Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Katastrofální krize důvěry v systém implementace strukturálních fondů Jiří Paroubek předseda NS-LEV 21.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Katastrofální krize důvěry v systém implementace strukturálních fondů Jiří Paroubek předseda NS-LEV 21."— Transkript prezentace:

1

2 Katastrofální krize důvěry v systém implementace strukturálních fondů Jiří Paroubek předseda NS-LEV 21

3 Charakteristika současného stavu ČR prochází krizí důvěry v implementační systém strukturálních fondů Evropská komise (EK) pozastavila České republice proplácení všech finančních prostředků z Evropského fondu pro regionální rozvoj a jednoho z Evropského sociálního fondu pouze 3 operační programy fungují v tuto chvíli ve standardním režimu (OP Lidské zdroje zaměstnanost; Praha Adaptabilita a příhraniční spolupráce Česko – Polsko)

4

5

6 Proč? Důvod č. 1 Výsledkem auditní aktivity EK a českého Auditního orgánu (což je MF ČR) a podle Výroční kontrolní zprávy EK je zřejmé, že EK nejprve v několika dopisech varovala konkrétní operační programy, že negativní zjištění považuje za závažná a současně přerušila proplácení výdajů těchto programů do doby, než uspokojivě napraví nedostatky.

7 Proč? Důvod č. 2 EK označila samotnou činnost českého auditního orgánu de facto za nedůvěryhodnou (nedůvěryhodné auditní zprávy), což způsobilo snížení důvěry mezi EK a ČR. Podle kontrolorů EÚ čeští auditoři (tedy MF) systematicky upravují výsledky auditů tak, aby se v roční kontrolní zprávě snížil podíl chyb pod dvouprocentní hranici.

8 Proč? Důvod č. 3 Vzrůstající počet podezření na korupční praktiky v regionálních operačních programech i ve „vládních“ OP. OP (kraje) jsou v různé fázi vyšetřování ze strany policie.

9 Nejvýznamnější problémy OP vzdělávání pro konkurenceschopnost (nyní čelí již podruhé návrhu Národního orgánu pro koordinaci k realokaci do jiných OP) tomuto OP hrozí nenávratná ztráta peněz v roce 2013 ve velkém rozsahu (řády desítek miliard)

10 Významná rizika operační programy díky chybám v administraci a neprůhledným výběrovým řízením vystavují ČR značnému riziku dopadů na státní rozpočet v řádech desítek miliard Kč v regionálních programech (ty vláda ráda vystavuje, aby odvedla pozornost od stejně tragické bilance celostátních OP) dochází k problematickým výběrům projektů, orgány činné v trestním řízení se činí, krajští politici čelí obviněním z nedovoleného systému rozdělování dotací.

11 Významná rizika vysoce postavení úředníci kritizují systém zevnitř (L. Steiner v ROP Severozápad) ředitelé regionálních rad se při své činnosti (!) věnují politické činnosti a stíhají být lídry stran do krajských voleb (D. Sventek, ředitel ROP Moravskoslezského kraje, je tamním lídrem ODS do krajských voleb)

12 Důsledek této situace společně s Bulharskem (!) jsme od EK dostali doporučení úspěšně bojovat s korupcí zpráva Evropského účetního dvora obsahuje zase poznatek EK, že nelze věřit práci Auditního orgánu ČR (zkresluje informace - !)

13 Důsledek této situace Auditní orgán ČR odhalil, že špatně rozděleno bylo 1,85% evropských dotací. Tedy, že jde o zanedbatelnou částku do 2%. Kontrola z Lucemburku (EÚD) však přišla na to, že v dopravních projektech bylo chybně rozděleno 41,8% celkové částky. Praxe EK je taková, že se krátí zmíněných 40,0 % celkové částky (tedy konkrétně 40,0 % z dotačního programu 160 mld. Kč).

14 Jak (ne)funguje celý systém? Národní orgán pro koordinaci MMR nezvládá (a ani nemá pravomoce to prosadit); komplikovaný systém velkého množství operačních programů s rozbujelou administrativou a zbytnělým sebevědomím ředitelů regionálních rad nelze hlídat MF žádnou vinu necítí, ministr Kalousek žádnou odpovědnost vyvozovat nehodlá (ani vlastní, ani úředníků MF)

15 Jak (ne)funguje celý systém? regionální politici budou zřejmě čím dále, tím více zaměstnávat policii a soudy problémy kraje na SZ a JZ odstrašující příklady projektů v regionech (zámek Valtice – rekonstrukce téměř za 0, 5 mld. Kč) vysoký krajský úředník veřejně vystoupil s otevřenou kritikou organizace, kde působil

16 Co bude dál? Navrhne ČR Evropské komisi zrušení některých OP, aby získala zpět ztracenou důvěru?

17 A odpovědní ministři…? mlčí; problematika evropských strukturálních fondů je natolik složitá, že ji raději neřeší. Pravděpodobně ji ani nerozumí. nezvládají problematiku, nemají na to lidi, resp. profesionálně pracující odborné týmy na kritiku opozice a médií vládní koalice ani nehledá odpovědi

18 Ohrožená národní priorita to je vyčerpání 30 mld. eur ze strukturálních fondů, které republika získala v závěru roku 2005 na období 2007 – 2013 vláda se ukájí tím, že EK k 1. 7. obnoví čerpání peněz jistotu však vůbec nemá hrozí nevyčerpání až 300 mld. Kč ze 760 mld. Kč

19 Co je možné udělat pro skutečné zlepšení čerpání? Přestat v této kritické chvíli hledat viníka (tím je jednoznačně vláda) a soustředit veškeré své síly na řešení!

20 Kde hledat řešení? v přijetí odpovědnosti prioritní zájem vlády zahájit krizový management krizových fondů a řešit tuto problematiku snížit na přijatelnou úroveň ztráty – už dnes je zřejmé, přes vytrvalé zapírání ze strany vlády, že dojde ke značným, zřejmě obrovským ztrátám – nebudou vyčerpány peníze z evropských fondů v obrovském rozsahu.

21 Děkuji Vám za pozornost.


Stáhnout ppt "Katastrofální krize důvěry v systém implementace strukturálních fondů Jiří Paroubek předseda NS-LEV 21."

Podobné prezentace


Reklamy Google