Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

PROTI KORUPCI = PROTI KRIZI tisková konference, 22. září 2009.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "PROTI KORUPCI = PROTI KRIZI tisková konference, 22. září 2009."— Transkript prezentace:

1 PROTI KORUPCI = PROTI KRIZI tisková konference, 22. září 2009

2 Proč bojovat s korupcí? 1) Korupce přináší obrovské EKONOMICKÉ ZTRÁTY – 10 – 20 % HDP (3706 mld. HDP/2008 → 400 mld. Kč je tedy spodní odhad) Nižší výnosy z prodeje státního majetku (Inventura nemravných prodejů, VV 26.8. ) Dražší veřejné zakázky; Neefektivní výkon vlastnických práv v podnicích se státní účastí. 2) Korupce BRZDÍ VÝVOJ ČR směrem k vyspělým demokraciím. Žebříček TI 2008: 45. – 46. místo na světě. 3) Korupce a tolerance k ní DEMORALIZUJE SPOLEČNOST. Podle Gfk 2006: ve 21 zemích Evropy nepovažuje úplatky za běžnou součást života 59 %, naopak v ČR je za samozřejmost považuje 56 % oslovených.

3 Čisté ruce v Itálii a ČR V Itálii proběhla akce Čisté ruce 1992 – 1994, resp. 1998 Do té doby odhadované korupční ztráty 8 mld. dolarů ročně (10 – 20 % z každé veřejné zakázky pro politickou stranu) Vyšetřováno 12 000 osob, zadrženo 5 000 osob Veřejnost demonstrovala, masmédia se tomu nebývale věnovala Dominantní politické strany (Křesťanští demokraté, Italská socialistická strana) poté v komunálních volbách ztratily ½ hlasů Odhalena propojení na stavební firmy, investiční fondy, např. 21.listopadu 1994 bylo sděleno obvinění i Silvio Berlusconimu (měl korumpovat finanční policii) V ČR proběhla akce Čisté ruce 1998 – 2001 (vláda M. Zemana) ČSSD se inspirovala v Itálii, akci dostal na starost ministr Bašta, který byl pro neúspěch odsunut na post velvyslance do Moskvy Před soud jen pár desítek podnětů; Odsouzen tenista Šrejbr (únik 13 mil. Kč, mj. sponzor ODS), exministr Svoboda a jeho spolupracovnice Snopková (ČSSD)

4 Paralely ITÁLIE - ČR Dlouho neobměněné vládní elity; Nedůvěra společnosti ve vládu a parlament; Hroší kůže elit v korupčních skandálech (v ČR Gross, …) Tlaky politiků na státní zastupitelství a soudy. Jednorázové akce nic neřeší, viz pokles Itálie na korupčních žebříčcích Transparency International. Fungují pouze systémová opatření. Cíl: do 2014 bude ČR do 10. místa žebříčku TI*

5 Protikorupční strategie - Praha Předložena náměstkyní Markétou Reedovou v červnu 2009 Rada hl. m. Prahy (11 členů ODS, 1 SZ, 1 SNK ED) ji neschválila Transparency International ji označila za výbornou Další protikorupční projekty náměstkyně Reedové: Zakázky pod Lupou fungují již cca půlrok Uskutečněn projekt Mapa korupčních rizik Třetím rokem je Pražanům k dispozici Protikorupční portál

6 PKO 1: Struktura a procesy ve veřejné správě Speciální soudní senát pro korupční kauzy + lhůty pro rozhodnutí + Institut tzv. spolupracujícího (korunního) svědka pro odhalování korupce; Testování úplatnosti úředníků a veřejných činitelů + Protikorupční audity na všech úrovních veřejné správy; Doživotní zákaz výkonu činnosti v právnických profesích a policejních složkách po prokázané korupci; Zákon o lobbyingu Neodvolatelnost a nepřeložitelnost státních zástupců (jako soudci) Stanovení cenových map pro různé typy zakázek + elektronizace procesu zadávání veřejných zakázek + účast zástupců veřejnosti ve výběrových komisích Provádění analýz 3E (efektivnost, hospodárnost, účelnost) v rámci analýzy rizik projektů, posílení pravomocí NKÚ

7 PKO 2: Komunikace a veřejná kontrola Jmenovité hlasování na všech úrovních samosprávy; Elektronizace agendy v maximální míře; Zřízení protikorupčních programů a bezplatných linek od úrovně obcí; Zřízení krajských protikorupčních ombudsmanů podle německého vzoru. Vždy ovšem platí: pokud politici nechtějí korupci likvidovat, pak nepomůže ani sebelepší protikorupční opatření.

8 PKO 3: Etické a morální standardy Zavedení Etického kodexu zákonodárce PČR Rozšíření zákona o střetu zájmů na rodinné příslušníky Zákaz pobírání odměn v dozorčích radách a představenstvech státních a polostátních podniků Přísná pravidla pro účtování poslaneckých náhrad Zákaz souběhu funkcí déle než 3 měsíce (např. poslanec + hejtman) Každá parlamentní politická strana má boj proti korupci ve svém volebním programu. Žádná se však nedostala dál než k planým proklamacím. Ani TOP09 není žádnou výjimkou.

9 PKO 4: Transparentní činnost a financování politických stran Transparentní tvorba programu (jaké lobby jej ovlivňují?); Změna pravidel pro sestavování kandidátek (eliminace podpory korupčních vazeb); Zřízení samostatného účtu politické strany pro přijímání finančních darů přístupného veřejnosti; Každoroční audit hospodaření stran náhodně vylosovaným auditorem; Výroční zprávy politických stran dostupné na internetu. Každá parlamentní politická strana má boj proti korupci ve svém volebním programu. Žádná se však nedostala dál než k planým proklamacím. Ani TOP09 není žádnou výjimkou.

10 ČSA - stát „dobrým“ hospodářem Do čela ČSA jmenován Jaroslav Tvrdík (2003 – 2006) a Radomír Lašák (2006 – snad do 2009), oba bez výběrového řízení a bez dostatečných schopností firmu řídit!! Dozorčí rada společnosti obsazena stejně – jen podle stranického klíče, nikoliv podle schopností: mix členů ODS a ČSSD. Jak mohla firmě pomoct například Ivana Řápková, chomutovská primátorka (2006 – 2009)?! Výsledek? Opulentní nákup letadel, které ČSA nepotřebovaly a navíc je stáhly do ekonomických problémů. Je pravděpodobné, že prodej nebyl podmíněn snahou rozvíjet firmu, ale také starostí o stranickou pokladnu. Nakupoval volební manažer ČSSD. Ziskové části ČSA a majetek prodán obvykle neprůhledně. Viz prodej ČSA Cargo firmě, o které dosud nikdo nic neví. Prodával Radomír Lašák. Firmu stát vytáhl z nesnází sumou 2,5 mld. Kč (bezúročný úvěr v roce 2009). Přesto je prakticky na mizině, její hodnota se blíží stále rychleji nule. Stát ji nedokáže ani prodat, privatizuje v nejméně vhodný čas.

11 Děkujeme vám za pozornost. Kontakt pro média: Mgr. Petra Hrušová, PR manažerka p.hrusova@veciverejne.czp.hrusova@veciverejne.cz, tel. 725 009 730


Stáhnout ppt "PROTI KORUPCI = PROTI KRIZI tisková konference, 22. září 2009."

Podobné prezentace


Reklamy Google