Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Mgr. Iva Jakubcová PODZIM synonyma, homonyma Český jazyk ( SLOH ) – 8. ročník.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Mgr. Iva Jakubcová PODZIM synonyma, homonyma Český jazyk ( SLOH ) – 8. ročník."— Transkript prezentace:

1

2 Mgr. Iva Jakubcová PODZIM synonyma, homonyma Český jazyk ( SLOH ) – 8. ročník

3 J. Faltus - Podzim klepe na dveře Podzim klepe na dveře, javory se chvějí. Ve strakaté zástěře moc se neohřejí.  Vypiš všechna podstatná jména a srovnej je podle abecedy. dveře, javory, podzim zástěra

4 Klepe – ťuká, střílí, bouchá Chvějí se – opadávají, třesou se Strakaté – zmuchlané, červené, pestrobarevné Vysvětli, co znamená, že podzim klepe na dveře a má strakatou zástěru ?

5 Slova, která mají stejný nebo podobný význam nazýváme SLOVA SOUZNAČNÁ = SYNONYMA OŠKLIVÝ - ŠKAREDÝGAUČ - POHOVKA HORKO - VEDRO Najdi synonyma: Krásný  hezký, pěkný, nádherný Nebe  obloha Utíkat  běžet Pilný  pracovitý Moudrý  chytrý

6 Brečet  plakat Regál  police Poručit  rozkázat, přikázatBalón  míč  Do sešitu – zkus totéž vyjádřit jinými slovy:  Máš tam chyb jako máku.  …………………………….  Rozumí tomu jako koza petrželi.  …………………  Je tu zima jako v morně.  …………………………….  Neustále mlela pantem.  ………………………………  Podobal se mu jako vejce vejci.  …………………..

7  Máš tam chyb jako máku  máš tam hodně chyb. Rozumí tomu jako koza petrželi  nerozumí tomu, rozumí tomu málo. Je tu zima jako v morně  je tu veliká zima. Neustále mlela pantem  neustále mluvila. Podobal se mu jako vejce vejci  hodně se mu podobal, byli skoro stejní.

8 Ucho = u hrnce Ucho = lidské ucho KOHOUTEK KORUNA RUČIČKY NOHA

9 Poslechni si následující písničku. Hledej slovo s více různými významy: Vysvětli:  dělat jen tak na oko  padnout někomu do oka Zde se dozvíš, jak pozorně jsi poslouchal(a)

10 Prameny: -http://bolest-a-dalsi-priznaky.zdrave.czhttp://bolest-a-dalsi-priznaky.zdrave.cz -D. Šottnerová – Léto a podzim ( Rubico 2006) -H. Mikulenková - Český jazyk pro 4. ročník ( Prodos 1993 ) -Obrázky Klipart -http://www.google.cz (obrázky)http://www.google.cz -Svěrák, Uhlíř - Není nutno (CD)


Stáhnout ppt "Mgr. Iva Jakubcová PODZIM synonyma, homonyma Český jazyk ( SLOH ) – 8. ročník."

Podobné prezentace


Reklamy Google