Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

1 Opatření nouzového přežití jsou připravována v souladu s dokumenty : Koncepce ochrany obyvatelstva do roku 2006 s výhledem do roku 2015, a Způsob realizace.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "1 Opatření nouzového přežití jsou připravována v souladu s dokumenty : Koncepce ochrany obyvatelstva do roku 2006 s výhledem do roku 2015, a Způsob realizace."— Transkript prezentace:

1 1 Opatření nouzového přežití jsou připravována v souladu s dokumenty : Koncepce ochrany obyvatelstva do roku 2006 s výhledem do roku 2015, a Způsob realizace opatření nouzového přežití v působnosti HZS ČR. Úkoly a opatření jsou rozpracovány nařízením GŘ HZS ČR č.: PO-377-1/OOB-2003 a jeho novelizací PO 313-2/OOB- 2006 Nouzové přežití obyvatelstva

2 2 Základní organizační a technická opatření nouzového přežití obyvatelstva : Jako základ se využívají vytipovaná stacionární zařízení a vhodné budovy – vedou se jejich přehledy (ubytování, zásobování, stravování a další služby - smlouvy)  na centrální úrovni pohotovostní kapacity pro 3 000 postižených osob - materiální základny humanitární pomoci pro 2250 osob v působnosti Ministerstva obrany - na úrovni GŘ HZS ČR je připraveno k použití 5 souprav Materiálních základen humanitární pomoci pro 150 osob, celkem tedy pro 750 osob. (seznam materiálu v soupravě příloha č.1) K tomu je dále připraveno:

3 3 Materiální základny humanitární pomoci Soupravy materiálu základen jsou vytvářeny tak, aby umožňovaly nouzové ubytování, stravování a základní hygienu osob postižených mimořádnou událostí nebo krizovou situací. Ubytování je realizováno ve stanech, strava je zabezpečována dovozem nebo vařením v polních kuchyních, které jsou součástí soupravy. Soupravy jsou vybaveny materiálem tak, aby činnost základny byla co nejvíce autonomní.

4 4 Kontejnery nouzového přežití Podle KOOB na úrovni krajů bude vytvořeno celkem 15 mobilních kompatibilních kontejnerových souprav, každá pro 25 – 50 postižených osob (seznam materiálu příloha č. 2) HZS krajů jsou postupně kontejnerem nouzového přežití pro 25-50 osob vybavovány. V současné době jsou zakoupeny kontejnery u osmi krajů (Středočeský, Jihočeský, Plzeňský, Ústecký, Jihomoravský, Olomoucký, Vysočina a Moravsko- slezský). V současnosti je realizováno předání u kraje Karlovarského a hl.m Prahy. Dále jsou v pořadí Královéhradecký a Zlínský kraj.

5 5 Kontejner nouzového přežití Kontejner je určen pro krátkodobý odpočinek 25-50 osob. Doba rozvinutí a zpohotovení kontejneru je do 1 hodiny a doba autonomní činnosti min. 24 hodin, při venkovních teplotách od –30 do 50st. C. Obsahem kontejneru je nafukovací stan o podlahové ploše 56m2, kuchyňka s možností ohřívání nebo přípravy jednoduché stravy a nápojů, elektrocentrála, nádrž na vodu, WC, vytápěcí zařízení pro stan včetně paliva pro uváděné agregáty a další materiál pro obsluhu a nouzové přežití osob.

6 6 Další materiál nouzového přežití je k dispozici u územních odborů a na stanicích: Souprava nouzového přežití k okamžitému použití pro minimálně 20 osob uložena na každé stanici HZS kraje (seznam materiálu příloha č. 3;) Souprava nouzového přežití k následnému použití pro minimálně 50 osob uložená na každém Územním odboru HZS kraje (seznam materiálu příloha č.3) Soupravy nouzového přežití obyvatelstva

7 7 Vysoušeče (odvlhčovače vzduchu) jsou uloženy: a)Centrálně u Základny logistiky Olomouc uloženo 2490 ks vysoušečů. Jedná se v převážné míře o vysoušeče kondenzační. Vysoušeče jsou provozuschopné a jsou na nich provedeny revize elektrických zařízení. Dále na provedení revizí čeká 535 ks. Vysoušečů. Celkem u ZL je 3025 ks vysoušečů. b)Na jednotlivých HZS krajů se nachází 2317 ks vysoušečů. Jedná se taktéž v převážné míře o vysoušeče kondenzační. V případě vzniku MU a KS se v první řadě vyžadují vysoušeče uložené u HZS krajů a to cestou krizového štábu HZS kraje v případě nedostatku vysoušečů u HZS kraje, tento vysoušeče vyžaduje u krizového štábu HZS ČR, který řeší nedostatek vysoušečů ze svých zásob. Celkem u HZS ČR je v současnosti 4807 připravených vysoušečů. Vysoušeče

8 8 Oblast humanitární pomoci a spolupráce s nevládními organizacemi  a celostátní úrovni jsou uzavřeny 5 smlouv s nevládními organizacemi jedná se o organizace Charita česká republika, ADRA, Česká biskupská konference a Ekumenická rada církví a Český červený kříž. Spolupráce se projevuje hlavně ve vytváření týmů dobrovolníků, které jsou použitelné při odstraňování následků mimořádných událostí a krizových situací (např. týmy dobrovolníků pro přímou materiální pomoc, pracovní dobrovolné výpomoci a vytváření psychosociálních intervenčních týmů). Další formou pomoci je sbírková činnost a to jak sbírek materiální povahy tak sbírek finančních. Dalším důležitým úkolem je pak vytváření podmínek pro uzavírání dohod na regionální úrovni.

9 9 Humanitární pomoc a spolupráce s nevládními organizacemi  a krajské úrovni je uzavřeno 42 smluv s nevládními regionálními organizacemi z větší části se jedná o stejné organizace jakými jsou uzavřeny dohody na celostátní úrovni. Také úkoly které jsou plněny jednotlivými organizacemi jsou v podstatě stejné jako na celostátní úrovni.


Stáhnout ppt "1 Opatření nouzového přežití jsou připravována v souladu s dokumenty : Koncepce ochrany obyvatelstva do roku 2006 s výhledem do roku 2015, a Způsob realizace."

Podobné prezentace


Reklamy Google