Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Národní park Šumava se nachází na jihozápadě ČR. Lze jej od severovýchodu po jihovýchod geomorfologicky rozdělit na – Šumavské pláně,, Železnorudskou.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Národní park Šumava se nachází na jihozápadě ČR. Lze jej od severovýchodu po jihovýchod geomorfologicky rozdělit na – Šumavské pláně,, Železnorudskou."— Transkript prezentace:

1

2 Národní park Šumava se nachází na jihozápadě ČR. Lze jej od severovýchodu po jihovýchod geomorfologicky rozdělit na – Šumavské pláně,, Železnorudskou hornatinu, Boubínskou hornatinu, Želnavskou hornatinu a Trojmezenskou hornatinu s Vltavskou brázdou. Rozloha tohoto parku činí: 680,64 km 2

3 První snahy o vyhlášení přírodního parku Šumava se datují do roku 1991. V roce 1963 byla zřízena výnosem ministerstva kultury Československé republiky. Chráněná krajinná oblast Šumava má rozlo hu 163 000 ha, což byla v té době největší chráněná krajinná oblast na území České republiky. V roce 1990 byla v Paříži vyhlášena biosférická rezervace Šumava pod patronací UNESCO. Od roku 1990 Ramsarská konvence o ochraně mokřadů mezinárodního významu registruje území "Šumavská rašeliniště"."Šumava" byla IUCN, Mezinárodní unií pro ochranu přírody, zařazena do "Červené knihy ekosystémů" (IUCN - o Ecosystems Red List). ] NP Šumava byl vyhlášen 20. 3. 1991 nařízením vlády České republiky.

4 Skoro celé území Šumavy je pokryto lesy, horskými lesy a horskými smrčinami, jsou zde také rozlehlá rašeliniště. Borovicí, břízou, lískou a olší patří k nejstarším osídlencům Šumavy. psineček skalní, hořec panonský, vrba velkolistá, koprníček bezobalný, bojínek švýcarský, Na Šumavě se vyskytují tyto rostliny: psineček skalní, hořec panonský, vrba velkolistá, koprníček bezobalný, bojínek švýcarský, pryskyřník platanolistý, mokrýš vstřícnolistý, žebrovice různolistá, Aj.

5 Glaciální relikty jsou zbytkem tundry, postupující do střední Evropy v období doby ledové s od severu sem pronikajícím pevninským ledovcem. Na Šumavě jsou těmito zbytky především nemnohé druhy vrchovištní květeny a některé druhy rostoucí v ledovcových karech. Plavuň pučivá Plavuň pučivá Rojovník bahenní Rojovník bahenní Čípek objímavý Čípek objímavý Hadí jazyk obecný, hadilka obecná Hadí jazyk obecný, hadilka obecná Tučnice (Pinguicula)

6

7 V odní toky Šumavy jsou jednou z nejvýznamnějších oblastí výskytu vydry říční v ČR. Pro Šumavu významnými druhy jsou rys, tetřev hlušec, datlík tříprstý, sýc rousný nebo kos horský. I přes silný úbytek během posledních několika desítek let na Šumavě populace tetřeva hlušce i tetřívka obecného zatím přežívají.Populace tetřeva hlušce na Šumavě je jedinou životaschopnou populací tetřeva v ČR a proto je i velmi citlivá na rušení. Na území NP a CHKO Šumava je možné pozorovat až tři druhy orlů. Mezi vyhubené savce šumavských hvozdů patří například medvědi. Původně již ve středověku byli vyhubeni velcí kopytníci - zubr a los. V posledních letech byl opět uměle vysazen jelen, rys ostrovid, kočka divoká a další drobné šelmy.

8

9 chráněné druhy I - kriticky ohrožen é II - silně ohrožen é III - ohrožen é Celkem Šumava15363788 NP ŠUMAV A 10293069 CHKOŠ + zbytek BR 11272967

10

11

12

13 Dne: 14.6.2012 Zpracovala: K.Vašířová, 9.B Zdroj: cs.wikipedia.org http://www.npsumava.cz http://www.npsumava.cz www.google.cz www.google.cz


Stáhnout ppt "Národní park Šumava se nachází na jihozápadě ČR. Lze jej od severovýchodu po jihovýchod geomorfologicky rozdělit na – Šumavské pláně,, Železnorudskou."

Podobné prezentace


Reklamy Google