně pohyblivou – kinetickou lebku. Nejen že je kloubně připojena dolní čelist ke zbytku lebky, ale i pravé a levé poloviny čelistí jsou spojeny jen vazy. Hadi proto mohou polykat kořist tak, že střídavě posouvají pravé a levé poloviny horní a dolní čelisti, takže se na rozměrnou kořist vlastně pomalu navlékají. Lebka chřestýše

6 HADI (OPHIDIA = SERPENTES) Zuby nemají kořeny, k čelistem jsou připevněny vazivovými vlákny. Mají tvar jehel zahnutých dozadu. Vyrůstají především na čelistech, ale také na patře. U velké části hadů se vytvářejí jedové zuby, prostřednictvím kterých vyúsťují jedové žlázy. Tyto zuby jsou zvětšené a jed vedou rýhou na povrchu nebo kanálkem. Lebka kobry královské

7 HADI (OPHIDIA = SERPENTES) Všichni hadi jsou vysoce specializovaní predátoři, kteří se živí různě velkými živočichy – od mravenců po středně velké savce. Kořist usmrcují buď udušením, nebo pomocí jedu. V prvním případě omotají kořist kličkami svého těla, které vždy při výdechu kořisti mírně přitáhnou. V případě využití jedu nejde jen o samotné usmrcení kořisti, ale také o usnadnění jejího trávení. Jedy totiž obsahují mj. směsi trávicích enzymů, které urychlují zpracování potravy v trávicí soustavě. Je známo, že u jedovatých hadů chovaných v zajetí je po odstranění jedových zubů kořist trávena podstatně pomaleji. Na hadí kousnutí umírá na světě každoročně kolem lidí.

8 HADI (OPHIDIA = SERPENTES) Šktiči se při útoku nejprve bleskově zakousnou do kořisti a poté ji začnou ovíjet. V případě chovu velkých škrtičů se nedoporučuje aby s hady nad 4m / 30kg manipuloval jediný člověk. Při otevření terária a zahájení manipulace s hadem se doporučuje do terária nejprve vždy strčit ruku, nikdy ne hlavu!

9 HADI (OPHIDIA = SERPENTES ) Ukázka útoku škrtiče na krokodýla Hadí kanibalismus

10 ZDROJE - LITERATURA A DORLING KINDERSLEY BOOK. Zvíře: Obrazová encyklopedie živočichů všech kontinentů. 1. vyd. Praha: Euromedia Group, 2002, 624 s. ISBN DUNGEL, Jan, ŘEHÁK Zdeněk. Atlas ryb, obojživelníků a plazů České a Slovenské republiky. 1. vyd. Praha: Academia, ISBN GAISLER, Jiří. Zoologie obratlovců. 1. vyd. Praha: Academia, ROČEK, Zbyněk. Historie obratlovců. 1. vyd. Praha: Academia, ISBN

11 ZDROJE – ELEKTRONICKÉ DOKUMENTY Korálovec arizonský. In: [online]. [cit ]. Dostupné z: 7.blog.cz/galerie/plazi/hadi/obrazek/ Serpentes. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, [cit ]. Dostupné z: Conhecendo Serpentes. In: [online]. [cit ]. Dostupné z: SAVALLI, Udo M. Snake Skulls. In: [online]. [cit ]. Dostupné z: SAVALLI, Udo M. Vertebrate Zoology. [online]. [cit ]. Dostupné z: PERRY, Lacy. How Snakes Work: Snake Digestion: What a Snake Eats. In: [online]. [cit ]. Dostupné z: Snake bite. In: [online]. [cit ]. Dostupné z: Morphology of a venomous snake: head. In: [online]. [cit ]. Dostupné z: webster.com/animal-kingdom/reptiles/snake/morphology-venomous-snake-head.php ZUBER, Pavel. Zmije gabunská. BioLib [online]. [cit ]. Dostupné z: ŠPRINGER, Zbyněk. Zmije gabunská. BioLib [online]. [cit ]. Dostupné z: Hadi (Serpentes). In: [online]. [cit ]. Dostupné z: serpentes Co když ale opravdu zaútočí a zakousne se?. In: [online]. [cit ]. Dostupné z:


Stáhnout ppt "Škola: Mendelovo gymnázium, Opava, příspěvková organizace Jméno autora: RNDr. Rostislav Herrmann Datum: 24. září 2012 Ročník: druhý, čtyřleté studium Vzdělávací."

Podobné prezentace


Reklamy Google