Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Číslo v digitálním archivu školyVY_32_INOVACE_CJ8_04 Sada DUM Český jazyk 8 Předmět Český jazyk Název materiálu Podstatná jména – poprázdninové opakování.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Číslo v digitálním archivu školyVY_32_INOVACE_CJ8_04 Sada DUM Český jazyk 8 Předmět Český jazyk Název materiálu Podstatná jména – poprázdninové opakování."— Transkript prezentace:

1 Číslo v digitálním archivu školyVY_32_INOVACE_CJ8_04 Sada DUM Český jazyk 8 Předmět Český jazyk Název materiálu Podstatná jména – poprázdninové opakování 3 Anotace Prezentace zvyšuje aktivitu žáka svoji interaktivitou. Žák si zopakuje určování kategorií rodu, čísla a pádu z předešlého ročníku. Pro zvýšení motivace je zařazen dětem známý videoklip J. Nohavici. Autor Mgr. Iva Jakubcová Jazyk Český jazyk Datum vytvoření 4.7.2011 Očekávaný výstup Žák je schopen v textu vyhledat podstatná jména a určit mluvnické kategorie rodu, čísla a pádu. Stupeň a typ vzdělávání Základní vzdělání – lehké mentální postižení Klíčová slova Podstatná jména, mluvnické kategorie – číslo, rod, pád, vzor. Druh učebního materiálu Prezentace Cílová skupina Žák na 2. stupni speciální školy Číslo projektu CZ.1.07/1.4.00/21.1102

2 PODSTATNÁ JMÉNA Poprázdninové opakování 3

3 V MINULÉ HODINĚ JSME SI ZOPAKOVALI : Podstatná jména jsou názvy osob, zvířat, věcí, vlastností a dějů. U podstatných jmen určujeme tyto mluvnické kategorie: ČÍSLO, ROD, VZOR a PÁD

4 P ODSTATNÁ JMÉNA MAJÍ : číslo: JEDNOTNÉ MNOŽNÉ rody: STŘEDNÍ ŽENSKÝ MUŽSKÝ ŽIVOTNÝ NEŽIVOTNÝ TEN TO TA

5 7 PÁDŮ – 7 PÁDOVÝCH OTÁZEK: 1. PÁD - KDO, CO ? 2. PÁD - bez, u, vedle… KOHO, ČEHO ? 3. PÁD - ke… KOMU, ČEMU ? 4. PÁD - vidím,… KOHO, CO ? 5. PÁD - OSLOVUJEME, VOLÁME ! 6. PÁD - o, na, … KOM, ČEM ? 7. PÁD - s KÝM, ČÍM ?

6 http://www.jaromirnohavica.com/jaromir-nohavica- gronska-pisnicka/ Tak a teď si poslechni jednu hezkou písničku a přemýšlej, jestli uvidíš nebo uslyšíš nějaká podstatná jména.

7 J AROMÍR N OHAVICA – GRÓNSKÁ PÍSNIČKA Daleko na severu je grónská zem, žije tam Eskymačka s Eskymákem, my bychom umrzli, jim není zima, snídají nanuky a eskyma. Mají se bezvadně, vyspí se moc, půl roku trvá tam polární noc, na jaře vzbudí se a vyběhnou ven, půl roku trvá tam polární den. Když sněhu napadne nad kotníky, hrávají s medvědy na četníky, medvědi těžko jsou k poražení, neboť medvědy ve sněhu vidět není.

8 Pokaždé ve středu přesně ve dvě zaklepe na iglů hlavní medvěd. Dobrý den, mohu dál na vteřinu? nesu vám trochu ryb na svačinu. V kotlíku bublá čaj, kamna hřejí, psi venku hlídají před zloději, smíchem se otřásá celé iglů, medvěd jim předvádí spoustu fíglů. Tak žijou vesele na severu, srandu si dělají z teploměrů, my bychom umrzli, jim není zima, neboť jsou doma a mezi svýma.

9 A TEĎ SE POKUSÍME URČIT PÁDY : na SEVERU na kom, na čem? 6. pád grónská ZEM kdo, co? 1. pád s ESKYMÁKEM s kým, čím? 7. pád snídají NANUKY koho, co? 4. pád jsou k PORAŽENÍ ke komu, čemu? 3. pád trochu RYB koho, čeho? 2.pád ve STŘEDU v kom, čem? 6. pád KAMNA hřejí kdo, co? 1. pád z TEPLOMĚRŮ z koho, čeho? 2. pád před ZLODĚJI před kým, čím? 7. pád

10 A TEĎ ZKUS URČIT PÁDY SAMOSTATNĚ DO SEŠITU : PODSTATNÉ JMÉNO PÁDOVÁ OTÁZKA PÁD (na) SNĚHU LEDOVEC HOSTŮM ( bez ) KOSTÍ MEDVĚDI ( pro ) DĚTI MRAZY ( na ) PÓLU ( v) KOŽICHU TÁTO!

11 SPRÁVNÉ ŘEŠENÍ    PODSTATNÉ JMÉNO PÁDOVÁ OTÁZKA PÁD (na) SNĚHUKOM,ČEM?6.p. LEDOVECKDO, CO?1.p. HOSTŮMKOMU, ČEMU?3.p. ( bez ) KOSTÍKOHO, ČEHO?2.p. ( s ) MEDVĚDYKÝM, ČÍM?7.p. ( pro ) DĚTIKOHO, CO?4.p. MRAZYKDO, CO?1.p. ( na ) PÓLUKOM, ČEM?6.p. ( v) KOŽICHUKOM, ČEM?6.p. TÁTO!OSLOVUJEME!5.p.

12 T AK JAK SE TI DAŘILO ? Dařilo se mi výborně!!! Vše jsem uměl(a) a nic jsem nezapomněl(a)! Nic moc! Musím se víc snažit, občas chybuju! Všechno jsem zapomněl(a)! Budu dávat větší pozor!

13 P RAMENY : HTTP :// WWW. HLASITE. EU / TEXT - PISNE HTTP :// WWW. JAROMIRNOHAVICA. COM / JAROMIR - NOHAVICA - GRONSKA - PISNICKA OBRÁZKY K LIPART HTTP :// WWW. HLASITE. EU / TEXT - PISNE HTTP :// WWW. JAROMIRNOHAVICA. COM / JAROMIR - NOHAVICA - GRONSKA - PISNICKA


Stáhnout ppt "Číslo v digitálním archivu školyVY_32_INOVACE_CJ8_04 Sada DUM Český jazyk 8 Předmět Český jazyk Název materiálu Podstatná jména – poprázdninové opakování."

Podobné prezentace


Reklamy Google