Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Osnova rozboru uměleckého textu. umělecké dílo v obecně kulturním a literárněhistorickém kontextu 1. zařazení – próza, poezie, drama a hlavní znaky 2.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Osnova rozboru uměleckého textu. umělecké dílo v obecně kulturním a literárněhistorickém kontextu 1. zařazení – próza, poezie, drama a hlavní znaky 2."— Transkript prezentace:

1 Osnova rozboru uměleckého textu

2 umělecké dílo v obecně kulturním a literárněhistorickém kontextu 1. zařazení – próza, poezie, drama a hlavní znaky 2. doba vzniku díla – století ( desetiletí)‏ 3. umělecký sloh nebo umělecký směr a jeho hlavní znaky 4. znaky uměleckého slohu nebo směru v ukázce 5. díla stejného období – společné a odlišné rysy 6. vlivy působící na vznik daného díla (inspirace)‏ 7. autor – doba života (století)‏ 8. národnost (země původu)‏ 9. události, které ovlivnily jeho život a dílo 10. charakteristika celoživotního díla s příklady 11. další autoři daného období – rozdílné a společné znaky jejich literární tvorby s daným dílem 12. znalost obsahu díla 13. souvislost uměleckého a neuměleckého textu, srovnání

3 analýza uměleckého díla (textu) výstavba textu 1. tematická (titul, motiv, postavy, prostředí, hlavní myšlenka)‏ 2. kompoziční (pojetí času, gradace, fáze výstavby díla, pointa, napětí, způsob sdělení)‏ 3. grafická (odstavce, kapitoly, sloky, verše)‏ jazykové umělecké prostředky výstavby literárního díla 1. tropy (metafora a metonymie a jejich druhy)‏ 2. figury (opakování slov, hromadění slov nebo částí vět i celých vět)‏ 3. řeč postav (přímá, nevlastní přímá, polopřímá, nepřímá)‏ jazykové gramatické prostředky výstavby literárního díla 1. syntax (typy vět a souvětí, soudržnost textu - konektory, větný celek a výpověď)‏ 2. lexikum (význam slova, druhy slov z hlediska slovních druhů, doby vzniku, významu, původu, způsobu vytvoření)‏


Stáhnout ppt "Osnova rozboru uměleckého textu. umělecké dílo v obecně kulturním a literárněhistorickém kontextu 1. zařazení – próza, poezie, drama a hlavní znaky 2."

Podobné prezentace


Reklamy Google