Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

PODZIM synonyma, homonyma

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "PODZIM synonyma, homonyma"— Transkript prezentace:

1 PODZIM synonyma, homonyma
Český jazyk ( SLOH ) – 8. ročník Mgr. Iva Jakubcová

2 J. Faltus - Podzim klepe na dveře Podzim klepe na dveře,
Přečti si básničku: J. Faltus - Podzim klepe na dveře Podzim klepe na dveře, javory se chvějí. Ve strakaté zástěře moc se neohřejí. dveře, javory, podzim zástěra  Vypiš všechna podstatná jména a srovnej je podle abecedy.

3 Zkus nahradit podtržená slova z básně slovy s podobným významem:
Klepe – ťuká , střílí, bouchá Chvějí se – opadávají, třesou se Strakaté – zmuchlané, červené, pestrobarevné Vysvětli, co znamená, že podzim klepe na dveře a má strakatou zástěru ?

4 Slova, která mají stejný nebo podobný význam nazýváme
SLOVA SOUZNAČNÁ = SYNONYMA OŠKLIVÝ - ŠKAREDÝ GAUČ - POHOVKA HORKO - VEDRO Najdi synonyma: Krásný  hezký , pěkný, nádherný Nebe  obloha Utíkat  běžet Pilný  pracovitý Moudrý  chytrý

5 Poručit  rozkázat, přikázat Balón  míč
Brečet  plakat Regál  police Poručit  rozkázat, přikázat Balón  míč  Do sešitu – zkus totéž vyjádřit jinými slovy: Máš tam chyb jako máku. ……………………………. Rozumí tomu jako koza petrželi. ………………… Je tu zima jako v morně.  ……………………………. Neustále mlela pantem.  ……………………………… Podobal se mu jako vejce vejci.…………………..

6 Máš tam chyb jako máku máš tam hodně chyb
Máš tam chyb jako máku máš tam hodně chyb Rozumí tomu jako koza petrželi nerozumí tomu, rozumí tomu málo Je tu zima jako v morně  je tu veliká zima Neustále mlela pantem  neustále mluvila Podobal se mu jako vejce vejci hodně se mu podobal, byli skoro stejní.

7 Slova, která stejně znějí, ale mají různý význam, nazýváme SLOVA SOUZVUČNÁ = HOMONYNA.
Ucho = u hrnce Ucho = lidské ucho KOHOUTEK RUČIČKY KORUNA NOHA

8 Zde se dozvíš, jak pozorně jsi poslouchal(a)
Poslechni si následující písničku. Hledej slovo s více různými významy: Zde se dozvíš, jak pozorně jsi poslouchal(a) Vysvětli: dělat jen tak na oko padnout někomu do oka

9 Prameny: D. Šottnerová – Léto a podzim ( Rubico 2006) H. Mikulenková - Český jazyk pro 4. ročník ( Prodos 1993 ) Obrázky Klipart (obrázky) Svěrák, Uhlíř - Není nutno (CD)


Stáhnout ppt "PODZIM synonyma, homonyma"

Podobné prezentace


Reklamy Google