Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Spolupráce Hasičského záchranného sboru Jihočeského kraje s dobrovolníky nestátních neziskových organizací Hasičský záchranný sbor Jihočeského kraje mjr.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Spolupráce Hasičského záchranného sboru Jihočeského kraje s dobrovolníky nestátních neziskových organizací Hasičský záchranný sbor Jihočeského kraje mjr."— Transkript prezentace:

1 Spolupráce Hasičského záchranného sboru Jihočeského kraje s dobrovolníky nestátních neziskových organizací Hasičský záchranný sbor Jihočeského kraje mjr. Mgr. Štěpán Kavan, Ph.D.

2 HZS ČR a dobrovolníci  Spojitost mezi profesionálními hasiči – příslušníky hasičského záchranného sboru kraje a dobrovolníky?  Je to reálné???

3 Poslání HZS ČR  Chránit životy, zdraví, majetek a poskytovat účinnou pomoc při mimořádných událostech.  HZS při plnění svých úkolů spolupracuje … zákon č. 238/2001 Sb., o Hasičském záchranném sboru ČR v platném znění.  HZS kraje koordinuje záchranné a likvidační práce …, organizuje instruktáže, školení … a organizuje přípravu složek IZS zaměřenou na jejich vzájemnou součinnost … zákon č. 239/2000 Sb.,o IZS v platném znění

4 Jednotky sboru dobrovolných hasičů obcí Příklady spolupráce I.  Názvosloví v ČR (JSDHO x SHČMS).  Členové jednotek PO jsou dobrovolníky x povinnost obce zřídit jednotku PO.  Mají daná pravidla spolupráce s HZS ČR.  Každodenní spolupráce při zdolávání mimořádných událostí, provádění odborných příprav velitelů a strojníků.  Společná cvičení.

5 ADRA, Český červený kříž, Diecézní charita České Budějovice Příklady spolupráce II.  Dohody o poskytování plánované pomoci na vyžádání s HZS JčK.  Spolupráce při zabezpečení provozu krajského skladu humanitární pomoci při povodních v roce 2002 (DCHČB).  Spolupráce při povodních 2009 (psychosociální pomoc, humanitární pomoc), při cvičeních a zajišťování odborných příprav.  Psychosociální pomoc.

6 Vodní záchranná služba ČČK Příklady spolupráce III.  Spolupráce při výcviku příslušníků HZS JčK v záchranných pracích na vodě.  Jedná se o odbornou přípravu lektorovanou členy Vodní záchranné služby ČČK se zaměřením na zvládnutí teorie a především praxe pro práci na vodní hladině.  Cílem je zvýšení odborné úrovně příslušníků, prohloubení spolupráce, komunikace a navázání kontaktů mezi oběma složkami.

7 Psychosociální tým Příklady spolupráce IV.  Jedná se o uskupení dobrovolníků humanitárních a neziskových organizací připravených nabídnout svým spoluobčanům v tíživé situaci jak praktickou pomoc tak i psychickou podporu a lidskou účast, pracuje od r  Dobrovolníci z ČČK, ADRA, DCHČB + „nezařazení“ dobrovolníci.  Pravidelné vzdělávání, zpočátku komplexně dle doporučené metodiky PIT s odborným zajištěním psycholožkou HZS JčK.  Členové psychosociálního týmu působí při MU ve spolupráci s psycholožkou HZS JčK (povodně, požár rodinného domu, dopravní nehody).  Tým je uskupení dobrovolníků, v praxi se ukazuje nezbytnost zázemí (vysílající organizace).

8 Psychosociální tým Příklady spolupráce IV.

9 Připravovaná specialita - Canis terapie Příklady spolupráce V.  HZS JčK navázalo spolupráci s výcvikovým canisterapeutickým sdružením Hafík, o. s. se zaměřením na možnost poskytovat krizovou intervenci – canis terapie. 

10 Konference „Víme o sobě“ Příklady spolupráce VI.  Prezentace a vzájemné poznání organizací působících při řešení mimořádných událostí.  Porovnání současných přístupů a možností jednotlivých organizací. Místo daného subjektu v systému řešení události v rámci regionu (Jakým způsobem a kdy se organizace zapojuje do řešení MU, jak dlouho vyvíjí svoji činnost.).  Vytvoření prostoru, aby lidé a organizace měli k sobě blíž.  Navazující činnost – seminář „Komunikace při mimořádných událostech“,  Spolupráce s Jihočeským krajem a Vysokou školou evropských a regionálních studií.

11 Perspektivy, plány a vize  HZS JčK (ČR) – umíme provádět záchranné a likvidační práce. Následná pomoc a spolupráce zasaženému obyvatelstvu je limitovaná = vnímání potřebnosti spolupráce s dalšími subjekty.  Pro spolupráci potřebujeme „jasného“ partnera (nastaven systém komunikace; víme, co umí; případně známe i osobně z příprav a cvičení).  Spolupráce s NNO při organizaci jednotlivců – dobrovolníků.  Změny a vývoj za uplynulých 10 let - víme o sobě, - známe možnosti regionálních NNO a jejich dobrovolníků (a obráceně); - zkušenosti z terénu při MU. Následnou činnost zaměřit na další vzdělávání, cvičení a informování všech zúčastněných při MU (hasiči, pracovníci krizového řízení, NNO, obyvatelstvo, …), abychom používali „jeden jazyk“.

12 Děkuji za pozornost. Hasičský záchranný sbor Jihočeského kraje Pražská 52b, České Budějovice


Stáhnout ppt "Spolupráce Hasičského záchranného sboru Jihočeského kraje s dobrovolníky nestátních neziskových organizací Hasičský záchranný sbor Jihočeského kraje mjr."

Podobné prezentace


Reklamy Google