Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

 Píšeme blahopřání ke svatbě. Český jazyk ( sloh) - 8. ročník Mgr. Iva Jakubcová.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: " Píšeme blahopřání ke svatbě. Český jazyk ( sloh) - 8. ročník Mgr. Iva Jakubcová."— Transkript prezentace:

1

2  Píšeme blahopřání ke svatbě. Český jazyk ( sloh) - 8. ročník Mgr. Iva Jakubcová

3  Text složil Zdeněk Svěrák, hudbu Jaroslav Uhlíř. Dnes si nejprve poslechneme písničku, dobře poslouchej, o čem zpívá!

4  http://hungama.ratedesi.com/video/w_5OTzJ3TMU/trpasli% C4%8D%C3%AD-svatba-text

5 V, lese, jó,v lese na jehličí, koná se svatba trpasličí. Žádná divná věc to není, Šmudla už má po vojně a tak se žení. Malou,má ženu,malinkatou, s malým věnem s malou chatou. Už jim choděj telegrámky, už jim hrajou Mendelssohna, na varhánky. Protože láska, láska, láska v každém srdci klíčí, protože láskou hoří i to srdce trpasličí, a kdo se v téhle věci jednoduše neopičí, ten ať se dívá, co se děje v lese na jehličí. Mají tam lásku jako trámek, pláče tchýňka, pláče tchánek, štěstíčko přejou mladí, staří, v Papinově hrníčku se maso vaří.

6   Čím je text písničky zajímavý?  Vysvětli slova tchýně, tchánek, věno.  Co je to Papinův hrníček? Jak vypadá?  Najdi slova zdrobnělá. Jaká je láska jako trámek ? Přemýšlej:

7  Svatba patří k významným událostem v životě člověka. Víš, kde se mohou lidé vdát, oženit? 2 možnosti v kostele na městském úřadu Po uzavření sňatku je manželům na matrice vydán dokument = ODDACÍ LIST. Otázka k zamyšlení:  Co musí občané ČR splňovat, aby mohli uzavřít sňatek?

8  Co všechno patří ke svatbě?

9  Není svatba jako svatba! Svatby se mohou lišit (romská, moravská, královská, ….). Vypravuj o svatbě, kterou jsi zažil(a).

10  Ke správné svatbě patří také některé svatební zvyky. Znáš nějaké?

11  Je slušností poslat novomanželům blahopřání. Blahopřání by mělo obsahovat:  Datum  Vlastní přání ( může být i humorné)  Podpis Přejeme štěstí moc k Vašemu sňatku - slavnému to svátku. Každého to dříve či později čeká a Vás dva to právě potkalo. Tak Vám přeji do života, aby Vám to klapalo. Drazí novomanželé, přejeme vám oceán štěstí, moře lásky, řeku radostí a jen potůček starostí.

12   Nápověda:  Milí novomanželé,…  Milá Jano a Karle,….  Milí kamarádi, ….  přeji Vám k vašemu sňatku….  buďte spolu stále šťastní, hodně…….  Vaše Adéla, Vaše Kačka, Víťa, kamarád Martin Můžeš se pokusit složit i nějaký rým! Nezapomeň, že za oslovením bude tečka nebo čárka. A teď se pokus do sešitu vymyslet a ozdobit originální svatební blahopřání:

13  A nakonec si přečteme i tvoje blahopřání. Jak se ti povedlo? Výborně, povedlo se mi hezké blahopřání! Příště se musím víc snažit a psát bez chyb!

14   http://cs.wikipedia.org http://cs.wikipedia.org  http://www.google.cz/ http://www.google.cz/  http://www.obrazky.cz/ http://www.obrazky.cz/  http://www.mmsprani.cz/svatebni-pran http://www.mmsprani.cz/svatebni-pran  Obrázky Klipart  http://hungama.ratedesi.com/video/w_5OTzJ3TMU/trpasli%C4%8D%C3%AD-svatba- text http://hungama.ratedesi.com/video/w_5OTzJ3TMU/trpasli%C4%8D%C3%AD-svatba- text  Maxim Turbulenc – Zpívánky (CD) Prameny:


Stáhnout ppt " Píšeme blahopřání ke svatbě. Český jazyk ( sloh) - 8. ročník Mgr. Iva Jakubcová."

Podobné prezentace


Reklamy Google