Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Škola: Mendelovo gymnázium, Opava, příspěvková organizace

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Škola: Mendelovo gymnázium, Opava, příspěvková organizace"— Transkript prezentace:

1 Škola: Mendelovo gymnázium, Opava, příspěvková organizace
III/2 VY_32_INOVACE_355 Škola: Mendelovo gymnázium, Opava, příspěvková organizace Jméno autora: RNDr. Rostislav Herrmann Datum: 24. září 2012 Ročník: druhý, čtyřleté studium Vzdělávací oblast: Člověk a příroda Vzdělávací obor: Biologie Tematický okruh: Biologie živočichů Téma: HADI - IV. Metodický list/Anotace: Materiál doplňuje informace k anatomii a fyziologii některých orgánových soustav hadů. Zvláštní důraz klade na tělní pokryv hadů a využití hadí kůže. S jeho pomocí se žáci podrobně zorientují v problematice vybíjení hadů. Jsou schopni posoudit rizika vyhynutí některých druhů a etiku jednání při obchodování s produkty z hadí kůže. Zdroje: Uvedeny na konci prezentace

2 SYTÉM PLAZŮ HADI (OPHIDIA = SERPENTES) – IV.
RNDr. Rostislav Herrmann Mendelovo gymnázium, Opava, příspěvková organizace

3 HADI (OPHIDIA = SERPENTES)
Hadi mají jako všichni obratlovci komorové oči. Na rozdíl od ostatních blanatých ostří změnou vzdálenosti čočky od sítnice. Nemají žlutou skvrnu. Mají srostlá a průhledná oční víčka. Nemají vyvinuté temenní oko.

4 HADI (OPHIDIA = SERPENTES)
Mají redukované střední ucho, s tím souvisí redukce sluchu. Vnímají však dobře vibrace. Chřestýši a někteří hroznýši a krajty mají vytvořeny citlivé termoreceptory v podobě jamek mezi okem a nozdrami. Termoreceptory u hadů.

5 HADI (OPHIDIA = SERPENTES)
Hadi mají vynikající čich a pachy vnímají nejen čichovou sliznicí v nosních dutinách, ale i pomocí Jacobsonova orgánu. Zatím není zcela jasné, zda se zbytek Jacobsonova orgánu nezachoval i u člověka a zda neovlivňuje např. výběr sexuálního partnera apod.

6 HADI (OPHIDIA = SERPENTES)
Tělo je pokryto kůží složenou z mnohovrstevné pokožky a mnohovrstevné škáry. Typickým pokožkovým útvarem jsou rohovité šupiny. Na břišní straně těla se vytvářejí velké, příčně uložené šupiny, které tvoří oporu při plazení. Povrchová zrohovatělá vrstva pokožky je vždy po čase odstraňována svlékáním. U hadů je tato vrstva svlékána najednou, od hlavy směrem k ocasu. Šupiny krajty královské.

7 HADI (OPHIDIA = SERPENTES)
Mezi novou zrohovatělou vrstvou a starou vrstvou určenou ke svlečení se nejprve vytvoří vrstvička tekutiny, která obě vrstvy oddělí – v této době je povrch hadího těla mléčně zakalený (včetně povrchu očí). Silně rohovatějící pokožka tvoří vynikající ochranu proti ztrátám vody, proto jsou hadi ekologicky velmi úspěšní také v extrémně suchých a horkých ekosystémech. Škára obsahuje pigmentové buňky. Svlečená hadí kůže – hlavová část.

8 HADI (OPHIDIA = SERPENTES)
Hadí kůže (ne svlečka) je žádaným obchodním artiklem, proto je mnoho druhů bezohledně vybíjeno i ohroženo vyhubením. Probléme´m není jen nabídka, ale především poptávka. Zodpovědnost lidí, kteří si výrobek z pravé hadí kůže koupí, není o nic nižší, než zodpovědnost pytláků a pašeráků.

9 HADI (OPHIDIA = SERPENTES)
Přestože současný průmysl je schopen prakticky jakýkoli materiál napodobit, pravé výrobky ze vzácných zvířat jsou žádány pro svou exkluzivitu. Do pašování jsou zapojeni i Češi, dokonce i v rámci mezinárodních gangů Pašování „v malém“ je u nás často přehlíženo a je k němu přistupováno se značným alibismem. Zájemců o exotická zvířata je nejvíce z Evropy (Švýcarska, Německa, Nizozemska, Belgie, Itálie a také z Česka, které již dávno neslouží jako tranzitní země) a z Číny.

10 HADI (OPHIDIA = SERPENTES)
Nejvyšší počet nabídek ohrožených druhů se nachází na polských a ukrajinských webových stránkách. Odhaduje se, že v obou těchto zemích, každý den v roce 2011, bylo možné nalézt přes tři tisíce nabídek, týkajících se více než exemplářů – včetně živých vlků, hnědých medvědů, ohrožených krajt, slonoviny, výrobků z kůže kobry a mnohých dalších. Většina nabídek se týká ptáků, plazů a bezobratlých (především chráněných druhů pavouků).

11 HADI (OPHIDIA = SERPENTES)
I turisté přispívají k vymírání ohrožených druhů Na dovolené si musíte ale dát pozor i na suvenýry, protože pokud si chcete přivézt výrobky z ohrožených živočichů nebo rostlin, může vám hrozit až 8 let vězení, pokud bude výrobek za seznamu Úmluvy o mezinárodním obchodu ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin (CITES). Turisté si rádi vozí z dovolených suvenýry, neznalost ohrožených druhů a neopatrnost je ale nemůže omlouvat. V Česku má tuto problematiku na starosti Česká inspekce životního prostředí.

12 HADI (OPHIDIA = SERPENTES)
Kabelky z hadí kůže v úvodu této prezentace a zde jsou vyrobeny z kůže hadů chovaných za účelem produkce kůže na farmách… Patří k výrobkům dostupným také v ČR.

13 HADI (OPHIDIA = SERPENTES)
Hadi nemají vytvořenu levou plíci. Nemají močový měchýř. Jazyk je dlouhý a rozeklaný do dvou špiček, což souvisí se stavbou Jacobsonova orgánu a čichovými podněty. Vedle pohyblivých šupin na břišní straně těla jsou velmi důležitá pro plazení pohyblivá žebra a charakter tělní svaloviny.

14 ZDROJE - LITERATURA A DORLING KINDERSLEY BOOK. Zvíře: Obrazová encyklopedie živočichů všech kontinentů. 1. vyd. Praha: Euromedia Group, 2002, 624 s. ISBN DUNGEL, Jan, ŘEHÁK Zdeněk. Atlas ryb, obojživelníků a plazů České a Slovenské republiky. 1. vyd. Praha: Academia, ISBN GAISLER, Jiří. Zoologie obratlovců. 1. vyd. Praha: Academia, 1983. ROČEK, Zbyněk. Historie obratlovců. 1. vyd. Praha: Academia, ISBN ŠEDIVÁ, Monika. Funkce a význam vomeronasálního orgánu živočichů: Bakalářská práce. Brno, Masarykova univerzita.

15 ZDROJE – ELEKTRONICKÉ DOKUMENTY
Serpents´s eye. In: [online]. [cit ]. Dostupné z: Termoceceptor. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, [cit ]. Dostupné z: Plazi. In: [online]. [cit ]. Dostupné z: Krajta královská - šupiny. In: [online]. [cit ]. Dostupné z: Svlékání. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, [cit ]. Dostupné z: KOHOUT, Viktor. Vyčiním hadí kůži. In: [online]. [cit ]. Dostupné z: Češi nevynikají jen v hokeji, ale i v pašování vzácných zvířat. In: National geographic Česko [online]. [cit ]. Dostupné z: Co děláte s uhynulými kusy?. In: [online]. [cit ]. Dostupné z: Luxus, který si můžete dovolit. In: [online]. [cit ]. Dostupné z:


Stáhnout ppt "Škola: Mendelovo gymnázium, Opava, příspěvková organizace"

Podobné prezentace


Reklamy Google